Jak zabít kněze

To Kill a Priest

Drama / Thriller

Francie / USA, 1988, 117 min

• laik_60

tak významná udalosť z časov poľského odboja proti režimu v Poľsku akou bola vražda kňaza štátnou bezpečnosťou si určite zasluhuje pozornosť kinematografie a stvárnenie vo filme. V tých časoch ešte v Poľsku neboli na to politické podmienky a tak sa toho chopili američania a francúzi s poľskou režiserkou žijúcou prevažne v exile. Žiaľ tým dostal film punc obyčajného politického thrilleru. Zahraniční herci aj keď nič proti ich výkonu a prejavu .. boli dobrí , ale predsa len boli príliš "americkí" Predstavte si, že by Američania sa rozhodli natáčať film o československu , kde by bruce wilis hral husáka, Stalone Gottwalda a ed harris Novotného. No nerachlo by vás z toho ??? Som presvedčení že sa dožijeme poľskej sebareflexie, a že podobný snímok natočia radšej sami , ako to bolo napríklad vo výbornom filme Jack Strong.(5.4.2015)

Pořád jsem uvažovala o třech hvězdách, ale konec filmu byl nesmírně silný. Poláci, semknutí kolem charismatického a statečného kněze, ale hlavně Christopher Lambert, konečně v pořádné roli. Film o ambiciózním estébákovi, který záviděl knězi Alecovi jeho sílu i vliv tak moc, že si i vyřídil povolení shůry k jeho vraždě. Polský arcibiskup taky příliš charakteru nepobral. Že to vrchní preláti pekli s komunisty, je všeobecně známo. Na wiki jsem se dočetla potěšující zprávu, že po blahořečení v roce 2010, byl 20. září 2014 ve Francii – kde je Popiełuszkovi připisován případ zázračného uzdravení – zahájen proces jeho svatořečení.(22.9.2014)

Hollandové se podařil husarský kousek, zpracovala Lamberta tak, že hrál a hrál dokonce dobře. Harris byl jako vždy vynikající. Ale přesto na mě příběh působil citově velmi ploše. Navíc otec Alec je totálním zosobněním dobra, jeho pronásledovatel zase patří k těm zlým. Nemám ráda jednoznačné černobílé postavy, protože v reálném životě zkrátka neexistují. Jako jediná pravděpodobná figura mi vyznívá proradný biskup v podání Sucheta. A vlastně i Stefanovi nadřízení, jejich závěrečná reakce je velmi pravděpodobně opsána z reálného života.(29.1.2015)

Strhující drama o konfliktu dvou ideologicky velmi rozdílných jedinců na stranách svého až fanaticky oddaného přesvědčení. Film při jehož sledování vám do smíchu rozhodně nebude, pokud se při něm budete usmívat, tak pouze díky naprosté zvrácenosti ideálů ústředních postav. Dokonale úchvatnou atmosféru zrůdnosti ještě podtrhuje vpravdě geniální hudba Georgese Deleruea, která svou křehkou krásou dokonale kontrastuje se zrůdnosti obsahu filmu. Rozhodně jeden z nejlepších "based on a true story" filmů, s kterým jsem se doposud setkal.(16.8.2002)

Christopher Lambert vo svojej najserióznejšej role, pod taktovkou Agniezsky Holland, ktorá dokázala, podobne, ako iní režiséri, fantasticky dopriať (viac) talentu Eda Harrisa. Fenomenálna Joan Baez a jej titulná skladba, ktorá ostáva jednou z najlepších filmových skladieb, ktorú poznám a ktorá podtrhuje atmosféru tohto zaujímavého medzinárodného projektu. Videné dávno, v hlave stále.(10.10.2009)

• - Film je založený na skutočnom príbehu otca Jerzyho Popieluszka, katolíckeho kňaza a zástancu hnutia Solidarita, ktorý bol zavraždený agentmi poľskej tajnej polície. (Raccoon.city)