Reklama

Reklama

Bohyně

(neoficiální název)
  • Indie Devi
všechny plakáty

Recenze (5)

Bubble74 

všechny recenze uživatele

17letá Doya je uctívána jako bohyně poté, co její tchán – bohatý a vlivný muž – měl v noci sen, že právě ona je reinkarnací bohyně Kálí. Minimální děj, pro racionálně myslícího člověka pravděpodobně přitažený za vlasy, ale Rayův obdivuhodný cit pro vizuální pojetí a jedinečné kontrastní scénické osvětlení dočista vyrážejí dech. ()

sanikope 

všechny recenze uživatele

Dévi- jednoduchý príbeh z vidieckeho bengálu poukazujúci na posadnutosť a intoxikáciu naboženstvom v Indii. Historka- svokor nadšený stupenec bohyne Kalí ma v noci víziu že synova nevesta je novým avatarom Kalí... Čo nasleduje, je pre nás europanov takmer nepredstaviteľné a pre indov celkom bežná prax. Od toho momentu sa jej pozícia v spoločnosti mení a je považovaná za bohyňu. Postaví sa jej ašrám a ľudia z celého okolia za ňou prichádzaju aby ich vyliečila alebo vykonala nejaký ten zázrak... Kedže Devi je mojim prvým Rayovym filmom- nemám s čím porovnávať ale latku nastavil veľmi vysoko. Na veľmi malom priestore sa mu podarilo vykresliť pocity 17-ročnej nevesty, všetky jej pochybnosti, neistoty a hlavne chvílkové podlahnutia vlastnému egu (v indii posadnutej náboženstvom sa dá pri tomto druhu adorácie okolím skutočne uletieť a uveriť čomukolvek) a strachu z pomsty bohov ak by víziu neakceptovala. Dévi ma už čosi cez 50 rokov, ale v indii je táto téma stále aktuálna... ()

cRocco9 

všechny recenze uživatele

Podobně jako v Pratidwandi i tady hlavní hrdina vzdoruje autoritám. Je však o poznání slabší a svému otci, náboženskému fanatikovi, se postaví až příliš pozdě. Ray opět ukazuje, že je mistrem dramatu, jeho postavy na plátnech skutečně ožívají. Kdyby jen to, ale ani technická stránka filmu nezůstává pozadu, práce s kamerou je jedním slovem dokonalá. Fakt, že film pojednává o zcela odlišném sociokulturním prostřední není problém. ()

Reklama

Reklama