Zvoník od Matky boží (TV film)

• Česko

Scénografie:

Trevor Williams

Kostýmy:

John Bloomfield

Viděla jsem film z r. 1939 s Charlesem Laughtonem, viděla jsem film z r.1956 z Anthony Quinnem, a nyní film z r.1997 v hlavní roli se zvoníkem, kterého ztvarnil Mandy PATINKIN. (Hrál odborníka lékaře v seriálu "Nemocnice Chicago Hope). Z tohoto celkem pohledného muže udělal maskér něco tak neuvěřitelného, že jsem herce poznala jenom podle výrazné rýhy kolem úst na pravé straně, což maskér nechal původní. PATINKIN zahrál tuto roli perfektně, ale i Richard Harris odporného pátera Frolla a Salma Hayek se celkem svou krásou i výrazem vyrovnala slavné superstar Gině Lollobrigidě. Ve zdejší upoutávce chybí opět režisér, takže je jim PETER MEDAK, film natočili povětšinou Maďaři a nemusejí se za svou práci stydět. Režisér se velmi držel románu, nic si nevymyšlel, žádné umělecké kreace, líbilo se mi to. Doporučuji. Hudba: Edward Shearmur.(30.11.2010)

Ne, že by to bylo vyloženě špatné, je to spíše takový průměrný historický film o nešťastném a zohaveném zvoníkovi a o morálním úpadku a selhání Frolla. Myslím si, že tento román Victora Huga je natolik významný, slavný a že natolik ovlivnil literaturu, že si zaslouží filmové zpracování v mnohem větším stylu. Měl by to být spíše trhák, ne průměr, protože V.Hugo není rozhodně žádný obyčejný autor, ale velikán Romantismu a francouzské literatury. A právě největší chybou filmu je, že je na hony vzdálený románu. Příběh je zde hodně překroucený, poupravený a snad i znehodnocený. Mnoho důležitých postav bylo vypuštěno, dějové zvraty byly pozměněny, o konci nemluvím.... V zásadě je to do jisté míry úplně jiný příběh, než který Hugo napsal..... Herecké výkony jsou vesměs dobré, vyniká především Richard Harris, ale zpracování samo o sobě zůstává průměrné. Verze, kde hrál Quasimoda A.Hopkins je asi o třídu výš.(26.3.2016)

Roli Esmeraldy stvárnila Salma Hayek a co se týče krásy a vhodnosti pro úlohu, dokázala se vyrovnat i Gině Lollobrigidě z adaptace z roku 1956. To je ale jediná věc, k níž nebudu mít výhrady. Film byl sice natočen hezky, byl romantičtější, místy temnější, zamotalo se do něj více politiky a kdyby nehlásal, že je natočen dle Hugova románu, tak by se mi i líbil... Jenže... Proč tvůrci poslali děj místo do doby Ludvíka XI. do doby Ludvíka XII.??? Asi kvůli tištěným knihám a vynálezu knihtisku, které a který hrály ve filmu hlavní roli. Zatím co ve filmu z roku 1956 píše 600stránkovou knihu básník Pierre, zde ji píše přímo Quasimodo... Dále, proč oslovují arcijáhna Frolla - Eminence, když se takto oslovují pouze kardinálové a také proč do toho plantají „hodnosti” anglikánské církve jako je reverend, když ten se v hierarchii katolické církve nevyskytuje? No a závěrečný happy end včetně láskyplného vztahu Esmeraldy s jejím básníkem (nemiluje vášnivě jiného muže, ale právě jeho), který má dost statečnosti i na politické pamflety, to už je oproti knize úplnej úlet. Z pobodání se v této verzi stane vražda, navíc politického konkurenta..., no prostě vypůjčím si úryvek jednoho z místních hodnocení Krále Artuše, kdyby to natočili a nazvali jako "Pohádka o Janovi a Elišce" (nevím, proč zrovna tahle jména, ale podobnost s českými dějinami je jistě náhodná), dala bych tomu i pět hvězdiček, vzhledem k tomu, že se jedná o zfilmovaný Hugův román dávám necelé tři.(23.9.2011)

Těžko říct, která adaptace téhle Hugovy knihy je nej. Tahle to sice s přehledem není a navíc to kazí cukerínový a zcela předloze odporující konec, ale má to jeden nesporný klad - herce. Především Esmeraldu (pro diváky telenovel - ano, Esmeralda je i literární postava), pro kterou nemohli najít lepší představitelku než Salmu.(5.7.2007)

• kajas

Jedna z těch horších adaptací slavného Hugova příběhu. Salma je sice uvěřitelnou Esmeraldou, ostatní herecké výkony už mě ale nechávaly naprosto chladnou (i Patinkin, "znetvořen" opravdu k nepoznání). Hodně mi také vadilo totální překroucení celého příběhu, a to nemluvím jenom o konci (přidaný happyend není ani první, ani poslední), vynechání postavy Phoeba a zvýraznění básníka bylo opravdu zvláštní...(10.6.2015)