Bala

Indie, 1976

Režie:

Satyajit Ray

Mulosz odpad!

Satjadzita Raje velmi ocenuji pro jeho rozsahlou hranou tvorbu, videl jsem temer vse. V tomto svem dokumentarnim excesu se snazi divakum priblizit pravdepodobne nejake mistni tradicni tance, titulky pro upresneni nebyly k dispozici. Nic proti kulturni osvete, ale abych se musel dlouhych 30 minut (behem zvykani kurete a la bazant doneseneho z Nemocnice Na Homolce) nepretrzite divat, jak nekolik zen s teckou na cele neustale simuluje neco mezi zachvatem padoucnice a ohanenim se po obtiznem hmyzu, to vse do hudby pripominajici souzvuk brzdeni rozjeteho vlaku, mlaceni retezem do ocelove skrine a meceni kozy kamerunske, aniz bych se cokoliv uzitecneho dovedel, to uz je i na me moc. Klidne me kvuli tomu nazvete neotesancem a xenofobem. Doporucuji hlavne zaverecnou 12-min. pasaz, ta je zcela epesni. Behem te zhorkne v hube i kure pripravene v restauraci s x michelinskymi hvezdami. ()

rivah

Dokument o T.Balaswaraswati (1918-1984), legendární tanečnici stylu Bharatanatyam. Natočeno když měla Bala 59 let, dokument sleduje její životopis ale především se soustřeďuje na výrazové tance a nabízí náhled na umění jednoho z indických géniů.(bohužel bez titulků).(50%) ()