Epizody(12)

Učiteľka na gymnáziu Laura (Monika Horváthová) prijme pozvanie na rande od šarmantného chirurga Andreja (Tomáš Maštalír) tesne po rozpade jej dlhoročného vzťahu, ktorý v nej zanechal trpkú príchuť. Napriek tomu, po príjemne strávenom večeri pozve Andreja k sebe domov. Na druhý deň ho obviní, že ju nadrogoval a znásilnil. Andrejova verzia udalostí je však úplne odlišná a nájsť pravdu je takmer nemožné – na žiadne z ich odporujúcich si tvrdení nie sú dôkazy a dlho je to iba slovo proti slovu. Udalosti však začínajú žiť vlastným životom, verejné obvinenia a nemožnosť ich jednoznačne dokázať, vyplavia kopec špiny z minulosti ako Laury, tak aj Andreja... Nový seriál sa púšťa do na Slovensku zatiaľ neprebádaných žánrových vôd a otvára stále ešte tabuizovanú tému znásilnenia. Napínavý, psychologicky prepracovaný dramatický seriál sa pýta, či má každý príbeh skutočne dve strany a necháva divákov na pochybách až do samého konca. (TV Markíza)

koty2201

Keby to hodnotím ako seriál zo zahraničnej produkcie (odkiaľ je len námet), tak poviem že je to obyčajný krimi triler, ktorý ničím neprekvapí a ani nesklame. Tým, že je to slovenský projekt, tak napriek tomu, že to nie je nápad slovenského scenáristu, musím uznať, že je to dosť dobre a kvalitne natočené. Dokonca aj predstaviteľka Laury, Monika Horváthová a Andreja, Tomáš Maštalír, to zahrali na naše pomery veľmi kvalitne. Za to by sa nemuseli hanbiť ani v Hollywoode. Príbeh je však taká klasika, ktorá mi veľmi pripomína niečo na spôsob 13 Reasons Why, len nie je to o samovražde študentky. Skôr narážam na podobnú štruktúru deja. Najprv úhlavný záporák ublíži hlavnej hrdinke a ona ho chce dostať do väzenia, aby čelil spravodlivosti. Potom je záporák zavraždený a zisťuje sa kto to bol. Podozrenie samozrejme automaticky padá na hlavnú hrdinku a ďalšie postavy, keďže každý mal tak trochu motív.  Trochu mi vadilo, že dej je až príliš naťahovaný tými nekonečnými zvratmi v príbehu. Nehovorím, že to je zle, len to pôsobí dosť neprirodzene a umelo. Potom je to celé dosť ťažko uveriteľné. A záver sa tvorcom teda nepodaril. Jednak som ho čakal a zároveň prišiel koniec príliš rýchlo. Ako keby si tvorcovia povedali, že hups, posledná epizóda chalani… musíme to nejak rozumne za 50 minút ukončiť. ()

*CARNIFEX*

Akonáhle sa začal v druhej epizóde 40 ročný nad strážmajster s hodnosťou práporčíka vyhrážať “kurvami”, tak “posledná kvapka” okamžite naplnila pomyslenú studnicu. Vy ste proste nadobro jebnutí v tej Markíze. Britský originál je dejovo tupý, plný primitívneho správania postáv a ešte horšieho scenára plného klišé a dobových sračiek. Bez ohľadu nato, ako mi je Maštalír sympatický a fandím mu, toto je za mňa aj tak absolútne scenáristické fopá so všetkými zápormi originálu, plné afektovaných postáv, pričom jedno jebnuté rozhodnutie strieda druhé, a takto stále dookola. Nedokážem proste tolerovať to, že väčšina deju postráda akúkoľvek štipku nie že logiky, ale aspoň čiastočného, racionálneho zmýšľania. Ak toto doceniť, tak jedine bez šípky rozumu alebo s absolútnou slepotou. Slováci to mohli zrobiť inak, ale kdeže. My musíme byť rovnako jebnutí, lebo my nemáme vlastnú hlavu na krku a tak sa len dookola potrebujeme opičiť .. ()

misterz

Myslim, že z tohto žánru v slovenskej produkcii už nič lepšie nenájdete. Aj keď je dejova linka okopírovana. Lepší priemer. 65/100 ()

Arsenal83

Celé to je okopírované z britskej produkcie, ale dám vyššie hodnotenie, pretože sa našim podarilo to aspoň neskaziť a po druhé, nenakopírovali komplet liberálnu agitku, báli sa poklesu sledovanosti u konzervatívnejšieho publika, o ktoré mali tiež záujem. Samozrejme, že tehotné lesby museli byť. museli byť aj chlapi blbci a tyrani, to ani zmeniť nechceli, ale aspoň z toho nesálala tupá agitka, aká sa v originále vyskytla. Pre tých, ktorí vidia dielo prvýkrát bude vývoj určite plný prekvapení, zvratov a možného hádania. Ťažko povedať, či bude už spokojný s koncom, no ale to si už zvolí každý sám. Je to totiž trochu pritahnuté za vlasy a podľa konania tej postavy pred tým, no nevie, či to sadlo. Herecky treba povedať, že Kostelný bol výborne rapavý a uveriteľný, ukázal, že je hercom a nielen komediantom. Maštalír už dokazovať nemusí nič, sadne mu každá rola, paradoxne komédie asi nie, toto bola jeho parketa. Višňovský v osvedčenej polohe policajta. Horváthová dobre obsadená v hlavnej role. Kuxová zničená ako po 72 hodinovej šichte v bani. Geišberg ale nech robí ďalej len reklamu na Slovenskú sporiteľňu, lebo je tam, kde je, len pre svoje meno. ()

fabecc1222

Od tvůrců velmi podařeného Hnízda jsem očekával další šokující jízdu, která se nebude bát lákat na překvapivé zvraty a propracované charaktery. Tvůrci však odkrývají všechny karty poměrně ze začátku a opravdu zajímavých zvratů příjde pomálu. Z hlediska charakterů pak nabízejí jen jeden zajímavější a po hříchu ten nejsympatičtější, což je hlavní antagonista. Značně patrná je tu herecká nevyrovnanost, kdy na jedné straně je výborný Maštalír a na druhé straně značně nevýrazná Horváthová. Seriálu by spíše slušel název "Klamstva", protože postupem času tvůrci odhalují, že tu máme vlastně jeden zkažený charakter vedle druhého a každý si nese svou vlastní lež. Výsledkem je pak čistý průměr na všech frontách. ()

jakeer

Vzhľadom na to, koľko toho mám na srdci, budem čo najstručnejší. 1. Som rád, že na Slovensku a ergo na Markíze vznikla miniséria. Popri tých nekonečných telenoveloidných zverstvách, ktoré bežne produkujú, to bol balzam na dušu. Námet ma zaujal už od uputávok pred uvedením do vysielania. 2. V slovenských reáliách pôsobí táto licencia komicky. Doktor býva v megadome v intraviláne Bratislavy, učiteľka taktiež, jej sestra dokonca býva v diplomatickej štvrti. Policajtka žijúca so svojou partnerkou čaká dieťa a v Slovakistane to každému príde úplne bežné. Muž - právnik na rodičovskej dovolenke je tiež riadne sci-fi. 3. Dialógy šuštia papierom. Už v jednej z prvých scén, ktorú Markíza promovala na YouTube (dve hlavné postavy sa stretávajú pred školou a kurizujú si) bola tak neuveriteľne neprirodzená a toporná. A ono sa to za ostávajúci dvanásť epizód nezlepšilo. 4. Vysoký herecký štandard predviedol iba Ľubos Kostelný, ktorý hral vedľajšiu rolu. Maštalír odviedol svoj štandard, opäť na hranici uveriteľnosti. Keď som videl herecký prejav Moniky Horváthovej, neveril som, že hrá inak v Národnom. Nevie ani len rozprávať. Najväčším negatívnym prekvapením je však Zuzana Fialová – tak zle som ju hrať ešte nevidel. V Teleráne sa chválila, že namiesto britskej predlohy, kde bola stvárňovaná policajtka poňatá „chlapsky“, ona sa rozhodla to hrať odtiahnuto, bez emócií. Vôbec v tej polohe nepôsobila autenticky (zrejme až príliš veľký kontrast voči jej afektovanému normálu). Višňovský si po rokoch opäť zahral vyšetrovateľa a bolo to ok, rutinérske. Arató tiež ok. Zvyšok castu úplne zabudnuteľný. 5. Seriál vizuálne zobrazuje len tú atraktívnejšiu tvár Bratislavy – mrakodrapy, reštaurácie na Dunaji a luxusné autá. To je legitímna umelecká licencia. No keď vnímame vyrozprávaný príbeh v jeho komplexnosti, je to nezmysel. Spočiatku si myslíme, že to celé bude o znásilnení. Dovtedy ako taká konzistentnosť funguje (autori umne narábajú s pochybnosťami diváka, ktorý sa nevie dočkať, kto vlastne hovorí pravdu). Po pomerne rýchlom odhalení toho ako s veci majú sme už svedkami iba neprirodzeného správania sa postáv. Druhá polovica je o vyšetrovaní vraždy. Tam už akékoľvek napätie nehrozí, lebo divák sotva bude tŕpnuť, že kto spáchal úplne legitímnu vraždu. SPOILER: Rozuzlenie v poslednej epizóde je absurdné. Dozvedáme, že celá vražda nebola vraždu, ale sebaobranou – kde by páchateľke/poškodenej nič nehrozilo, no ona sa z akejsi hrdosti nepriznala a celých šesť epizód nás vodila za nos. SUMMA SUMMARUM: Ešte raz musím Markízu pochváliť, že vyrobila seriál s ohraničeným počtom epizód, ktorý mal ako tak hlavu a pätu. Aj z toho, čo uverejňovali na YouTube môžeme vidieť, že hercom na tom veľmi záležalo a urobili maixmum pre čo najlepší výsledok. A nepoznať súčasnú svetovú seriálovú tvorbu, ale len napr. markizácke telenovely, bol by som úplne nadšený. P.S. Vidím, že najhoršie hodnotená tu je retrospektívna epizóda Otec, ktorá mne osobne prišla najlepšia - ako po hereckej, tak aj scenáristickej stránke. () (méně) (více)

mira007

Monika Horváthová si dá rande s Maštalírem a druhý den tvrdí, že má ztrátu paměti, ale ví, že ji znásilnil. Podobný motiv byl i v českém Pět let (seriál) (2022) , ale tady to je standardní slovenský tv seriál, který je mírně nadprůměrný. Solidní thriller, který se při počtu dvanácti dílů nevyhne občasnému drhnutí, ale na druhou stranu mne bavilo to střídání dvou časových rovin. ()

MajkHany

Spoilery... Začalo to slibně, až moc dobře, první díl napínavý, druhý a třetí výborný. Pak jsme se hned dozvěděli kdo udělal ty znásilňující akce a od pátého dílu už tam jenom ječela hysterická kráva, která byla míň snesitelná než piknik u letiště. No.. Chci napsat hlavně to, že poslední tři díly byly sebeparodií, groteskou, takový sitcom, mě tam strašně chyběl Leslie Nielsen, nebo Charlie Sheen, protože to připomínalo naprosto dokonalou parodii na detektivní filmy. To byla opravdu frekvence co scénka, to parodie ty poslední díly. Úplně vidím ten scénář k filmu Žhavé Výstřely Bratislava. Andy půjde vykrást dům a udělá to tak, že zatlačí na plastové okno a to okno se samo otevře, lidi se potrhají... Pak půjde dům vykrást Laura, ta už na nic tlačit nebude, protože syn Andyho jí rovnou nechá otevřená vrata do domu úplně dokořán a sledovat ho Laura bude celých šest metrů od domu, ty vole ti padnou pod stůl jak se budou řezat.. Absolutně nejdůležitější důkaz posledního dílu nenajde žádná policejní razie za celou dobu seriálu, on totiž bude schovaný v jedné jediné černé krabici přímo uprostřed ložnice, lidi si smíchem budou trhat rodidla ty vole.. Hele a až majorka vyřeší případ vraždy, za kterým jde jako vyhladovělý lev za zebrou bez nohy, tak ho neuzavře, nenechá si dát metály a povýšení, zajde za vrahem, dají si cigárko a řekne heléé v pohodě, já měla starýho a to byl taky pěknej vůl že tě normálně Lauro nechám v pohodičce běhat po Blavě a zase se můžeš opíjet a šukat týpky, jakože dobrýýý.. Ty vole lidi se těma posledníma dvěma dílama  prosmějou až k sousedům kámo, to fakt musíme natočit, dej to na papír já to zavezu na Slovensko... A nebo jiná příhoda... Ne. Nebudu zde přepisovat závěrečná tři hodiny trvající muka. Nástup seriálu byl úžasný. Od půlky se to zlomí v absurdno a závěrečné díly jsou parodie, doslova parodie. ()

neo250

Serial mal na viac... skoda poslednych casti. Zbytocnej naivity az absurdnosti, ktora sa rychlo odohrala a vyvrcholilo to do happy-endu. Seriozne? Skoda... cakal som na lepsi a nepredvidatelny zaver. ()

Saxos

S01/E01-12. Lepší seriálová snad jednořada našich sousedů. Žádný směr pokračování ani není. Trochu absurdní. Nějaké zvraty jsou, ale postupně ztrácí série dech a je jasné, kdo nožík použil. Finálový skoro monolog je směšný. Eng originál jsem neviděl. Závěr: lze doporučit. ()

karelkilian

Upřímně jsem vůbec netušil, co od tohoto seriálu čekat. Prostě jsem viděl, že má vysoké hodnocení a hraje tam Tomáš Maštalír, tak jsem si řekl, že se na to podíváme. Vůbec jsem netušil, že existuje nějaký německý originál, takže jsem nesrovnával a mé hodnocení tím není ovlivněno. Musím konstatovat, že seriál mě nadmíru bavil. Ukázal, že Maštalír je vynikající herec, který dokáže zahrát charakterní kladnou postavu stejně dobře, jako toho nejodpornějšího zmrda. Moniku Horváthovou jsem neznal - na začátku seriálu mi byla spíše nesympatická, ke konci už jsem ji hodnotil kladně. Oceňuji napínavý děj plný naprosto nečekaných zvratů. Hodně dílů končilo tak, že jsme si hned museli pustit další. Když už to vypadalo, že se povedlo něco rozplést, následovala další zápletka či komplikace. Konec je sice pozitivní, ale vlastně také trochu překvapivý. A k tomu skvělá hudba, jejíž autor nevyužil hudební podkres k sebeprezentaci, ale výborně dokresluje atmosféru jednotlivých momentů. Za mě skvělá práce, která si zaslouží čtyři hvězdičky. ()

ezop1012

Je to dosť rozporuplný pocit. Režisérovi vyčítam, že začiatok pojal dosť nešťastne a veľa ľudí to odradí od sledovania na slovenské pomery celkom kvalitného počinu. Od scenáru, réžie, kamery až po niektoré herecké výkony a dokonca aj hudbu. Celkovo bolo herecké obsadenie dobré, výhrady mám len k úvodným epizódam, možno prvým 4 až 5. Ďalšia výhrada je zobrazovanie reklamy pre TV "Narkózu", aj keď sa na tom asi podieľali, nemali, čo tam pchať svoje veci. Vyzdvihujem, že v niektorých momentoch je dej celkom napínavý a sú tam aj neočakávané zvraty v príbehu, avšak je tam vidieť problém s menej kvalitnými hercami, skôr štatisti. Ďalším negatívom bolo vnútené zaradenie menšiny, to sa dalo aj inak, keď už musia tlačiť toto. Pôvodne som uvažoval niečo okolo troch hviezdičiek z piatich, ale tych nedostatkov tam bolo viac, takže sú to dve z piatich. ()