Masakr ve Waco

• USA Waco: American Apocalypse
USA, 2023, 2 h 22 min (Minutáž: 45–51 min)

Epizody(3)

Dokumentární seriál s dosud nezveřejněnými záznamy z útoku FBI na sídlo po zuby ozbrojené sekty. Tenhle incident z roku 1993 trval celých 51 dní a vyvolal velký rozruch. (Netflix)

rublik05

Dokumentární minisérie Masakr ve Waco má obrovskou výhodu, že obsahuje opravdu velké množství autentických záběrů a dobového materiálu. Z tohoto důvodu se opravdu vyplatí věnovat pozornost zejména prvnímu dílu, který je v tomto ohledu jednoznačně nejpovedenější. Zbylé dva díly už nemají takový tah na branku, zasloužily by si především svižnější tempo a prospělo by jim i osekání některých nezajímavých scén. Chválím i za určitou snahu o nestrannost, prostor zde dostaly obě strany konfliktu, díky tomu je dokument mnohem zajímavější. Za tento krok patří tvůrcům palec nahoru. Přestože se zejména vlivem poutavosti a tempu jedná spíše o lehce průměrnější počin, jeho autenticita mu v tomto směru hodně pomáhá. 6/10. ()

-bad-mad-wolf-

Nikomu nestranící dokument o boji militantní sekty (bo Texas, haha) a neméně militantních úřadů. Dostatečně výmluvný je moment, v němž tanky najíždí do dřevěných budov a zamořují je slzným plynem, zatímco z tlampačů zní "nestřílejte, toto není útok." "Koresh uměl zneužívat moc a dělal to. FBI uměla zneužívat moc a dělala to." ()

dr.horrible

Som chcel pôvodne povedať niečo na štýl: Úchylné náboženské opice vs. kovbojský policajný bordel,  ale úplne stačí napísať  slovo: Texas. ()

Marze

První díl je opravdu divoké představení. Rozhovory probíhají svižně s živými detaily. Chybí historické souvislosti, proč ke všemu došlo. Určitě nejsem na straně Davida Koreshe, ale sledovat jak dostala FBI/ATF na prdel byl požitek. ()

mm13

Nedal by som ani len 3*, ale je tu množstvo fakt unikátnych autentických záberov a sú skvele nastrihané. Lenže presne to je Netflix - vyhrabe z archívu nevídané, technicky to podá prvoligovo, ale čo sa výpovede týka, niet tu žiadnej, pláva sa na povrchu, schováva sa to za nestrannosť. Ale to je len blud a ilúzia, pretože byť nestranný a byť bezobsažný sú dve rozdielne veci a nechať prehovárať svedkov z oboch strán treba vedieť, iba ich natočiť nestačí. ()

Warhorr

To tu máme zase jednoho převtělenýho spasitele. Když to není pojebanej mormon, tak je to fanatickej mesiáš. O Wacu už jsem něco málo slyšel a kdysi něco zkouknul, ale už je to nějaký pátek a tak to byla v podstatě premiéra. No a čuměl jsem jak buk. První díl rozhodně nejlepší a hodně to celé nakope. Na úvod jen pár slov a minut o sektě, pičusovi a už tu máme obléhání a válečnou zonu jako prase, s vrtulníky nad hlavou. Řežba jak v Call of Duty, totální masakr. Hlavně tu je použita tuna reálných záběrů díky novinářům, žádná cenzura, záběry na zraněné a mrtvé členy zásahovky, hukot. V druhém díle tempo docela upadne ale vzhledem k tehdejším okolnostem se to dá pochopit. Už to není o akci, jako spíš o vyjednávání dostat co nejvíce lidí a hlavně dětí ven. Třetí díl se v druhé půlce opět rozšoupne a vidíme finální útok s tanky, mazec. Konec je teda hodně krutej a smutnej. Divím se, že dokázali vydržet v onom sídle téměř dva měsíce. V dokumentu vystupují všechny důležité postavy - bývalý členové sekty, kteří dokázali přežít celé to peklo, vojáci ze zásahu, vyjednavači, pozůstalí atd. ()

TheSpearCZ

Dobře zpracovaná třídílná série, která rozhodně potěšila díky autentickým záběrům a také faktu, že je dokument nestranný, protože prostor dostali lidé jak z řad FBI, tak i přeživší ze strany Davidiánů. Sám jsem o tomhle konfliktu doposud neslyšel, ale je zřejmé, že právě FBI ve spolupráci s ATF rozhodně pochybila, což zapříčinilo mnohem větší počet mrtvých. Člověk na to kouká a připadá mu to jako nějaká mise z Call of Duty, šílené, že to celé trvalo 51 dní. /65%/ ()

Tipko

Fajn natočený dokument o nebezpečnej, proti kresťanskej sekte s falošným mesiášom z Waca. No pri tej masakre očividne zlyhali aj tí ľudia z FBI. ()

Zet

Nejlepsi byla ta blbka, kterou de facto Koresh znasilnil, ale je to v cajku, pac on to pry prece delal pro boha. A jeho soulozeni s dvanactiletymi devcaty je podle ni taky v naprostem poradku, protoze ony byly podle ni v tomto veku uz prece dospele. 30 let pote a nekteri maji stale vymyte mozky, pricemz na to vzpominaji s temer pohadkovou nostalgii, neuveritelne. Pripomnelo mi to dokument o Jonestownu, kde jeden z prezivsich rikal: "No, pokusili jsme se vytvorit raj na zemi, ale trochu to nevyslo..." ()

SAINTS

Dokument sa mi páčil pre jeho prístup k zdrojovým materiálom - najmä svedectvá ľudí čo to zažili.. Svedectvá sú práve tým, čo z toho robí dobrý dokument. To čo sa stalo vo Waco bola tragédia na mnohých úrovniach. FBI a ATF boli asi rovnakí sociopati ako David Koresh. Kto by nariadil útok potom čo sa davidiani dozvedeli, že sa na nich chystá útok a výhoda prekvapenia bola preč? Veľkou chybou bolo aj zatknutie každého kto opustil areál a jeho poslanie do väzenia, takto sa predsa eliminuje šanca, že by niekto ďalší opustil areál. Nie je to majstrovské dielo, ale stojí to za pozretie. Nie je to ani jednostranné. Divák si môže vypočuť argumenty z oboch strán a posúdiť sám. Isté je, že Koresh nebol žiadny Mesiáš, ale skôr manipulátor a aj pedofil. Nasledovať ho mohli len hlupáci. Vo Waco sa veľa vecí pokazilo najväčším problémom bola nesprávna komunikácia. ()

RigorMortis

Adventisti siedmeho dňa sú divní, ich davidiánska odnož je ale desivá (hoci tu technicky ide o odnož odnože). O Koreshovi a spol. som počul, netušil som však, že sa (pravdepodobne) usmažili sami. Predstava, že desiatky ľudí, vrátane detí, sa nechajú sfanatizovať natoľko, že uveria podivínovi s minimálne jednou závažnou diagnózou, že je syn boží a ešte za neho položia život, je znepokojujúca.  Nie je to však prvý prípad masovej samovraždy členov sekty v dejinách. Taktiež som si všimol isté paralely medzi Koreshovou a Jeffsovou sektou. V oboch prípadoch bol vodcom navonok relatívne normálne pôsobiaci človek, ktorý však mal svojich stúpencov dokonale omotaných okolo prsta, udržiaval ich v pevnosti niekde v prdeli uprostred polí, sexuálne ich zneužíval a mal vlastný hárem vytvorený rozbitím už funkčných manželstiev svojich členov. Taktiež bolo pre mňa nepochopiteľné sledovať vzájomné sranie si do hniezda medzi FBI a ATF, zatiaľ čo mali pred sebou budovu plnú ozbrojených ľudí pod taktovkou magora s mesiášskym komplexom. ()

koty2201

Údajne existuje aj hraná seriálová verzia tejto udalosti, s celkom dobrým hereckým obsadením, takže niekedy v najbližšej budúcnosti si to chcem pozrieť. Možno to je natočené tak, aby vykompenzovali nedostatky tohto dokumentu. Hodnotiť ho nedokážem nejak extra do hĺbky, pretože o tejto udalosti nemám nič naštudované a dokým som na toto nedostal odporučenie, tak som netušil, že sa niečo takéto v USA vôbec udialo. Ale som rád, že vždy objavím nejakú zaujímavú časť histórie a takýto typ dokumentov mám rád. Napriek tomu, že ja dokumenty sledujem minimálne. Keď ma však zaujme téma a je to kvalitne natočené a fakticky presné, tak si niečo také rád pozriem. A toto je krimi prípad a tragédia okolo náboženských fanatikov, čiže žáner, ktorý obľubujem. Za mňa je Masaker vo Waco super dokument a nemám čo vytknúť v nejakej veľkej miere (sú to len drobnosti, ktoré mi vadia), pretože ako som už písal, nemám o tom bližšie informácie. Preto ani nedokážem túto minisériu posúdiť a skritizovať z hľadiska objektivity informácii, ktoré v dokumente odzneli. Ale čo posúdiť viem je, že mi tu chýbal detailnejší pohľad na situáciu z pohľadu preživších Dávidiánov. Masaker vo Waco sa venuje situácii skôr zo strany štátnych zložiek ako z tej druhej strany. Pretože jednak sú tu od druhej polovice dokumentu príliš veľké a rýchle skoky v čase. To sa naozaj väčšinu času z tých skoro dvoch mesiacov nič zaujímavé neudialo? A na druhej strane sa dozvieme len minimum vecí, ktoré sa diali priamo v sídle Dávidiánov. Ani dôvody prečo sa tak rozhodli a v minisérii vás postavia pred hotovú vec. Áno, sú tu výpovede bývalých členov sekty, ale veľa toho k tomu nepovedia. Taktiež ma mrzí, že sa nedozvieme viac o udalostiach, ktoré k tomu predchádzali a ani čo sa udialo pri bombovom útoku v Oklahome o 2 roky neskôr. Odznejú len veľmi stručné a strohé informácie. A to je dosť veľká škoda, keď si mám vytvoriť o tom celkový obraz. Avšak páči sa mi, že sa dokument nesnaží prikloniť sa ani na jednu stranu, či už FBI alebo fanatikov. Takto objektívne by aj dokumenty mali byť a nesnažiť sa veci prikrášliť. A ak smiem povedať subjektívny názor k tomu čo sa stalo, tak to bola teda silná káva. Nechápem ako môžu existovať ľudia ako táto sekta. Ako môže jeden človek, ktorý je tak vážne psychicky narušený až takto silno zhypnotizovať a sfanatizovať ľudí? Ja tomu proste nechápem. Najviac mi rozum neberie fakt, že tí čo prežili, to aj po 30 rokoch berú normálne a že sa vlastne stala normálna vec a bolo to tak správne. Ako musíš byť hlúpy a oblbnutý, že aj po 30 rokoch to stále považuješ za správnu vec a stále tú ich vieru považuješ za dobrú? To ten Koresh im až takto kompletne vymyl mozgy, nenávratne? Žiadna ozvena svedomia a zdravého rozumu? Tomuto naozaj nerozumiem a pozastavuje sa mi nad tým rozum. Uvediem jeden príklad - dotyčná hovorila o tom, že David donútil mužov v sekte vzdať sa svojich manželiek a všetky s ním spali a boli zaňho vydaté. A ona, že veď po tom túžila a bola rada, keď s ním bol Boh prostredníctvom Davida, ktorý s ňou súložil, aby bol k nej Boh čo najbližšie. Haló? WTF? Alebo že veď dievčatá vo veku 12 rokov už začínajú menštruovať, čiže technicky sú dospelé a nevadí, že ich David sexuálne zneužil. What? To akože nič? Žiadna varovná kontrolka "blik, blik"? A celkovo mi prídu americké zákony a systém hlúpe. Hlavne čo sa týka ústavného práva vlastniť zbraň. Síce to nie je jediný problém v zákone, ale k mnohým incidentom by nikdy nedošlo, keby neboli prítomné zbrane. Škoda, že sa nezavedie prísna regulácia, aby si pušku nemohol kúpiť hocijaký psychopat vo Wallmart potravinách, hneď vedľa masla a smotany. Takže tento dokument môžem len odporučiť ak máte radi krimi dokumenty a náhodou počujete o tomto prípade prvýkrát. Ak o tom viete, tak vám tento dokument nič nové nepovie a môžete ho ignorovať. Možno by som ešte upozornil, že to nie je pre slabšie povahy. () (méně) (více)

Arkagas1989

Texas - Waco - 1993. David Koresh a sekta Davidiánů. 1,6 milionu nábojů a stovky zbraní, včetně granátů v objektu s dětmi. Když na místo přijeli federálové z úřadu o zbraních, strhla se přestřelka, při které se Davidiáni bránili proti devítkám kulometama a umřeli 4 agenti.  Následovalo obléhání objektu, které trvalo 51 dní, jehož účelem bylo dostat ven co nejvíc živých lidí. David nakonec poslal ven okolo 20 dětí a 2 ženy, pár obyvatelů se nakonec vzdalo dobrovolně, nicméně ani na obléhání tanky, nebo slzný plyn v budově nikdo nereagoval. Všichni byli odhodláni pro svého Boha - myšleno Davida.  A pak najednou snipeři od FBI zahlédli skrze puškomet v budově oheň. Na 3  místech najednou. Budova v plamenech, ale ven stále nikdo nevychází. Na místě jsou agenti ATF, FBI i národní garda. Koresh byl přesvědčený o tom, že dojde na válku mezi věřícími a pohany a tuto událost vyhodnotil jako ten okamžik. A tak místo aby se vzdal, uhořel ve svém sídle společně s dalšími 75 lidmi a z toho 21 dětmi.  V dokumentu se vyjadřují k tehdejším událostem nejen členové FBI a ATM, ale i bývalí obyvatelé Mount Carmel, kteří utekli, zpravodajové, kteří byli na místě i  sniper, který celou událost sledoval ze střechy.  Obrázek si tak udělejte sami. Jedná se třídílnou sérii, která ukazuje záběry, jaké ještě nebyly zveřejněné a když mluvila paní o tom, že sex s 12 letými dětmi není trestný, protože dle bible je člověk ve 12 dospělý, dala bych jí pěstí skrz pc. Na jejím pohledu je krásně vidět, jak uvažují lidi ze sekty a jak mají vymytý mozek.  "Když jsem s Davidem trávila noc, byla jsem vděčná, že konečně mohu být s Bohem sama. On to nedělal pro sebe, on to dělal pro mě, abych poznala jeho lásku a pochopení." Hnus velebnosti.  A nakonec snad jen pro neznalé - Davidiáni jsou odnoží Adventistů sedmého dne.  Moje hodnocení: 10/10 ()

Scarecrow7

Solidní podívaná opět do tajů masakru ve Waco. Je zde vyváženě vidět, že k této tragické události došlo jak ze strany náboženských fanatiků, z kterých to je cítit dodnes, tak ze strany FBI/ATF a jejich pochybných procesů, které nikdy nebyly potrestány. Pokud se vám toto líbilo, tak doporučuji Waco (seriál) (2018) kde je to podrobněji znázorněné. ()

quido_zidle

Další z "vyvážených" dokumentů "Pravda je někde uprostřed..." Jo tak akorát hovno!! Takže nějakej lůzr a jeho kámoši mají barák plnej dětí, v něm shromažďují nelegální (!!) zbraně a výbušniny a když dojde policie, tak na ně střílí, pár jich zabijí, pak se ohánějí svými právy, policajti je pak 50 dnů doslova prosí ať toho nechají a poslední co zazní emotivně v dokumentu o nich je "They were murdered"?? Wtf!!!    Resp. oni byli zavraždění, ne však policií, ale vlastní stupiditou!!! Kurva co to je za magory rodiče, že nechají znásilňovat svoje děti psychopatem, nechrání je před smrtí a ještě pak dostanou mediální prostor, aby nám všem vysvětlili jejich "svaté" pohnutky - Jděte s takovýma "vyváženýma dokumentama" do prdele...! ()