Stopy ve sněhu

Smilla's Sense of Snow

Stopy v snehu

Thriller / Drama / Sci-Fi / Akční

Dánsko / Německo / Švédsko, 1997, 121 min

V hodnocení jsem samozřejmě ovlivněna předchozím přečtením úžasné knihy, u které jsem navíc víc než pestrý děj ocenila vytříbený literární styl a vnitřní úvahy a vtipný sarkasmus hlavní hrdinky. Filmové ztvárnění Smilly mě zklamalo z několika důvodů - typově rozhodně Julia Ormond ani náhodou není poloviční Sámka, natož elegantní dámička, kterou je v knize. A dále - dle předlohy rozhodně není hysterka, ba naopak až chladně a racionálně uvažující i v nejsilnějších momentech. Celkově jsem měla z filmu pocit, jakoby někam hnal a nenechal diváka nic v klidu vychutnat, s nikým se pořádně poznat. Každopádně množství událostí z knihy je velmi náročné nacpat do celovečerního filmu. Bylo by zajímavé, kdyby se někdo rozhodl podle předlohy natočit minisérii a s příběhem si pořádně vyhrát.(14.12.2015)

Jen slabý odvar knížky. Detektivní zápletka je opravdu jen jedna z rovin Hoegova románu a sama o sobě není až tak nosná (nebo spíš příliš nepřehledná pro filmové zpracování). Tvůrci filmu si mohli dát víc práce zejména s hlubším vykreslením postav (asi mám na mysli hlavně Smillu - její vztah k minulosti, k otci, Dánsku a Grónsku, i k Izaiášovi... ). Julia Ormond do hlavní role nakonec sedla docela hezky, ale co mě vyloženě iritovalo byl Byrne, který měl k dyslektickému mechanikovi blízko asi tak jako Arnold Rimmer k elegantnímu fešákovi. Film sice nevýrazný, ale mohl dopadnout i hůř. Proto nechávám tři hvězdičky a doporučuji přečíst si knihu.(22.3.2010)

Slaboučké tři hvězdičky v podstatě jen za vysoce nadprůměrné herecké obsazení, lokaci, kdy záběry severské krajiny, ledovců a vůbec neokoukanost prostředí hrají pochopitelně pozitivní roli, a koneckonců i za režijní zručnost, kdy August dokáže dlouhou dobu udržovat v divákovi napětí a vzbuzovat větší očekávání, než přinese klišoidní závěr. Předlohu jsem neznal, a tak mě odhalení téhle slibné mysteriózní podívané dost zklamalo. Posledních 15 minut filmu jednoduše snímek potápí. Chtělo to víc zapracovat na scénáři a vyvarovat se předvídatelných scén v závěru, které jakoby vypadly z nějaké filmové parodie. Celkový dojem: 50 %.(17.10.2008)

Fantastická předloha a kvalitní obsazení slibuje nadprůměrný film, který se bohužel nekoná. Přitom zpočátku se příběh odvíjí vyloženě dobře, Smilla je správně držkatá a rozervaná, soused v podání Gabriela Byrnea zajímavě tajuplný, Loyen a Tork působí jako dokonalí záporáci. I detektivní linie funguje na jedničku a jemný hudební doprovod dvojky Zimmer - Gregron-Williams se nese krásně jako zvonění křišťálu. To všechno ale splaskne jako mýdlová bublina ve chvíli, kdy Smillu začne pronásledovat policie a ona prchá na lodi a blabla - celý ten křehký příběh se zvrtne do kreace a lá Dan Brown. Takhle zprasit chudáka Hoega teda nemuseli...(17.5.2010)

To POMOVE prirovnanie k Aktom X je výstižné. Príbeh to nie je zlý, vadila mi však jeho rozťahanosť a občas pocit, že pozerám len trochu lepší televízny film. Keď si dnes predstavím, ako sa predviedol Gabriel Byrne v skvelom seriáli z produkcie HBO In Treatment, jeho výkon v Smilla's Sense of Snow je len slabým odvarom. Ale za jedno pozretie to stojí, priatelia ;-) PS: Muldera so Scullyovou nečakajte, nakoniec neprídu :-)(9.11.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy "Cit slečny Smilly pro sníh" od Petra Hoega. (mauinka)