Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Morholt
  ****

  Richard Harris excelující v roli Olivera Cromwella ve snímku plném historických chyb, který se dá i přesto označit za slušně odvedené řemeslo. I tak mi ale vadilo přeceňování Cromwellovy role v celé občanské válce a především jeho vykreslení jako muže až fanaticky tvrdého a zásadového, ale přesto spravedlivého. To, že Cromwell poté, co se stal lordem protektorem, rozpoutal peklo vůči vlastním lidem ve filmu nebylo ani naznačeno. 80%(4.3.2012)

 • tron
  ****

  „Každý, kto vedie vojnu, verí, že Boh je na jeho strane.“ Nádherná, pôsobivá a strhujúca (to viete, Richard Harris) záležitosť, koledujúca si o zaradenie do klasiky. Napriek výborným dialógom, sebavedomej réžii a ponurej anglickej atmosfére, stojí CROMWELL predovšetkým na filmovom festivale v Moskve ocenený Richard Harris (ČERVENÁ PUSTINA), na staré kolená mládeži hriešne známy „len“ vďaka GLADIÁTOROVI a HARRYMU POTTEROVI; jeho presvedčivý výkon od muža, ktorý nestrpí vo vlastnom dome počúvať reči o revolúcii, až po muža, ktorý pochopí, že niečo smrdí v štáte dánskom, je úžasne presvedčivý a svojou majestátne robustnou mužnou charizmou berie dych. Dámy, zabudnite na Orlanda Blooma.(18.8.2007)

 • Ruut
  ***

  Konec 17 století - Anglie. Král je zkorumpovaný samovládce. Z mnoha tradic se stává bezcenná fraška. Na scénu vstupuje Oliver Cromwell - muž z "prostého" lidu. Chce svrhnout krále a nastolit spravedlivou vládu lidu pomocí parlamentu...Solidní film, na kterem se bohužel hodně podepsal zub času. Má blíže k historickým filmům padesátých let víc než je zdrávo a je to škoda. V mnoha místech působí hodně svázaně, neodvážně, moc moralisticky a neuvěřitelně. Velkým plusem je démonický projev Richarda Harrise v roly samotného Olivera Cromwella. Díky jemu působyla postava prvního lorda ochrance v anglických dějinách věrohodně. Dalším plusem jsou také skvěle propracované kostýmy a bitevní scény. Leč to je trochu málo.(15.11.2006)

 • misterz
  ****

  Je síce pravda, že nie so všetkým sa dá vo filme súhlasiť, ale keď to berieme ako celok myslím, že ide o pozoruhodné historické filmové dielo. Interiéry, kostýmy, výprava - to všetko je z pohľadu doby nadčasové, až do takej miery, že je ťažko uveriť tomu, že snímok má už 45 rokov. R. Harris dokázal predviesť svetu Cromwella s takou presvedčivosťou a osobitým prístupom, že každý, kto si pozrie film, si ho už naveky bude spájať s týmto hercom. Škoda, že je snímok až príliš zidealizovaný, hlavne ku koncu, druhá strana mince Cromwellovej vlády tu nebola vôbec spomenutá. 80/100(16.6.2015)

 • Mirokukii
  ****

  Výborné kostýmní a politické drama, které ovšem nešetří ani válečnými scénami. Jsou tu představena hned dvě bitevní pole, na která je radost se dívat. Hlavní síla tohoto snímku, ač třeba nemá výraznější slabší místo, je v jeho dvouch hlavních představitelích. Richard Harris je muž silný svými činy, avšak stejně mocná jsou i jeho slova v hlučném parlamentu. A Alec Guinness, ne zrovna dobrý vladař a vládce, který však ani v posledním momentu neztrácí nic ze své královské aury, a majestátnosti.(28.9.2014)

 • - V bitvě u Naseby je Cromwellova armáda přečíslena royalisty v poměru 3:2. Ve skutečnosti měl Cromwell v této bitvě drtivou převahu. (liquido26)

 • - Spoiler: Ve filmu stráví Cromwell mezidobí mezi popravou krále a rozehnáním parlementu na své farmě v Huntingdonu. Ve skutečnosti v této době vedl tažení do Irska, a také potlačil Třetí občanskou válku rozpoutanou Karlovým synem Karlem II. (liquido26)

 • - Cromwellova role v událostech vedoucích k občanské válce je ve filmu značně přeceněna. Cromwell (ani jeho přítel Henry Ireton) nebyl mezi pěti členy parlamentu, které král nechal zatknout pro velezradu. (liquido26)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace