Jak zabít kněze

To Kill a Priest

Drama / Thriller

Francie / USA, 1988, 117 min

• laik_60

tak významná udalosť z časov poľského odboja proti režimu v Poľsku akou bola vražda kňaza štátnou bezpečnosťou si určite zasluhuje pozornosť kinematografie a stvárnenie vo filme. V tých časoch ešte v Poľsku neboli na to politické podmienky a tak sa toho chopili američania a francúzi s poľskou režiserkou žijúcou prevažne v exile. Žiaľ tým dostal film punc obyčajného politického thrilleru. Zahraniční herci aj keď nič proti ich výkonu a prejavu .. boli dobrí , ale predsa len boli príliš "americkí" Predstavte si, že by Američania sa rozhodli natáčať film o československu , kde by bruce wilis hral husáka, Stalone Gottwalda a ed harris Novotného. No nerachlo by vás z toho ??? Som presvedčení že sa dožijeme poľskej sebareflexie, a že podobný snímok natočia radšej sami , ako to bolo napríklad vo výbornom filme Jack Strong.(5.4.2015)

Ten moment, kdy Ed Harris řekne: "Maybe he's not coming." Mé srdce je plné lásky! I wonder co to o mně asi vypovídá, když cítím blaho při zobrazení rozporuplného, negativně laděného charakteru, zatímco portrétování přímých kladných postav ve mně vyvolává rozpaky, a i přes to se považuji za dobrého člověka se zakořeněnými morálními hodnotami.(20.11.2012)

Strhující drama o konfliktu dvou ideologicky velmi rozdílných jedinců na stranách svého až fanaticky oddaného přesvědčení. Film při jehož sledování vám do smíchu rozhodně nebude, pokud se při něm budete usmívat, tak pouze díky naprosté zvrácenosti ideálů ústředních postav. Dokonale úchvatnou atmosféru zrůdnosti ještě podtrhuje vpravdě geniální hudba Georgese Deleruea, která svou křehkou krásou dokonale kontrastuje se zrůdnosti obsahu filmu. Rozhodně jeden z nejlepších "based on a true story" filmů, s kterým jsem se doposud setkal.(16.8.2002)

Základné fakty o vražde farára poľskou tajnou službou v čase vlády Poľskej zjednotenej robotníckej strany (PSDS) sedia. K nim je priradený morálny konflikt jedného eštebáka, rozkročeného medzi oddanosťou strane, nenávisťou verejnosti k nemu ako oficiálnemu potláčateľovi masovo zbožňovanej Solidarity, zložitou rodinnou situáciou a ambivalentným vzťahom ku kňazovi, ktorého špicľuje. Napriek hereckej bravúre, hodnovernému upozorneniu na brutálny zásah moci voči jej vplyvnému opnentovi a spomenutý presah (hoci relativizáciou zla kontroverzný) celok pôsobí zvláštne odcudzene. Niečo podobné ako Philippova Kaufmanova adaptácia Kunderovej Neznesiteľnej ľahkosti bytia. Niektoré predlohy literárne, či životné si jednoducho vyžadujú autentické prostredie a hercov z jazykovo zhodného prostredia. Nestačí byť len režisérom odtiaľ, odkiaľ pochádza predloha. Pretože celok napriek silnej téme má pachuť síce kvalitnej, no predsa len umelinou prerážajúcej atrapy.(20.1.2014)

Postava Stefana, kterou hraje Ed Harris patří mezi ty postavy jejichž jednání nejsem s to pochopit. Těžko si představit, kolik v sobě ten člověk musel mít nenávisti a současně vnitřní rozervanosti. Film který staví na neskutečně kvalitních hereckých výkonech, prostřednictvím kterých dodává divákovi širokou paletu emocí. Pokud jde i Christophera, je to zvláštní herec, dokáže zahrát naprosto famozním způsobem v mistrovských dramatech a současně mu nedělá problém svůj talent naprosto zabíjet v totálních filmových hovnech. Tohle je naštěstí ten první případ ve kterým Christ zahrál možná nejlíp ve svý kariéře. V jednu chvíli mě to celý připomínalo Jana Husa v komunistických časech. Fascinují bylo, jak se tady povedlo velmi nenápadně ( jedna scéna ) ukázat v kritickém světele nejvyšší představitele komoušů, ale vlastně i arcibiskupa (dialog s Alecem ) . Film mě hrozně sedne k polskýmu naturelu, který si na rozdíl od nás svou vlastní zem opravdu zaslouží. Velmi emotivní nebyla jen klíčová scéna, ale třeba i první kázání Aleca v kostela, zakončená sborovým zpěvem a samozřejmě mnoho Alecových dialogů i monologů v sobě maj obrovskou sílu. Agnieszka si dokáže vybírat silná témata, které díky jejímu režisérskému umění ani ve filmové řeči neztrácí nic ze své intenzity.(21.4.2014)

• - Film je založený na skutočnom príbehu otca Jerzyho Popieluszka, katolíckeho kňaza a zástancu hnutia Solidarita, ktorý bol zavraždený agentmi poľskej tajnej polície. (Raccoon.city)