Zvoník od Matky boží (TV film)

• Česko

Scénografie:

Trevor Williams

Kostýmy:

John Bloomfield

Ne, že by to bylo vyloženě špatné, je to spíše takový průměrný historický film o nešťastném a zohaveném zvoníkovi a o morálním úpadku a selhání Frolla. Myslím si, že tento román Victora Huga je natolik významný, slavný a že natolik ovlivnil literaturu, že si zaslouží filmové zpracování v mnohem větším stylu. Měl by to být spíše trhák, ne průměr, protože V.Hugo není rozhodně žádný obyčejný autor, ale velikán Romantismu a francouzské literatury. A právě největší chybou filmu je, že je na hony vzdálený románu. Příběh je zde hodně překroucený, poupravený a snad i znehodnocený. Mnoho důležitých postav bylo vypuštěno, dějové zvraty byly pozměněny, o konci nemluvím.... V zásadě je to do jisté míry úplně jiný příběh, než který Hugo napsal..... Herecké výkony jsou vesměs dobré, vyniká především Richard Harris, ale zpracování samo o sobě zůstává průměrné. Verze, kde hrál Quasimoda A.Hopkins je asi o třídu výš.(26.3.2016)

Těžko říct, která adaptace téhle Hugovy knihy je nej. Tahle to sice s přehledem není a navíc to kazí cukerínový a zcela předloze odporující konec, ale má to jeden nesporný klad - herce. Především Esmeraldu (pro diváky telenovel - ano, Esmeralda je i literární postava), pro kterou nemohli najít lepší představitelku než Salmu.(5.7.2007)

• kajas

Jedna z těch horších adaptací slavného Hugova příběhu. Salma je sice uvěřitelnou Esmeraldou, ostatní herecké výkony už mě ale nechávaly naprosto chladnou (i Patinkin, "znetvořen" opravdu k nepoznání). Hodně mi také vadilo totální překroucení celého příběhu, a to nemluvím jenom o konci (přidaný happyend není ani první, ani poslední), vynechání postavy Phoeba a zvýraznění básníka bylo opravdu zvláštní...(10.6.2015)

• lamps

Victor Hugo by se musel obracet v hrobě, kdyby mohl spatřit, co dokázali s jeho příběhem udělat nadutí scénáristé. Slavný román je výjimečný svou rozsáhlostí a dějovou propracovaností, každá postava v něm hraje svou významnou roli a emoce jsou cítit z téměř každého dialogu a zvratu. Zato film je zoufale plochý a chladný, příběh výrazně osekaný a stlačený pouze okolo tří hlavních postav, které mají za úkol probudit v divákovi soucit a spoluúčast. Jediné, co drží snímek opravdu nad vodou, jsou kromě hudby výborní herci, kteří byli do jednoho bezchybně obsazeni. Ať už nádherná Salma, která přesně splňuje představu čarovné cikánské divy, odpudivý a současně lidský Patinkin nebo excelentní Harris, který vystihl démonického Frolla skutečně obdivuhodně. Jinak už ale není co vyzdvihovat. Závěr a vůbec celý děj zde možná vyzní náramně libozvučně, ale jedná se vlastně o totální destrukci dokonalé a jedinečné předlohy.(2.5.2013)

Megasilné téma v další podobě, jež je sice průzračně nízkorozpočtová, ale na druhou stranu Richard Harris byl přesný v mé představě o tom jak má vypadat zžírající se páter Frollo. Scény mezi zlotřilou chudinou byly však o poznání slabší. V komornější poloze však mohl film nabídnout velmi důstojnou podívanou zejména na Harrise a Patinkina. 60%(1.5.2008)