Kvintet

• USA Quintet

V postapokalyptickém světě se lovec tuleňů Essex po dlouhých dvanácti letech vrací se svou Viviou domů k bratrovi, protože Vivia čeká dítě. V noci však kdosi neznámý vyhodí bratrovo obydlí do vzduchu a všichni, kdo byli uvnitř, zahynou včetně Vivie. Essex, který nebyl ve chvíli útoku v domě, odchází po stopách neznámého útočníka. Muže však najde již mrtvého. V jeho věcech objeví podivný seznam několika jmen a rozhodne se v pátrání pokračovat. Ve městě se ubytuje v hotelu a postupně začíná zjišťovat, že lidé, jejichž jména jsou na jeho seznamu, začínají jeden po druhém umírat. Jde o hráče hazardní hry kvintet, což je vlastně hra o život (oficiální text distributora)

honajz

EDIT: Tak jsem to viděl po letech (23. 10. 2020) a on je to vlastně thriller s mírně filozofickým přesahem z budoucnosti, kdy je všude zima. Dekadentní společnost hraje dekadentní hru, do níž se omylem přimíchat, může a půjde o život. Zajímavé pojetí života v pěti, vlastně šesti úrovních, kdy je ale nutno počítat s neznámou. A tu zde představuje nejen samotný Essex. ale také jedna obyčejná husa. Ne vždy to drží pohromadě, některé scény jsou nudné, a to házení kamínky mělo být lépe a více vysvětlené, ale jinak slušné kulisy, i když se to z větší části točilo ve studiu, hudba a vlastně i vyznění. --- Původní komentář: Dějově sice nic moc, ale dostala mě u tohohle filmu jeho atmosféra, ta zima, co zalézá úplně všude, chladná modř, a z toho plynoucí lidské vztahy. ()

Rob Roy

Kde nic není, ani Paul Newman nebere. Po skouknutí tohoto filmu jsem zjistil, že jsem promarnil dvě hodiny života. Paul Newman do hry v podstatě vůbec nezasáhne. Atmosféru to taky nemá. Diváka by rozhodně více zajímalo, jak lidé žijí v postapokalyptickém mrazivém světě a kde si obstarávají jídlo. Vím, že Robert Altman platí za kvalitního režiséra, takže nevím jak se mohl na něčem podobném podílet ()

cheyene

Námět mi zněl velice dobře a lákavě, avšak samotné provedení za moc nestojí. Paul Newman je sice jako vždy přesvědčivý, avšak to je málo. Slabý počin. ()

jonyyy

Chápu, že když ten námět proletěl tvůrcům hlavou, tak byli určitě celí nadšení, Bohužel se jim to naprosto nepodařilo přenést na plátno. Možná trochu SPOILER: Pomalu zamrzající svět v budoucnosti, který ovládá prapodivná hra Quintet. Na každém rohu jsou psi, požírající umrzlé nebožáky a hlavně lidstvo ztratilo víru a hledá kdejakou záminku, aby opět cítili že žijou. To je všechno pěkná zápletka, ale bohužel z toho vznikl nepřehledný patos s šílenou hudbou. Navíc jsem neviděl žádnou logiku, lidé o přežití ani nebojovali, furt si stěžovali na nedostatek jídla, přitom furt jedli, z mrtvol nikdo nestahoval oblečení, radši umrzali dál. No mohlo to být propracovanější. Ale mám pro podobné šílenosti slabost, takže 60% A jen tak BTW viděl jsem Kvintet v ledové místnosti s rozbitým topením, takže mi byla zima dvojnásobná :D ()

corpsy

Ak by ste hľadali film najnudnejší, najrozvláčnejší a ešte neviem aké naj v negatívnom slova zmysle všetkých zúčastnených, KVINTET je za všetky. Čudoval som sa, či si ( aspoň teda slávny režisér a aj slávny herec v hlavnej úlohe ) prečítali scenár, čím ich zaujal ( teda okrem honorárov ) a aký prínos čakali pre svoju kariéru ( teda okrem honorárov ). Neodpustiteľný prepadák na celej čiare. ()

cariada

Podivný film, který pochopí asi málokdo, stejně tak já jsem se v tom nevyznal. Moc divný postapolyptický svět, kde lidi žijou v mrazu a jen hrají kvintet a chlastaj kořalku. Docela by mě zajímalo co jedí? Když tam nic není a ty lidi nic ani nedělají. Smysl o né hry mě unikl. Ano šlo tam o život, ale i v tom byl děsný zmatek. Čekal jsem od toho mnohem víc. ()

honajz2

Jsem asi čekal něco trochu víc, ačkoli špatné to není tak jako tak. Rozvleklé je to teda dost (a poměrně zbytečně), ale zároveň mě to fascinovalo svým vizuálem, děj taky není špatný, hudba je skvělá a sem tam dokáže vytvořit i nějakou atmosféru a celkově to má něco do sebe. Jen mi ta společnost nepřišla moc promyšlená, stejně jako ta hra a taky chování postav mi někdy přišlo poněkud divné. I tak jsem čekal něco chytřejšího, možná mi něco uniklo, ale takhle mám pocit, že šlo hlavně jen o tu atmosféru... 3* ()

majo25

Nuda, ktorú som dokázal dopozerat až na tretíkrát. V postapokalyptickom svete sa nič nedeje, všetko sa točí okolo nezáživnej stolnej hry (ktorej ani pravidlá vo filme nie sú vysvetlené...a tak iba počujeme hlášky typu "A teď tě hodím do smrtícího kruhu..." a pod), nudných kecov a "kořalky". Samotná zápletka je veľmi jednoduchá a zároveň a zdĺhavá. Keď to preženiem, tak film takmer nemá dej, samotný Newman to sám nemôže zachrániť. ()

Mylouch

Tvar, který mi připomenul moje hluboko uložené dojmy ze Sněhurky, aniž bych ovšem dokázal odpřisáhnout, že princ je hrdina a macecha padouch. Originalita se výsledku upřít nedá, za pozornost stojí režijní a vizuální koncept i ♫ expresivní hudební partitura. ()

klima777

Postapokalyptický snímek v zajetí věčného ledu a sněhu, jenž dalece předstihl pouštního Mad Maxe i Vodní svět. Nečekejte akci, spíše plíživou a bezútěšnou atmosféru, závist, existenci na vzdory všemu a všem a také smutný konec snah o relativně normální život. Mrazivé hry... 3,5* ()

Kalidor_

Jeden z nejnudnějších postapo filmů. P.Newman chudák spadl do mrazivé nudy, kterou ještě více zabila kvílející či rádoby-napínavá hudba. A ten "mrazivý look" celého filmu - jako když se díváte skrz zamrzlé okno, to se hodí tak maximálně do Mrazíka, ale tady to působilo trapně. ()

Han22

Další umělecká záležitost, neboli nudná slátanina. V časem ani místem neurčené ledové pustině je podivné město a v tom podivném městě hrají lidi hru. Hlavní hrdina se stává nedobrovolně součástí a nakonec zjistí, že hra neměla žádný smysl. To je celé, nic víc o světě, výchozí situaci, lidech (čím se živí?) ani městě se nedovíte. Aby to nebylo málo, tak to trvá dvě hodiny a většina času je zaplněna prázdným žvaněním a filozofováním. A takový sci-fi, který nedávají žádný smysl nemám rád. ()

willis

Ledová postapokalyptická společnost ve které se hraje desková hra Kvintet, což je taková obdoba ruské rulety pro 6 lidí. Film má zajímavou výpravu a při sledování mi byla opravdu zima, ale styl vyprávění je příliš zdlouhavý a scénář místy nepochopitelný až nelogický. ()

xargos

Film jsem viděl kdysi dávno v 80. letech v Československé televizi a tehdy na mne udělal docela hluboký dojem. Ach, to naivní mládí:) Nedávno jsem jej shlédl opět a musím říct, že mne již tolik nenadchl. Příběh je docela prostý, jednosměrná linie v postkatastrofické době ledové - dalo se to daleko více rozpracovat, navíc jednotlivé postavy jsou z mého pohledu poměrně ploché, mnohdy až stejné. Hlavní zápletka je velmi slabá, na smrt své těhotné Vivie reaguje Paul Newman až moc klidně.. Dvě hvězdy za téma a příběh, ta třetí z nostalgie. ()

Denny

Všude je sníh a lidé, kteří přežili apokalypsu hrají podivnou hru, v níž vítězové zabíjejí poražené, aby mohli sami přežít. Není to moc záživné... ()

Petike odpad!

Priam archetypálny príklad dvoch kinematografických klišé: Trestuhodne premrhaného potenciálu nie najhoršej východzej premisy, a rádoby-artového neschopného hrania sa na rejžov á la Tarkovský. To, že toto mal zapotreby práve Altman a nejako tam zlanáril aj Paľka  Newmana a iné známe tváre je pre mňa dôkazom, že Nový Holýúd koncom 70. rokov už mlel z posledného a ľudia konečne zažívali vytriezvenie z jeho mýtu. Tento film je hádam najnudnejší pokus o post-apo, či už filozofické alebo nefilozofické, aký som kedy videl. A to nehovorím len o filmovom médiu, ale všetkých médiách všeobecne. Dal by som hviezdičku za ako-tak zaujímavé kostýmy (pokusy o skĺbenie polárnickeho odevu so stredovekým a renesančným), ale nie, nemôžem. Scenár je absolútne príšerný a absolútne neschopný vyvolať u diváka hlbší záujem o postavy, (pravdepodobne budúci) svet v zajatí doby ľadovej, úpadok ľudskej etiky a záujmu o veci (vrátane vôle žiť a vážiť si život). Režisér priam nábožne upriamuje pozornosť diváka na posadnutosť postáv hraním hazardnej spoločenskej hry, ktorej hranie často končí zabitím niekoho... a nikdy nám pritom ani len náznakom nevysvetlí, aké sú pravidlá. Pri všetkej úcte, toto sú lacné "kartové triky v tme". Ak je táto hazardná hra tak zásadná pre zápletku a dej, divák by mal mať aspoň šajnu, čo tie donekonečna postavami papágájované pravidlá a "duchaplné poznámky" na margo hry reálne znamenajú. (Spoiler: Trt makový.) Logiku tejto novej doby ľadovej už radšej ani podrobnejšie neskúmam: Okrem ľudí z väčších cicavcov prežili len rottweileri (zjavne z chovu, s odstrihnutými chvostmi), plemeno psov neslávne svojou krátkou srsťou absolútne nevhodnou do arktických podmienok ? Mám chuť zinscenovať ten starý vtip o Inuitoch, a rozbiť o scenáristu tejto hovadiny deku, a potom aj ponožky (sú zmrznuté, há-há, chápandos mojim blbým fórom ?). Chúďa lúmen Paľo Newman celý čas vyzerá a prednáša repliky, ako keby tam bol za trest (á la na nekonečnej schôdzi u nás za komančov) a úprimne ľutoval, že sa do tejto blbinky nechal zlákať Altmanom. Priznám bez mučenia, fiktívny príbeh vo svete (či už reálnom alebo fiktívnom), ktorý je v zajatí doby ľadovej je námet, pre ktorý mám slabosť. O to viac ma mrzí, keď sa niekto pokúsi o kvázi-nízkorozpočtovú drámu v takomto dejisku a zbabre to na celej čiare. Ale úplne na celej. Takmer nič tu nefunguje, a nebyť Altmanovho mena, celá záležitosť by mi pripadala ako nejaký zbabraný študentský film, do ktorého sa nejakým zázrakom podarilo zlanáriť Newmana a pár ďalších známych tvárí, potom ho dostať po známostiach do kín. Jeden z o hĺbavosť sa pokúšajúcich 70.-kovských SF filmov, ktorý si budem pamätať nie pre jeho kvalitné spracovanie a napínavý dej (Crightonov Westworld zo 73-ho je výborný príklad), ale práve pre jeho neuveriteľnú nudnosť, nelogickosť a nešikovné pokusy rozpitvávať veľké témy typu ľudskosť, krutosť, nádej, únik, atď. Odfláknuté dielko s premrhaným potenciálom, ktoré bolo varovným signálom kam sa éra čoraz pseudointelektuálnejších "New Hollywood" rejžov uberá. Cimino to potom zaklincoval o rok neskôr svojou neslávnou Nebeskou bránou. Ak chcete post-apo v dobe ľadovej s (nezamrznutými) vláčikmi, prečítajte si radšej La Compagnie des Glaces od Georges-Jean Arnauda (úlet, no zrozumiteľný úlet) alebo si hoci zahrajte aj ten Frostpunk od 11 bit. //// Zaujímavé komentáre: Rob Roy () (méně) (více)

Pitryx odpad!

Umělecky „hodnotný „ snímek. Děj postrádá akci i napětí. Buď se hraje hra, nebo se mluví. Děj ve stále stejném (ledovém) prostředí stále stagnuje. Vůbec jsem se skoro dvě hodiny „nenunudil“, ale jen proto, že mám na videu rychloposuvu. Pro mne hodnoceno jako super nudný a hluboce podprůměrný film. 20.IV.96 ČT2 11305 Nevím, zda jsem se nepřehlídl a byla v titulcích uvedená Maruška Staňková (Jaspera). ()

Jehan

Podivná věc, která zapadla. Možná právem. Zapadla i někam do hlubin mé mysli. Přesto si to nakonec vybavuji. Hlavně dobrmany. ()