Film by neměl sloužit jako dějepisná výuka, protože se v něm vyskytuje obrovské množství historických nesmyslů, ale spíš jako připomenutí té doby a vzbuzení zájmu o ní. Jen ty nejzákladnější fakta sedí. Natočený je ale výborně, od kostýmů, přes hudbu, po herecké výkony hlavních rivalů Harrise a Guinnesse. Jako by se snažili soupeřit o přízeň diváka. A samozřejmě tím nejlepším je bitva v první třetině filmu, asi nejlepší středověká bitva, kterou jsem kdy viděl. Dnešní CGI se může jít zahrabat. A typicky britskou nadsázku dodává duo Mancherster - Ruprecht s pudlem. A hlavně, konečně si můžu vychutnat Léta kavalírů.(16.4.2014)

Konec 17 století - Anglie. Král je zkorumpovaný samovládce. Z mnoha tradic se stává bezcenná fraška. Na scénu vstupuje Oliver Cromwell - muž z "prostého" lidu. Chce svrhnout krále a nastolit spravedlivou vládu lidu pomocí parlamentu...Solidní film, na kterem se bohužel hodně podepsal zub času. Má blíže k historickým filmům padesátých let víc než je zdrávo a je to škoda. V mnoha místech působí hodně svázaně, neodvážně, moc moralisticky a neuvěřitelně. Velkým plusem je démonický projev Richarda Harrise v roly samotného Olivera Cromwella. Díky jemu působyla postava prvního lorda ochrance v anglických dějinách věrohodně. Dalším plusem jsou také skvěle propracované kostýmy a bitevní scény. Leč to je trochu málo.(15.11.2006)

Historicky velmi nepřesné, ale na druhou stranu nadmíru zábavné a perfektně zahrané, takže film ani přes celkem dlouhou stopáž ani minutu nenudí. Výrazný Harris, ale GENIÁLNÍ Guinness. Alec navíc jako by Karlu I. z oka vypadl. Jen mě mrzí, že tvůrci do snímku nevložili temnou dobu protektorátu - má to přeci být film o Cromwellovi jako osobnosti a nikoliv pouze o jeho roli v občanské válce...(14.1.2010)

„Každý, kto vedie vojnu verí, že Boh je na jeho strane.“ Nádherná, pôsobivá a strhujúca (to viete, Richard Harris) záležitosť, koledujúca si o zaradenie do klasiky. Napriek výborným dialógom, sebavedomej réžii a ponurej anglickej atmosfére stojí CROMWELL predovšetkým na skvelom Harrisovi (ČERVENÁ PUSTINA), na staré kolená mládeži známemu „len“ vďaka GLADIÁTOROVI a HARRYMU POTTEROVI. Hercov presvedčivý výkon od muža, ktorý nestrpí vo vlastnom dome počúvať reči o revolúcii je úžasný a presvedčivý.(18.8.2007)

Verze 133 minut. Ačkoli se jedná o film končící těsně před Cromwellovou diktaturou (tedy podstatně neúplný), kterému mnozí vyčítají historickou nevěrohodnost, poměrně neprávem o něm téměř nikdo nic neví. Přitom se jedná o velkolepou záležitost s lucidní kamerou a úchvatnými kostýmy a neposlední řadě i klenotním obsazením. Rozhodně plus.(6.4.2011)

• - Děla poté, co vystřelí, zůstávají stát na místě. Zcela chybí zpětný náraz. (liquido26)

• - Spoiler: Ve filmu se Cromwell nabídce na korunu vysměje jako něčemu absurdnímu. Ve skutečnosti přijal Cromwell tuto nabídku velmi vážně, neboť v té době nabyl přesvědčení, že Anglie potřebuje krále, a odmítl jí teprve po šesti týdnech. (liquido26)

• - Spoiler: Sir Edward Hyde se staví na stranu parlamentu a u soudu podává přitežující svědectví proti králi. Ve skutečnosti Hyde Karla I. sice zradil, ale nikdy proti němu nesvědčil. (liquido26)