poster

Zvoník od Matky boží (TV film)

 • Česko

  Zvoník z chrámu Notre Dame

 • USA

  The Hunchback

 • Slovensko

  Zvonár od Matky Božej

Drama / Historický / Romantický / Horor

USA / Maďarsko / Kanada / Česko, 1997, 98 min

Režie:

Peter Medak

Předloha:

Victor Hugo (kniha)

Scénář:

John Fasano

Producenti:

Robert Lantos

Střih:

Jay Cassidy

Scénografie:

Trevor Williams

Kostýmy:

John Bloomfield
(další profese)
 • kajas
  **

  Jedna z těch horších adaptací slavného Hugova příběhu. Salma je sice uvěřitelnou Esmeraldou, ostatní herecké výkony už mě ale nechávaly naprosto chladnou (i Patinkin, "znetvořen" opravdu k nepoznání). Hodně mi také vadilo totální překroucení celého příběhu, a to nemluvím jenom o konci (přidaný happyend není ani první, ani poslední), vynechání postavy Phoeba a zvýraznění básníka bylo opravdu zvláštní...(10.6.2015)

 • Orlau32
  ****

  Viděla jsem film z r. 1939 s Charlesem Laughtonem, viděla jsem film z r.1956 z Anthony Quinnem, a nyní film z r.1997 v hlavní roli se zvoníkem, kterého ztvarnil Mandy PATINKIN. (Hrál odborníka lékaře v seriálu "Nemocnice Chicago Hope). Z tohoto celkem pohledného muže udělal maskér něco tak neuvěřitelného, že jsem herce poznala jenom podle výrazné rýhy kolem úst na pravé straně, což maskér nechal původní. PATINKIN zahrál tuto roli perfektně, ale i Richard Harris odporného pátera Frolla a Salma Hayek se celkem svou krásou i výrazem vyrovnala slavné superstar Gině Lollobrigidě. Ve zdejší upoutávce chybí opět režisér, takže je jim PETER MEDAK, film natočili povětšinou Maďaři a nemusejí se za svou práci stydět. Režisér se velmi držel románu, nic si nevymyšlel, žádné umělecké kreace, líbilo se mi to. Doporučuji. Hudba: Edward Shearmur.(30.11.2010)

 • zdeny99
  ****

  Těžko říct, které filmové zpracování tohoto slavného románu od Victora Huga je nejlepší. Do chvíle, než jsem uviděl první minuty této adaptace to byl film z roku 1956 s Ginou Lollobrigidou a Anthony Quinnem. Jenže je to už hodně starý film, a to stáří je na něm velmi znát. Naopak na Medakově adaptaci jakoby 22 let nebylo znát a navíc ze všech filmových zpracování ukazuje už od první minuty nejsyrověji chudobu a bídu pařížských ulic na konci 15. století. Nejvíce to zdůrazňuje s protikladem Španělska, které tou dobou vysílá Kryštofa Kolumba za oceán a bohatým pařížským dvorem. Dalším nesporným kladem je herecké obsazení. Mandy Patinkin známý spíše jako chirurg z NEMOCNICE CHICAGO HOPE je snad nejhrbatějším zvoníkem. Přesto není ale tím nejnechutnějším. Tím beze sporu je Charles Laughton z filmu z roku 1939. Další herci už ale podle mě zajímají ve svých rolích oproti jiným adaptacím ty prvotní pozice. Richard Harris v roli Froda je tím nejošklivějším. Do jisté míry připomíná Maxe Schrecka z Upíra Nosferatu. Salma Hayek je naopak tou nejkrásnější Esmeraldou a Nigel Terry nejvíce přesvědčivým Ludvíkem XI. Kdyby v této roli neuspěl, byl by to obrovský propadák, když jeho nejznámější role je král Artuš z filmu EXCALIBUR. Diváka rozhodně zaujme i zpracování katedrály Notre-Dame, tentokrát jen s jednou věží, tak jak celý film po vizuální stránce. Tohle vše by jistě znamenalo, že se jedná o nejlepší zpracování Zvoníka od Matky Boží. Jenže to vše kazí ten naprosto změněný konec, který odporuje literární předloze. Esmeralda tentokrát nekončí na popravišti a žije dál. Naopak umírá jen Quasimodo. Tak takhle bohužel ne. Tohle pro mě je naprosto zprzněný konec literární klasiky. [1174. hodnocení, 29. komentář, 56%](23.4.2019)

 • Prochy38
  **

  Tak jak jsem se na to těšil, tak moc jsem byl zklamán. Ano, S. Hayek je nádherná, pro roli Esmeraldy jako stvořená. Ale co bylo tohle za film, to mi hlava nebere. To si jako "Amíci" řekli: "my si to uděláme po svém! Nějaký V. Hugo je nám u.... ". Podle mě jediná, ale brutální chyba celého filmu. Quasimodo výborně udělaný, R. Harris jako Frolo taky výborný, atd. ... Ale proč tak totálně převrátili příběh, to mi hlava nebere a jako milovníka knižní předlohy taky trochu uráží....(25.1.2012)

 • Shit
  ***

  Průměrný film, ale nadprůměrní herci. Hlavně Richard Harris jako Frollo je vizáží naprosto dokonalej a herecky to zvládá taky bravurně a podle mě byl nejlepší postavou tohohle filmu. Mandy Patinkin je herecky taky výbornej a všechny jeho pohyby vypadaj uvěřitelně a má skvělou masku, ale jeho normální polovina obličeje vypadala podle mě až moc dobře. Salma Hayek sice jako jediná nehrála úlně přesvědčivě, jenže typově se na to hodila úplně dokonale, takže z tohohle snímečku nakonec vylez docela pěknej film(7.1.2006)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace