Reklama

Reklama

Zlatá pevnost

(festivalový název)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Klasický film držitele Oscara Satyajita Raye se soustředí na příběh mladého chlapce Mukula, který si pamatuje události ze svého předchozího života. S pomocí terapeuta se vydá hledat místo, kde žila jeho minulá inkarnace. V novinách o tom vyjde článek a naznačuje, že by tam mohl být ukryt poklad. Zlákána vidinou bohatství se ho vydá pronásledovat banda zlodějů. (Festival bollywoodského filmu)

(více)

Recenze (2)

Bubble74 

všechny recenze uživatele

Satyajit Ray mi opět dokázal, že byl dokonalý, univerzální filmař a poradil si skvěle s každým žánrem. Tentokrát si vybral k adaptaci jednu ze svých, v Indii velmi úspěšných knížek o detektivu Feluovi, a díky jeho vrozenému talentu pro vynikající sjednocení všech filmových složek vznikla vtipná, dobrodružná oddechovka nejen pro děti. ()

Foma 

všechny recenze uživatele

Sonar Kella (Zlatá pevnost) je příběh o malým klukovi, kterej se dostane do zvláštního psychickýho stavu, ve kterým se pravděpodobně upamatovává na svuj minulej život, kterej strávil u pevnosti v Radžastánu, mluví zároveň i o drahokamech, který měli doma. Na cestu tam se s nim vydá známej parapsycholog, aby ho zbavil traumatu. Vyjde o tom článek v novinách, kterýho se chytí podvodnej jógin se svým pokleslým přítelem a vydaj se za chlapečkem, aby ho zneužili k nálezu drahokamů. Toho všeho se dovtípí známej soukromej detektiv Felu a jede na pomoc chlapečkovi s jeho paradoktorem. Je to napínavý, vtipný, film určitě ocení milovníci Indie a je v něm celkem pěkně zachycená realita indickýho státu Radžastán s jeho pevnostma, pouští, velbloudama a železnicí. Ráj opět napsal scénář, hudbu, režíroval, byl to takovej kompletní filmař jako Chaplin. Fantastická scéna je rozhovor mezi postavama s pozadím pouště po západu slunce, což zní kýčovitě, ale Ráj nechává hovořit pouze temný obrysy postav, kterým nevidíme do tváře, působí to velmi magicky. Detektiva Felu ztvárnil výborně, jako vždy, Soumitra Chaterjee, známej ze spousty dalších Rájovo filmů, např. Apu sansar (Hlas krve). I ostatní postavy jsou živý, vypracovaný a dobře zahraný. Film tentokrát není nijak zvlášť hlubokomyslnej, jelikož byl v Indii určenej hlavně dětským divákům (detektiv Felu je tam známá literární postava z dětských detektivek), jinak je to ovšem další plnohodnotný Rájovo dílo. ()

Reklama

Reklama