Krtek a lízátko

• Československo Krtko a lízanka
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný
Československo, 1970, 9 min

Hitová, částečně ekologická kreslená groteska. (oficiální text distributora)

Jezinka.Jezinka

Krtek je uvědomělé čistotné zvířátko. K pozitivům zde vysoko hodnoceného krátkého filmu je to skutečně vše, co se dá říct. Protože co si z téhle pohádky, krom toho, že nemají dělat bordel, děti odnesou? Že sníst lízátko, co někdo už oslintal, a sami jsme ho vyváleli v písku, antuce a trávě, je bezva nápad? Že vosy jednomu kloudně neporadí? Nemluvě o tom, že jsem se u pohledu na konzumaci předmětu doličného, tedy lízátka, málem pozvracela. ()

Radko

Na začiatku si krtko vyhrabe kopček pod lavičkou, o ktorú si drbne hlavu. Groteskný úvod fajn. S lavičkou sa následne poihrá. Potom si na lávku sadnú deti, ktoré nechajú pod ňou bordel. Krtko ho pozbiera, pričom úplne zbytočne aj kôstky od čerešní a hodí všetko do koša. Potiaľto fajn. No potom, čo nájde lízanku, krtkovi trochu prepne a už to nie je nejaká veľká zábava. ()

MM_Ramone

Hovorí sa že, najlepší je život krtka, lebo cez deň spí a v noci trtká. To však určite nie je tento prípad. Krtek a jeho zvieraci priatelia z tohoto českého, animovaného seriálu sú banda nudných slušákov. Dosť sa pozastavujem nad všeobecnou obľúbenosťou tohto produktu u našich západných susedov. V Čechách je to takmer kultová záležitosť. U nás na Slovensku sa to ani zďaleka neteší takej popularite. Priznám sa, že ani ja nepatrím medzi Krtkových obdivovateľov. Navyše nechápem načo je, tu na čsfd, možnosť hodnotiť a komentovať jednotlivé diely. Stačilo by sa vyjadriť ku tomu ako ku celku. ** ()

Stanislaus

Krtek a lízátko mi přišel tak trochu jako směs příběhů se žvýkačkou a zelenou hvězdou, protože krtek našel cosi sladkého (a potenciálně i "škodlivého" - podobnost se žvýkačkou), a snažil se tomu najít nějaké uplatnění v okolí, popř. vrátit to zpět (zde je patrná podobnost se zelenou hvězdou). Navíc není radno býti škodolibý a posmívat se ostatním, jelikož se nám to může šeredně vrátit. ()

LeoH

Tolik krásných způsobů použití pro neznámou věc - proč u toho ten krtek místo radosti z vlastní fantazie pořád fňuká? A proč fňuká nejvíc, když zvířátka nechtějí jako ovce stavět u jeho „zákazu vjezdu“? A pokud mě uši neklamou, Bohdalka si právě začala po domečku ovčí babičky, broučí pasece a pařezové chaloupce obšancovávat další území :-( ()

• Ve scéně, kdy sedí na lavičce děti a povídají, je pouštěna pozpátku smyčka s větami „kdepak já mám košíček, mám ho plný houbiček“ a „jen tam domů uháním“. (sikky)