zaujímavé spracovanie klasickej politickej dilemy podľa skutočných historických udalostí - je lepšia demokracia, alebo osvietenský absolutizmus? Výkon Harrisa mi na rozdiel od tu mnohých pripadal veľmi vypätý a šablónovitý...naopak, potešila ma utrápená no stoická postava skutočného aristokrata v podaní Aleca Guinessa(7.1.2008)

Po stránce výpravy či kostýmů je to bezesporu grandiózní podívaná. I ta hudba je skvělá. Ale v ději jsem se dost ztrácel, první bitva mi přišla jako slušná fraška a moc jsem se nevyznal ani v tom, co následovalo. Kdo nemá tohle období anglických dějin lépe nastudované, tak se v ději moc nechytá a to množství prázdných politických dialogů jde tak nějak mimo něj. Asi i proto mě to zase tolik nezaujalo. Tak nějak průměrně.(30.9.2018)

Komunistické období svou cenzurou, ale i ekonomickými limity radikálně deformovalo naše poznání západní produkce. Mezi filmy, které unikly dlouhodobě z našeho záběru, je i životní příběh skvělého anglického státníka sedmnáctého století Olivera Cromwella. Příběh anglické revoluce, druhé moderní evropské revoluce evropského lidstva, je i strhující historií úspěšného odporu namyšlenosti a arogance zešílevších šlechtických elit i omezenosti panovníka, který se jimi nechal ovládat, ale také ponurým letopisem korupce a rozkošnictví, které začaly poměrně záhy rozkládat jednotu vítězného tábora. Tento nedoceňovaný historický velkofilm dokázal ve svých tvůrcích předložit i relativně nepoučenému filmovému divákovi strhující dějinné drama a přiblížit osobnost, s níž se stýkal i stárnoucí Jan Ámos Komenský, usilující úporně o obnovu samostatnosti své středoevropské vlasti. Poutavé tu přitom znamená i věcně a odborně věrohodné a přesné. O to větší a trvalejší je zážitek, který si ze zhlédnutí Hughesova filmu o jednom z největších britských politiků odnášíme.(27.8.2007)

Je síce pravda, že nie so všetkým sa dá vo filme súhlasiť, ale keď to berieme ako celok myslím, že ide o pozoruhodné historické filmové dielo. Interiéry, kostýmy, výprava - to všetko je z pohľadu doby nadčasové, až do takej miery, že je ťažko uveriť tomu, že snímok má už 45 rokov. R. Harris dokázal predviesť svetu Cromwella s takou presvedčivosťou a osobitým prístupom, že každý, kto si pozrie film, si ho už naveky bude spájať s týmto hercom. Škoda, že je snímok až príliš zidealizovaný, hlavne ku koncu, druhá strana mince Cromwellovej vlády tu nebola vôbec spomenutá. 80/100(16.6.2015)

Richard Harris excelující v roli Olivera Cromwella ve snímku plném historických chyb, který se dá i přesto označit za slušně odvedené řemeslo. I tak mi ale vadilo přeceňování Cromwellovy role v celé občanské válce a především jeho vykreslení jako muže až fanaticky tvrdého a zásadového, ale přesto spravedlivého. To, že Cromwell poté, co se stal lordem protektorem, rozpoutal peklo vůči vlastním lidem ve filmu nebylo ani naznačeno. 80%(4.3.2012)

• - Spoiler: Ve filmu stráví Cromwell mezidobí mezi popravou krále a rozehnáním parlementu na své farmě v Huntingdonu. Ve skutečnosti v této době vedl tažení do Irska, a také potlačil Třetí občanskou válku rozpoutanou Karlovým synem Karlem II. (liquido26)

• - V bitvě u Naseby je Cromwellova armáda přečíslena royalisty v poměru 3:2. Ve skutečnosti měl Cromwell v této bitvě drtivou převahu. (liquido26)

• - Film byl kritizován také proto, že Cromwella zobrazil jako hrdinu a zcela vynechal např. jeho krvavé dobytí Irska. (liquido26)