Tenká modrá čára

Philip Glass

Marianne Leone

• Houdini

NFR 2001(26.3.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,209,846Tržby Celosvetovo $-(3.4.2010)

Ač tím asi mnohé naštvu, tento dokument dokazuje existenci Boha. Obrácením slavného Anselmova důkazu Boží existence může být totiž dokázáno, proč popravení nevinných ukazuje na existenci mnohem vyšších sil, než je člověk. Jestliže by totiž tato vyšší existence neexistovala, nemohlo by být jsoucno větší než my, a popravování nevinných by bylo ve vesmíru standardem. To je nesmyslné, proto předpoklad, že neexistuje něco nad nás, je nepravdivý. Klíčové je, že na těchto popravách není krušné ani tak to, že byly připravovány a v mnoha případech i provedeny, nýbrž skutečnost, že se o ně zasloužila „spravedlivá“ justice, která samozřejmě nikdy úplně spravedlivá být nemůže, protože chybující člověk má daleko k dokonalosti, takže musí existovat něco dokonalejšího, něco, nad co nemůže být myšleno nic většího.(28.7.2011)

Je zajímavé, jak moc je někdy důležité opravdu se podívat člověku do očí, naprosto se vykašlat na všechny možné okolnosti a až teprve potom dělat nějaké závěry. Nevinnému člověku dokázalo pár lží pokazit celý život. Tím, že je Morrisův film ještě ze staré školy necpe vám do ksichtu furt nějaké nové forenzní vyšetřovací techniky a všelijaké pitomosti jen aby udělali populární dokument perfektně zapadající mezi řadu dalších. Dalo by se říct, že 90% filmu je tvořen rozhovory, ale nejsou to rozhovory se všemi možnými odborníky na tady to a támhle to, jak už to tak často bývá, když se režisér snaží natáhnout stopáž a navíc tam chce dostat nějaké nepodstatné a často i částečně lživé a zavádějící informace, jen aby upoutal naivního diváka. Jde čistě jenom o osoby, které se přímo podílely na případu a to nesmírně oceňuji. *Určitě zajímavou informací je, že až po zveřejnění filmu byl konečně propuštěn nevinný Adams.(23.1.2015)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)

Ten závěr je fakt silný kafe. Z dokumentu čiší až neuvěřitelná houževnatost Errola Morrise, s jakou se dopídil ke všem faktům. Na jména Randall Adams a především David Harris už nezapomenu. Nejen obsahová stránka, i ta vizuální stojí za povšimnutí (hodně se mi líbilo, jak Morris využívá barvy). Plus skvělá hudba, mínus jediná připomínka: taky mi (hlavně na začátku) chyběly titulky kdo je kdo. Hodnocení je tady podružná záležitost, tohle je špičková věc.(23.11.2011)

"Tenká modrá čára" není dokument, který vás dostane tím, jak naprosto změnil podobu dokumentu, protože to neudělal, ale ukáže vám to, jak silné médium vlastně film je a jaký může mít vliv na člověka a vlastně na jeho život. Je objektivní? Ne asi úplně ne, ale co dnes je? Ale dokázalo se to na jeden případ podívat naprosto nově.(31.1.2016)

Bez ohledu na to, co film znamenal po uvedení pro jeho aktéry musí divák obdivovat srdcovou práci Errola Morrise jako zarputilého autora. Takto vypadá když se přidá to pověstné něco navíc a vznikne snímek za hranicí běžných dokumentů. Nejenom z těchto důvodů se stala Tenká modrá čára v zámoří kultovní. Morris jako tvůrčí legenda dokumentárních snímků mi zatím až na jednu vyjímku unikal - a to se teď musí co nejdříve změnit. Jo a abych nezapomněl zmínit hudbu od Philipa Glasse... víc vlastně dodávat ale nebudu, protože stále stejné, obdivné, superlativy okolo něj háži pokaždé. 85 %(11.9.2011)

Na jedné straně tulák, který "kdyby neměl pech, neměl by vůbec nic", na straně druhé šestnáctiletý mladík s veselou tváří. Právě na základě jeho svědectví je tulák obžalován z vraždy policisty a odsouzen k trestu smrti. Vše ale není tak jednoduché, jak by si Dallaská prokuratura přála. Po skončení filmu se mě zmocnila beznaděj mísící se s němým úžasem, jenž byl vzbuzován především povahou Davida Harrise.(11.3.2008)

dokument má pár chybičiek (chýbajú menovky k ľuďom a človek má tak často chaos v postavách, časté opakovanie rovnakých scén), ale inak je veľmi zaujímavý a ja som ku koncu zostal s otvorenými ústami neveriacky krútiť hlavou, že čo sa to na tejto chorej planéte deje...tak isto nechápavo krútim hlavou teraz nad počtom zhliadnutí/hodnotení tohoto kúsku...toto by sa malo dostať ku všetkým ľudom... PS: s hodnotením inak súhlasím a kľudne by som ho o pár percent ešte zdvihol, skvelý dokument!(27.5.2011)

Strhující dokument, který je ukázkou toho, že film může změnit, v tomto případě, zachránit život.(20.4.2006)

Filmově to není nijak strhující dokument. Mluvící hlavy skládají dohromady obrázek, kdo že to tenkrát (ne)zabil policistu. Obrázek, který do té doby nikdo neposkládal, či spíše - poskládat už ani nechtěl, protože vraha přece máme... Ale důsledek snímku je naprosto jedinečný - propuštění doživotně odsouzeného, nevinného, vězně. Po dvanácti a půl letech. Randall Adams zemřel v roce 2010 ve věku 61 let.(11.8.2017)

Dokumentárny majsterštyk.(23.1.2015)