Poslední dny generála Pattona (TV film)

The Last Days of Patton

Drama / Životopisný

USA, 1986, 146 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

Čekal jsem televizní epilog nezapomenutelného filmu, dostal jsem mnohem víc. Plnohodnotný snímek, který si užijete, i když Pattona (tím myslím onen film) neznáte. Skvělou podívanou zaručuje bravurní George C. Scott, jenž se k roli očividně vrátil s velkou chutí, a scénář, který stejně jako u prvního filmu vychází z knihy Ladislase Faraga. Děj se odehrává po válce, sledujeme Pattona spravujícího Bavorsko, odmítajícího denacizaci Německa a dohadujícího se s Ikem, Pattona převeleného... A konečně Pattona raněného a umírajícího. Velmi lidsky a dojemně umírajícího, s citlivými flashbacky do jeho mládí, vzpomínkami na rodinu... Zpočátku jsou Poslední dny generála Pattona spíše politické, v druhé polovině (zhruba poté, co generál na narozeninovém večírku zazpívá šlágr o Lilly z Piccadilly) už je to dojemné lidské drama o nezlomném a navzdory okolnostem i nezlomeném muži. TV formátu se nelekejte, na stopáž nehleďte.(7.8.2013)

Televizní pokračování slavného filmu Patton. Scott se po deseti letech vrátil do své role a je v ní stejně dobrý jako před lety. Ostatní herci jsou čistě televizní, z nichž poznávám pouze Hamiltona, který hrál třeba v Čelistech. Snímek je snad první svého druhu, co jsem já viděl, neboť filmy z poválečného období se moc netočí. Stejně jako v předchozím filmu je i tady tak trochu cítit ta americká propaganda a povyšování se nad spojence (tím myslím všechny). Jedno ale filmu nelze upřít. Patton zde umírá polovinu filmu. A přesto jsem s ním celou dobu cítil a naivně doufal, že se uzdraví. Tohle se stává v malokterých filmech, protože vždy, když nějaká postava ve filmu na kameru umírá polovinu filmu (Vojna a mír), tak většinou jí už po nějaké té půlhodině přeju smrt. Tady se to nestalo a to je hlavní úspěch tohoto filmu, že dokázal u mě vzbudit starost o nemocného Pattona. Jinak je tu jeden velký zápor. 146 minut? Opravdu se musíme dívat na Pattona po válce (snícího, spícího, oslavujícího) 146 minut? Kdyby to trvalo tak hodinu a půl, byl by to hodně dobrý snímek. Takhle je to v celku skoro nekoukatelné.(29.10.2009)

Jeden z nejlepších tankových velitelů ve druhé sv. válce, ale jinak tvdrdohlavý mezek, který na svoji tvrdost nakonec doplatil a naprosto zbytečně předčasně zemřel. Po celkem obyčejné dopravní nehodě se jako tvrďák odmítl nechat pořádně vyšetřit lékaři, natož aby se nechal hospitalizovat, dokud ještě byl čas. A tím skončil svoji životní pouť.(27.6.2012)