Reklama

Reklama

VOD (1)

Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (79)

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Výborné kostýmní a politické drama, které ovšem nešetří ani válečnými scénami. Jsou tu představena hned dvě bitevní pole, na která je radost se dívat. Hlavní síla tohoto snímku, ač třeba nemá výraznější slabší místo, je v jeho dvouch hlavních představitelích. Richard Harris je muž silný svými činy, avšak stejně mocná jsou i jeho slova v hlučném parlamentu. A Alec Guinness, ne zrovna dobrý vladař a vládce, který však ani v posledním momentu neztrácí nic ze své královské aury, a majestátnosti. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„The King is not England, and England is not the King..“ Fragmenty z klání parlamentaristů a roajalistů na domácím anglickém hřišti (sportovní terminologií Kulatohlavci proti Kavalírům), při kterých se tvůrci především zaměřili na hlavy znesvářených stran. Kutálet se bude jen jedna a u té druhé se taktně zamlčí její kontroverzní nápady (irské tažení) i potupné posmrtné kutálení, když si Stuartovci otevřeli restauraci. V hereckém souboji těžkých vah u mě zvítězil ten, co oplýval sebejistou arogancí spojenou s jistou dávkou noblesy rytíře řádu Jedi. Jeho protivník nebyl vůbec špatný, ale s plamennými proslovy do učebnic dějepisu to už místy přeháněl. Ať tak, či onak, bezesporu poctivě odvedená práce co se týká kostýmů i bitevních vřav. Nevím jak vy, ale já jsem v poslední scéně Ruprechta Falckého viděl místo Daltona Daniela Day-Lewise.. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ako človek, pre ktorého história bola celoživotne na pokraji záujmu, nedokážem posúdiť historickú vernosť tohto snímku a pre moje tušenie, že v obraze Cromwella je množstvo bielych miest, nemám presvedčivé argumenty. Môžem však posúdiť film ako príbeh osobnosti v čase, keď sa aj jeho pričinením láme chod dejín. A ten príbeh bol zaujímavý a dobre stvárnený výberom hercov, kostýmov, prostredia a samozrejme aj hudby. Nadovšetko vynikal Richard Harris, vďaka ktorému sa mi utvorilo niekde v mozgu prepojenie Cromwell-Harris. Určite výborný film, ktorému sa však zdráham dať štyri hviezdičky. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Takmer geniálne dielko, rýchle, presné a s maximálne presvedčivým hereckým výkonom Richarda Harrisa. Pokojne mohlo byť nominovaný na oscara. Ale i rola kráľa stvárnená Alecom Guinessom bola tak kvalitne prevedená ako to írske pivo. Film podľa mňa dokonale približuje anglickú revolúciu a naučí viac ako učebné osnovy. ()

ArthasKarfa 

všechny recenze uživatele

Film, který svou kvalitou přesahuje celou řadu známějších historických filmů. Pohled na Cromwella tak, jak asi skutečně chtěl, aby Anglie fungovala. Technika bitev i politické debaty jsou kvalitně zpracovány a vyváženy, tak, aby se divák nenudil, ale zároveň pochopil problematiku první poloviny 17. století v Anglii co možná nejlépe. Pro historiky i ostatní dobrý film na hezký večer. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (23)

  • V bitvě u Edgehillu je Cromwell nazýván plukovníkem. Ve skutečnosti byl v době této bitvy pouze kapitánem. (liquido26)
  • Původní délka filmu byla 180 minut, ale nakonec musel být o čtyřicet minut zkrácen. Díky tomu se ve filmu neobjeví plno vedlejších postav. (liquido26)
  • Děla poté, co vystřelí, zůstávají stát na místě. Zcela chybí zpětný náraz. (liquido26)

Reklama

Reklama