5 donne per l'assassino

• USA Five Women for the Killer

Thriller o zpravodaji, který po návratu domů z pracovní cesty v cizině najde své dítě v nemocnici a manželku mrtvou. Od své přítelkyně, doktorky Lydie Franzi, se dozvídá, že dítě není jeho, protože je zcela sterilní. Z reporter Giorgia a Lydie se brzy stanou milenci a ona jen tak tak unikne surovým rukám vraha (nebo vrahů), který ve svém otřesném násilnickém chování chce více dalších obětí. (Karlos80)

Kangax

Slušné giallo, ktoré však trvalú stopu vo vašej pamäti nezanechá... Prvá tretina je dosť nezvyklá, pretože divákovi je šikovne predkladané, že nepochybne pozná vraha aj jeho motívy, takže len bude sledovať, ako ho polícia postupne dopadne a koľko vrážd dovtedy stihne napáchať... A tie sú páchané skutočne ohavne, rozrezaním ženského klitorisu výhradne tehotným ženám. Skutočne môže byť dostatočným motívom pre spisovateľa a novinára Giorgia na také ohavné vraždy len fakt, že je sterilný a nemôže mať deti? Príbeh sa však, tak ako je v dobrom gialle zvykom ale postupne vyvíja a zamotáva.... a v druhej polovici filmu je jasné, že vrahom môže byť už hocikto. Film má celkom slušné tempo, herecké výkony, réžiu na úrovni, dobrú pointu ale horšie je to s nevýraznou hudbou zo zopár menšími logickými kopancami (napr. kvetináče na parapete, cez ktorý údajne vyskočil útočník tam stoja nahusto bez pohnutia, to by si hneď všimlo aj dieťa, ale dotyčného to napadne až dodatočne...) ()

Karlos80

Ultrararitní a ultralevné giallo. Ano, i režisér Massi zabrousil do giallo vod v té době tak populárních a utekl tak alespoň na chvíli od svého dosud věrného žánru (poliziesco), poté se mu ale věnoval i nadále trilogií o policistu Markovi atd..Tak nějak nevím, ale tento film se nedá srovnat s jeho o rok mladšími filmy ani s těmi pozdějšími. Toto bych vážně k němu ani ve snu nepřisuzoval, chybí mi zde především větší profesionalita, důmyslnost, jeho tak originální rukopis, čistota obrazu apod. I když ruční kamera a rychlý střih jsou ve filmu velmi dobré a splňují základní atributy, příběh je dost nerovný a chaotický, je zde spousta nahoty (daleko odvážnější než v jiných filmech z té doby), vraždy jsou grafické, jedna je opravdu dost silná, nechybí tedy samozřejmě ani krev, které je tu dost. Spiknutí se pohybuje celkem rychle, o nějaký ten napínavý okamžik občas vážně není nouze, stejně tak je zde ale i dost hluchých míst, kde se jen povídá a vyšetřuje. Zvukový doprovod stejně jako celý tento jednoduchý a nikterak originální film s občas nějakým tím zajímavým momentem mě tentokrát ale příliš nepřesvědčil, čímž neříkám, že se v něm něco dobrého objevit nedá. Doporučuji především fandům žánru pro zkompletování jejich sbírky. ()

Martin741

Na jutub je toto dzallo volne pristupne, staci zadat 5 donne per L´assassino 1974. Takze Karle, zas meles hovna, coz ma neprekvapuje - ty veris aj tym zasranym mrdkam zvedavec. org coz u mna je v kategorii : hnoj a vykaly. S5 ale k filmu. Mam rad dzallo ako zaner, a tu tiez ide o vysetrovanie vrazd ... v slusnych kulisach, obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film. Ovsem skoda, ze herci mi nehovorili nic, fakt som nepoznal ani jedno meno. Stelvio Massi /Na plny Plyn 1977, Convoy Busters 1978/ si ma vsak ziskal ako filmoveho diviaka vdaka polizzioteschi filmom. Toto bol skor taky mix spolocenska konzervacka a dzallo. 65 % ()

pepua

Stelvio Massi si při rozjezdu své později úspěšné kariéry režiséra polizzioteschi filmů odskočil k giallu a nejspíš je dobře, že jako režisér to udělal jen jednou. Po všech stránkách průměrné krimi, ve kterém se hodně telefonuje a mluví a postavy se jen přesouvají z jednoho místa na druhé. Příběh a jeho vyústění obstojí, i když jisté mezery v logice tam jsou. Podruhé vidět film netřeba. ()

Astaroth12

Stelvio Massi je známy hlavne kvôli obľube, že točil prevažne dosť kvalitné poliziotteschi, ale má na konte aj nejaký ten western a samozrejme v najväčšej sláve gialla skúsil aj ten a zatial okrem tohto filmu, viem ešte o čiernom Anielovi, ktorého mám na vhs kazete. Ten som zatial nevidel, ale tento už áno a podľa mna žiadna sláva to nebola. Samotne vraždy sú super znázornené a ich kruté prevedenie rozhodne vie zabolieť, a vyšetrovateľ zločinov tiež budil dojmom, že niečo v tej hlave má a to mna osobne v gialle poteší, ale to je asi tak všetko, čo toto giallo môže ponúknuť. Mystérium okolo vraha u mna nefungovalo vobec, hned ako som spoznal hlavne postavy už som cítil, kto nim je a ten tip bol aj správny. Cítil som z tohto filmu trocha amaterizmus a už to začalo s chabým herectvom všetkých zúčastnených, pokračovalo to cez nevýrazný obsahový prejav a ukončilo sa to, nedostatočne zaujímavým finálnym zvratom. Vrážd tu nie je veľa, ale už samotný názov naznačuje, že v tomto môže byť film jedine efektný, ale na kvantitu sa tu hrať nemôže. Hudba má tu vobec neoslovila a po čase má začala aj trocha otravovať. Ako som napísal už na začiatku, žiadna sláva to nebola, ale ani strata času. Taká priemerná giallo jedno hubka, bez vyšších ambícii, slabé 3*. ()