• Candida
  *****

  Souhlasím s komentářem od: Cesarea. Nádherně obrazově pojaté dílo. Pozdější TV zpracování už nemělo tu atmosféru. Přestože Kašlíkovi tehdejší kritika vytýkala obsazení Vodníka Josefem Hlinomazem, mám za to,že tento experiment pany Kašlíkovi vyšel! Vizuelně je Vodník skvělý. Pravda, znatelně robustnější a živočišnější než všichni ostatní představitelé - ale kde je psáno že Vodník musí být hubený?? O Ježibabě paní Šejbalové nemluvě, ta byla skvostná, jako ostatně celé dílo. Jedinou výtku bych měla k tomu, že Vodník ne moc dobře zvládal playback, ale ten film se mi líbil natolik, že s přimhouřením oka dávám plný počet hvězdiček...(13.10.2012)

 • Zaplo05
  ****

  Krásná česká opera ve filmovém pohádkovém podání. Chvíli jsem měl pocit,že se dívám na Princeznu ze zlatou hvězdou na čele. Velmi příjemné zpracování opery. Stoprocentně DOPORUČUJI, vždyť by to byla ostuda neznat děj tohoto příběhu ! Myslím si, že máme jako Češi být na co hrdí a tohle je krásné zpracování hudby, jednoho z největších českých umělců.(22.10.2011)

 • Siegmund
  ***

  Rusalka byla mojí první operou, kterou jsem viděl. Bylo to v Olomouckém divadle Oldřicha Stibora někdy koncem 50. let. Nechápal jsem, proč se pohádka nečte, ale zpívá. A už vůbec jsem nechápal, proč se totéž omílá pořád kolem dokola. Ale podařilo se mi alespoň polovině zpívaného textu rozumět a tudíž jsem spolehlivě pochopil děj. Také si pamatuji, že vodníkemm nebyl žádný opravdický vodník, ale jen nějaký podivně přioděný herec. Podobné to bylo s ježibabou. Ale i tak byla Rusalka velkým a moc poučným zážitkem. Vodníci nejsou, ježibaby také ne, ... a také jsem poznal, že žínka může znamenat i něco jiného než to, čím mě maminka mydlila ve vaně. Nelze se proto divit, že jsem se na další Rusalku – tentokrát filmovou hrnul do kina jako divý. Byl jsem spokojen. Vodník, i když to zase byl jen herec (Josef Hlinomaz; zpívaný Ondrejem Malachovským), byl aspoň ve vodě. A celé se to skutečně odehrávalo ve skutečné přírodě a ne jen v divadelních kulisách. S filmem jsem byl velmi spokojen. Od té doby jsem tento film neviděl 46 let. Až nyní, když ho dával CS Film. Jenže tentokrát jsem nebyl z filmu tak nadšený jako kdysi. Scény působily spíš temně než malebně. Kulisy levné a jednoduché... ale možná pro svou levnou výpravu mi fim kdysi umožnil, aby zapracovala moje dětská fantazie. Film jsem si ve své mysli a ve svých vzpomínkách přikrášlil natolik, aby patřil mezi ty, na které se rádo vzpomíná. Přes to, že film jistě není trhákem, je to hodnotný film, na který stojí za to, se podívat.(28.7.2008)

 • NinonL
  *****

  Krásná Rusalka. Romantická i temná, jak má být. Čarodějnice byla opravdu strašidelná, Rusalka doslova průsvitná, vodník močálovitý, skvělý hajný i kuchtík, lesní i vodní prostředí realistické. A to všechno, prosím, bez počítačových triků. I ten ohňostroj na svatbě byl pravý. Nádherný zážitek, škoda, že neviděno na velkém plátně.(27.2.2014)

 • Willy Kufalt
  ****

  Filmové a televizní adptace oper jsou velice náročnou podívanou samou o sebe. Na Rusalku jsem se velice rád podíval, i přes tu délku a náročnost se mi to velice líbilo. Kašlíkova adaptace slavné Dvořákovy opery nabízí na svou dobu i velkolepou kostýmní a scénickou výpravu na barevném obrazu a zajímavé obsazení hvězdných herců (vedle Jany Andrsové jsou to Vladimír Ráž, Šejbalová, Hlinomaz a Beyvl), ač jejich hlasy neuslyšíme, neboť kompletní zvukovou složku tvoří operní hudba s libretem v podání profesionálních operních pěvců (například Milada Šubrtová nebo Ivana Mixová, která roli kněžny na plátnu taky stvárnila). Nejvíc mě zaujala postava hajného v podání Josefa Beyvla, možná i proto, že právě této postavě je nejvíc rozumět a na scény s hajným se pak dalo dívat i odvázaně, s humorem.(18.4.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace