Indické prázdniny

• Indie Aranyer Din Ratri (více)
Indie, 1970, 115 min

Indické prázdniny vznikly deset let po uzavření Apuova filmového příběhu z Žalozpěvu stezky, Nezdolného a Hlasu krve (jeho představitel tu také hraje) a svým laděním stojí kdesi mezi A. P. Čechovem a Jeanem Renoirem. Čtyři přátelé z Kalkaty se rozhodnou strávit dovolenou blízko přírody, ve venkovském prostředí, kde se střetávají s mnoha věcmi, naprosto odlišnými od jejich městského životního stylu. Důležitým se pro mladé muže stane setkání s trojicí moudrých lidí, poznamenaných sebevraždou blízkého člověka. Civilní herecké výkony působí uprostřed vyprahlé krajiny s polámanými stromy zvláště obnaženě. V Indii byl film přijat vlažně, s velkou odezvou se setkal naopak v západní Evropě, ve Francii pak i při svém obnoveném uvedení v roce 1993. Rájovo tamní renomé dokládá ostatně i povolání do řad francouzské čestné legie či producentská pomoc Gérarda Depardieua na jednom z mistrových posledních filmů. [NFA.cz] (oficiální text distributora)

Toj

Úžasné... Tak dlouho jsem se Rajovi vyhýbal a on je to nakonec tak neuvěřitelnej tvůrce. Formálně odvážný střih, fantastická práce s kamerou, mizanscénou a takové ty věci, které bychom asi u těch nejprogresivnějších z let 60. čekali. Vedle toho ta rozmělněná narace, civilní herectví, lehkost, ale i síla a závažnost sděleného. Škoda mluvit, je třeba vidět. ()