Krtek a autíčko

Krátkometrážní / Animovaný / Rodinný

Československo, 1963, 15 min

Zdeněk Miler

Ivan Masník

Pro mě asi nejlepší Krteček, i když celkově nepatřil mezi moje nejoblíbenější večerníčky. Byl na mě jako malého moc poetický, málo akce, příběhy o tom, jak dával někomu dárky nebo udělal radost Myšce, mě tenkrát prostě nebraly. Na takového "Rákosníčka" v mých očích třeba nikdy neměl a doufám, že se za to na mě ani mimozemšťani zlobit nebudou.(12.6.2005)

Krteček je prostě nepřekonatelný. Zdeněk Miler vytvořil nejen nádherné postavičky, ale i celý jejich úžasný svět. Květiny, stromy, domy, auta, na to vše nahlížíme osobitou a nezaměnitelnou optikou autora. Malé dítě snad ani nemůže docenit estetickou nádheru předváděných obrázků. Můj oblíbený díl je právě Krtek a autíčko, kde se prohánějí nádherně nakreslené vozy mezi vysokými věžáky, za jejichž design by se nemusel stydět ani Ladislav Sutnar. Navíc mi přijde, nevím proč, že děj tohoto dílu se díky zobrazenému pokroku se zákonitě nemohl odehrávat v žádné tehdejší socialistické zemi, ale naopak "smrdí západem."(7.10.2008)

• MM_Ramone

Hovorí sa že, najlepší je život krtka, lebo cez deň spí a v noci trtká. To však určite nie je tento prípad. Krtek a jeho zvieraci priatelia z tohoto českého, animovaného seriálu sú banda nudných slušákov. Dosť sa pozastavujem nad všeobecnou obľúbenosťou tohto produktu u našich západných susedov. V Čechách je to takmer kultová záležitosť. U nás na Slovensku sa to ani zďaleka neteší takej popularite. Priznám sa, že ani ja nepatrím medzi Krtkových obdivovateľov. Navyše nechápem načo je, tu na čsfd, možnosť hodnotiť a komentovať jednotlivé diely. Stačilo by sa vyjadriť ku tomu ako ku celku. **(12.12.2012)

• duddek

Jak krtek dostane kalhotky, už musí mít zase něco, co do nich nenacpe, ani kdyby se přetrhnul. Má jediné štěstí, že v servisní lince ještě netuší, jaký nevděčník to je. Vždyť se tam vypravil bez jediného floka, jako by se nechumelilo! Je to ostatně dost neobvyklé, když se ve dvou úvodních dílech hlavní hrdina vyznačuje hlavně tím, že mu ostatní zařizují dosažení jeho proměnlivých cílů. Přinejmenším bych ty příběhy zkrátil, když už...(8.7.2009)

Zpracování hezké, nicméně ten dopad na diváka, ten Miler moc nedomyslel. Krtci pod dojmem tohoto dílu propadli kouzlu automobilismu, stahují se ve velkém k silnicím, a protože špatně vidí, snaží se projíždějících vozů alespoň dotknout, a ti náročnější pěkně ošmatat. Člověk pak jede na kole a nestačí se vyhýbat černým placičkám na cestách, třeba včera jsem takhle narazil na čtyři. Také z ekologického hlediska je tento díl pochybný, jasně, auto na klíček moc emisí neprodukuje, ale jen málokdo si s takovým vozítkem vystačí víc jak 10 – 15 let, jak mohu dosvědčit z vlastní zkušenosti, a pak zatouží po něčem výkonnějším.(12.6.2014)

• - Krtkovo autíčko na klíček je hodně podobné Fordu Thunderbird, který se v Americe vyráběl od roku 1955 a měla ho například herečka Marilyn Monroe. (raininface)