Krtek ve snu

The Mole in a Dream

Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný

Československo, 1984, 29 min

Zdeněk Miler

Začátek je výborný, jenže ve chvíli, kdy začne obyvatel domu přibývat, ztrácí film tempo a druhá polovina je opravdu jako animovaná verze drogového tripu... Fakt jsem nestíhal.(5.6.2004)

Báječně zacyklený příběh, to je skoro psychedelický krteček :-)(21.8.2005)

Úlet!!..(6.5.2005)

Krása! Krtko v sne - nočnej more zautomatizovaného človeka. Diaľkové ovládanie i technika zlyhá a príroda ľuďom prerastie cez hlavy. Po zobudení nastáva idylka, no netrvá dlho. Tento diel sa atmosférou i vypointovaním vymyká z celej série.(6.1.2013)

Chlapík má super ovladač, který, nenalhávejme si nic, chceme všichni. Pak se ovšem něco pokazí, a není to ta plovoucí podlaha, kterou krtek vážně naruší, a úžasný, dálkově ovládaný život se náhle změní. Ještě že tu je krtek, který pomůže, přizve kamarády a deevoluce může začít, dřív, než dojde k Velkému vbuchu dojde k rozhřešení, které je opravdu laciné, jak padesátiletá štětka na okraji mého rodného města. Úplný závěr je úsměvný, ale v rámci druhé půlky je tolik blábolů, že bych slovy krtka řekla: "Hele." S poklepáním na čelo bych dodala už jen: "Jéje!"(14.10.2013)

Další z epizod, ejž rozhodně patří k tomu nejlepšímu z české animované tvorby. 30 minutové epizody krtka jsou díky zajímavějšímu ději nejnašlápnutější. Děj nemá chybu. Člověk bytostně závislý na technologiích se octne bez energie a následuje propad až na dno. Na pohádku dost oduševnělý námět.(9.1.2009)

Jeden z nejoblíbenějších večerníčků na kterém jsem vyrostla(27.1.2009)

85%(9.10.2007)

Ten konec je opravdu drsnej...(22.8.2006)

Ten konec je fakt dobrej. A to je asi tak jediné, co bych pochválil... 60%(11.4.2012)

Další Krtečkův zběsilý trip. Ve snu sice není tak epochální zářez do dějin kinematografie jako Ve městě, ale je to nášup.(17.5.2011)

Jůůů ten chlap je nahéééj :D Ať žije deevoluce. Nejlepší byl skákající lev na pružinách :D(13.12.2008)

Tyhle 30-ti minutové příběhy Krtečka jsou nejlepší. Tentokráte sice není hlavním hrdinou Krteček, jako spíše člověk a jeho závislost na technologiích. Co si ale počne, když přestanou fungovat.(7.4.2011)

// Best "Krteček" ever !(11.2.2012)

Jak já se vždycky bál, že ho ten mamut na konci zašlápne!(16.1.2010)

Jedna z nejznámějších českých animovaných pohádek pro děti. Jako malý capart jsem měl Krtečka rád, ale objevily se dětské seriály, které jsem měl radši.(6.1.2009)

Krtečka v této sci-fi poloze jsem objevil až po třicítce.(17.11.2010)

Zřejmě nejdelší a pro mě jedna z nejlepších krtkových epizod.(7.3.2006)

"To vše vypadalo jednoduše, jasně a pochopitelně, jako kdyby to tak mělo být – přesně jako sen blázna." (Herbert Wells – The Food of the Gods, 1904) ___ Na to, aby to bylo varující poučení o závislosti člověka na technologiích, je to příliš nejednoznačný a ulítlý příběh s podivnou rolí a hierarchií zvířátek a jejích vztahem k člověku, ale zato zcela obstojí jako sen díky freudovskému kastračnímu strachu ze ztráty technologie (viz ten zdrcený výraz na konci filmu) a Oidipovskému trumfu, kdy člověk získá svou Matku Přírodu ... nebo spíše ona jej. Obecně se stále a stále ukazuje to, že veškeré technologie "usnadňující" život a obzvlášť ty, které ho napodobují, duplikují, zpestřují a nahrazují, dělají z lidí poslušné bavící se ovce. Ale ani drsný život v lůně matky přírody není ideální. Kam se člověk má vrtnout v tomto duálním světě? ___ Pokud to měl být dětský film, pak notně předběhl svou dobu, mimo jiné i v tom, že zobrazuje pouze ryze mužský svět.(7.9.2013)

Klasika XXIV(31.10.2011)

<< předchozí 1 2 3