Epizody(6)

Isard

O loupeži v Brink's-Mat jsem toho přečetl dost na to, aby mě toho v seriálu překvapilo jen málo. Přesto, nebo právě proto, mě to fakt bavilo. Loupež a pochytání zlodějů proběhly poměrně rychle, většinu času pak probíhá letité komplikované hledání/legalizování uloupeného zlata. Ano, sledujeme obě strany, jak policisty s celníky, tak gangstery s „modrými límečky“ i ty s těmi „bílými“. To vše odpovědně osmdesátkové a se slušným rozpočtem. The Gold je ale vcelku specifický seriál, který ale nepotěší fandy policajtů, kteří šetří svými pěstmi a zbraněmi, ale ani fandy temných případů rozervaných detektivů. Tohle je prostě příběh, který napsal sám život. ()

Pajky3

The Gold je inspirované skutečnou událostí, tedy krádeží ubrovské hromady zlata z roku 1983 a abych pravdu řekl, tak jsem o ní před sledováním neměl ani tušení. A po dosledování jsem si o tom musel zjišťovat víc, abych věděl, jak to skutečně bylo, takže příběh zaujal. Samotná loupež a dopadení zlodějů se odehraje vcelku rychle, jenže tou dobou už ukradené zlato změnilo majitele a pochytat současné majitele už nebude tak jednoduché. Máme možnost sledovat komplikované policejní vyšetřování, stejně jako proces, který se odehrává na druhé straně. Všechno je to doplněné dobrým obsazením (Bonneville, Lowden, Cooper) a zaštítěno slušným rozpočtem od BBC, takže retro atmosféra se podařila. Možná překvapivě jsou záporáci vykresleni jako docela sympatický týpci, kteří se jen zapletli do něčeho, co jim přerostlo přes hlavy. ()