Obchodník s hrůzou

Prepotrebné zbytočnosti

Drama / Horor / Thriller / Krimi

USA, 1993, 120 min

• Big Bear

Již jsem to v jiném komentáři napsal. Maxe von Sydova zbožňuji už dob jeho šachové partie se smrtí v Sedmé pečeti a dalších Bergmanových filmem. Proto jsem byl nemile překvapen s jakou hrůzou ke mne Obchodník s hrůzou zavítal. Tohle bylo zklamání na celé čáře, trikové efekty úděsné a závěr.... pffff. Dle mého nevyužitý potenciál skvělého herce v hlavní roli. Co na to asi říkal Stephen King? * *(22.1.2012)

Wow, tak tohle me fakt mile prekvapilo. Film zacina pozvolna jako takova cerna komedie s vcelku nevinejma sluzbickama pro obchodnika, ale postupne se zacina ukazovat, ze zas tak prijemnej ten obchodnik asi nebude. A pak pride zhruba nekdy v polovine filmu zvrat a film zacina bejt horor, sluzbicky jsou stale hustejsi, pricemz nejlepsi je asi stazeni psa z kuze a lidi zacnou umirat, aby to skoncilo paradne drsnym, i kdyz krapet predvidatelnym finale. Dal musim pochvalit skvelou hudbu s nekolika znamejma pisnickama, ktery skvele dotvari atmosferu. A pak tu jsou jeste skvely herci. Prakticky vsem to magoreni clovek veri, ale samozrejme nejvetsi pozornost na sebe pouta Max von Sydow, kterej je za vsech okolnosti klidnej a je fakt perfektni. Ed Harris je jako jeho protivnik taky slusnej. Sice film neni na 5*, ale na druhou stranu nevidim duvod, proc je nedat.(31.7.2007)

• topi

Nejdříve jsem četl knihu, potom jsem viděl film. Oproti knižní předloze se v pár detailech zcela liší, což by tak nevadilo, ale poslední část filmu je hodně splácaná dohromady. První půle filmu měla super atmosféru, i postavy mě seděli skoro jako v knize, škoda, že se to pak vše rychle slilo dohromady (ono taky zfilmovat knižní látku, která má přes 600 stránek je dost těžké a na plochu 120 minut téměř nemožné). Co musím nejvíce vyzdvihnout je hudba, která dodala výtečnou atmosféru a náladu, zejména při nabízení " Nezbytných věcí " pana Lelanda Gaunta - ta melodie byla fantastická! Myslím, že tahle látka by si zaslouzila seriálové zpracování, kde by se všechny postavy nenásilně propojili a nebyl by z toho takovej galimatyáš.(15.8.2015)

Přišlo mi to takové bezkrevné. Námět je pochopitelně zajímavý a nosný, jak je u filmů podle Kingových předloh zvykem, ale stejně jako mnoho jiných, i tato adaptace trpí nedostatkem atmosféry a celkovou plytkostí. Dvouhodinovou stopáž nedokázal režisér správně naplnit ani vygradovat, o nějakých emocích které mnou měly cloumat se nedalo ani mluvit, a i přes slušnou brutalitu zobrazovaného se o hororový žánr snímek sotva otřel. Na lehký průměr se Needful Things dostal jenom díky skvělé hudbě, zvládnutému závěru a černohumornému konci.(17.8.2012)

• choze

Narvat Kingovu špalkovitou monumentální hororovou vizi stojící na detailně popsaném maloměstském mikrokosmu s dlouhým zástupem postav a spletitou sítí jejich vztahů do dvouhodinového filmu byla sebevražedná mise. Mise, která nemohla skončit jinak, než že příběh přišel o mnohé figury (chápu to u všech kromě mého oblíbence Eso Merilla), nuance a ztratil tak na emotivním náboji do té míry, že zbyl jen dějově celkem věrný, leč nezajímavý a v první polovině dokonce téměř nehororový průměr. Má to silný casting (Amanda Plummer JE Nettie Cobbová), kameraman vystřihl pár pěkných záběrů s majákem a ve finále se dočkáme pár oldschool explozí, ale třeba klíčová scéna, v níž se střetne Nettie s Wilmou je natahovaná a bez šťávy.(21.5.2008)

• Ed Harris

• - Mezi knihou a filmovým zpracováním lze najít několik rozdílů. Změna je například v setkání dvou ústředních postav, šerifa Pangborna (Ed Harris) a Lelanda Gaunta (Max von Sydow) v úvodu filmu.  V knize se spolu poprvé a naposledy střetnou až v samotném závěru. Oproti knize je také prvním, kdo v krámku pana Gaunta nakupuje, Brian Rusk (Shane Meier), který si odnese baseballovou kartou s legendárním Mickeym Mantlem. V předloze se ale jedná o jiného slavného hráče, Sandyho Koufaxe.  (fisus)