Reklama

Reklama

Luther: Pád z nebes

  • Velká Británie Luther: The Fallen Sun (více)
Trailer 1

VOD (1)

Obsahy(1)

Geniální londýnský detektiv John Luther padl až na úplné dno. Nevyřešený případ mu ale nedá spát, a tak uprchne z vězení, aby dopadl sadistického sériového vraha. (Netflix)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (139)

verbal 

všechny recenze uživatele

Nechybělo mnoho, a vynikající seriál, u něhož ani trochu nevadí, že toho zasraného protestantského heretika hraje negr, doplnili o vynikající film. Má to švih, spád, napětí, solidní akci, hezkou výpravu i naprosto parádně úchylného glummasouna. Nechybělo! Jen kdyby tentokrát scénárista Nahet Kříž tolik nečichal ředidlo a celé to pak nenapěchoval obezličkami a lapsy na hranici kauzálního kokotismu, demence a mnohdy až mozkové smrti, které sice Netflusovská a BBC cílová skupina dozajista s mlaskáním sežere i s tou shnilou žížalou na konci, ovšem jakýkoliv alespoň trochu soudnější divák se akorát tak nasere, že se z něj někdo dvě hodiny urputně snažil dělat totálně vymatlaného čuráka. A tak jsem tomu, ač nechtě, musel tři hvězdy odsát nosem. Doteď cítím hovna. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Čisto priemerná, miestami dokonca primitívna záležitosť, kedy človek tak nejak premýšľa, či bolo nutné do tohto scenáristického paskvilu namočiť zrovna Luthera, ktorý v seriálovej podobe celkom solídne držal vyšší štandard. Popravde, keby nešlo o námet v podobe nápaditého sériového vraha, ktorý nebol vyslovene zle zasadený do deja, už by tu dávno od mojej milovanej osôbky svietila jedna jagavá. Toto fakt nebolo zapotreby .. ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Slušná a zábavná Krimi založená dle slavné TV série Luther. Seriál neznám, takže nemohu srovnávat, ale film obstojí i bez znalosti předlohy. Bavila mne zápletka, kde Luther jde do vězení a musí utéct, aby dopadl maniakálního vraha, který terorizuje Londýn a do toho po něm pátrá i celá policie. Tohle je zkrátka cool a zábavný námět, který mi byl sympatický od začátku. Idris Elba hraje šikovně a dá se mu fandit. Cynthia Erivo mi evokovala Outsidera, takže tu také rád vidím v roli detektivky a úplně nejlepší na celém filmu je Andy Serkis, který si padoucha zahrál s gráciíí. Je nepříjemný, má šílené plány, je inteligentní, zkrátka parádní vrah jak se patří, který celý film bez problému potahá. Vizuálně je to ucházející, ale není to nejsilnější stránka filmu, zkrátka lepší Netflixovský Look, akce je průměrná, ale akční film to není, takže to zde beru spíše jako bonus ( ve které Krimi můžem vidět vzpouru ve vězení, že jo), povedla se však hudba, která dotváří atmosféru a líbilo se mi tempo vyprávění, kde se neustále něco děje a vůbec se nestojí na místě, což v tomhle žánru je spíše vzácnost, takže za tohle Lutherovi dávám plusové body. Líbily se mi i samotné nápady vražd ( oběšenci působí správně mrazivě). Scénář občas hapruje a pár věcí nedává úplně smysl, ale jako zábavná, skvěle zahraná Krimi to na mě fungovalo spolehlivě. 6.5/10. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Pamätám si to ako dnes, keď som pred dávnymi rokmi na STV videl prvú epizódu pochmúrneho anglického krimiseriálu Luther. Toto fakt malo ďaleko k Dempseymu a Makepeaceovej. Bol som z Luthera unesený a očarený, vychutnávajúc si i nasledujúce série, hoc postupne kvalita klesla. Ale objektívne musím povedať, že aj najslabšie predstavovali slušný priemer s nezameniteľnou britskou atmosférou výpravou, drsnými scénami a charizmatickým Elbom, pre ktorého naozaj asi ide o životnú rolu a nečudujem sa, že s ak nej neustále vracia, hoc naozaj by mal konečne začať klásť dôraz na lepšie scenáre. Celovečerák sa nesie skôr v duchu posledných, než prvých sezón. Zázrak to fakt nie je, ale fiasko tiež nie. Elba a spol. si idú svoje, po hereckej stránke ťažko niekomu niečo vyčítať. Žiaľ azda s výnimkou Andyho Serkisa, ktorý tu má najotrasnejší účes v dejinách svetovej kinematografie od Toma Cruisea v Mission: Impossible 2. Mám Andyho rád a jeho tunajší magor mohol byť fest mrazivý, ale nanešťastie je nechcene smiešny. Čo je samozrejme problém, bavíme sa o ústrednom záporákovi. Ich bitka v metre vyzerá presne tak, ako si myslíte, že bude vyzerať, ak bude megasamec Elba mlátiť temer šesťdesiatnika nižšieho od neho o tri hlavy, ktorý však má v scenári napísané, že bitku musí vyhrať, takže ju aj nerealisticky vyhrá. Scenár je znáškou divných náhod, nehôd, slepých uličiek a naivností (vydierať ľudí na základe ich „tajného“ života na internete, to tvorcovia fakt v r. 2023 objavili Ameriku, bravo). Najslabšie je únavné, ťažkopádne finále, i keď umiestnené do fantastickej výpravy (tie telá pod ľadom!). ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Televizní look sice zůstal, přesto se dá s trochou nadsázky říct, že Luther nikdy nevypadal líp. Problém je tak za vlasy přitažený příběh se záporákem, který je víc teatrální než děsivý. Lutherovo nitro navíc bylo plně vytěženo v prvních třech řadách, takže už zbylo místo jen na plácání se ve vedlejších postavách, které jsou tady do velké míry pouze šablonami. Škoda, protože jinak ten filmový formát Jamie Payne využil solidně, tohle je ale důkaz, že tyhle krimi, ať už je to Broadchurch, Happy Valley, nebo klidně Sherlock, prostě nejde natahovat věčně a proto je lepší skončit na vrcholu. 6/10 ()

Galerie (134)

Zajímavosti (4)

  • Väzenie, v ktorom sa Luther (Idris Elba) nachádza na začiatku filmu, je väznica HM Dorchester, ktorá bola zatvorená v roku 2014 a prešla niekoľkými veľkými prestavbami, aby bola pripravená práve na tento film. (Arsenal83)
  • Ranná bojová scéna medzi Lutherom (Idris Elba) a Davidom (Andy Serkis) bola natočená na opustenej stanici metra Aldwych, ktorá bola pôvodne otvorená v roku 1907, ale od roku 1994 bola zatvorená. Národná galéria a Britské múzeum ho použili na ochranu niektorých zo svojich najcennejších pokladov pred nemeckou bleskovou vojnou. (Arsenal83)
  • Tento film dostal pozoruhodné povolenie natáčať na Piccadilly Circus dlhšie ako to bolo umožnené ktorejkoľvek inej produkcii. (Arsenal83)

Reklama

Reklama