Stopy ve sněhu

Stopy v snehu

Thriller / Drama / Sci-Fi / Akční

Dánsko / Německo / Švédsko, 1997, 121 min

• sona123

Stopy ve sněhu mají hodně slibný začátek, ale bohužel to příslibem končí. Závěr, to už je naprostý blábol (možná, že kameru předali někomu, kdo šel kolem, ať už to dorazí, nebo fakt nevím, jak si to vysvětlit). Herecké výkony bídné, postavy se objevují a mizí bez jakékoliv souvislosti, samotný nápad tu byl už tisíckrát. Tohle byl zbytečný film, který měl snad jediný cíl - dostat na plátno krásnou Julii Ormond. Smutné.(19.5.2010)

Mně se zdá, že se právě tu "nezfilmovatelnou" předlohu opravdu zfilmovat nepovedlo :-) Jako u většiny "přepisů" románů, i tady se nutně krátilo, vynechávalo a zpolopatičťovalo, takže z toho nakonec nemohlo vyjít nic jiného než tuctový thriller. Škoda. Ale pokud to aspoň pár lidí přiměje přečíst si tu knihu...(23.10.2004)

Slaboučké tři hvězdičky v podstatě jen za vysoce nadprůměrné herecké obsazení, lokaci, kdy záběry severské krajiny, ledovců a vůbec neokoukanost prostředí hrají pochopitelně pozitivní roli, a koneckonců i za režijní zručnost, kdy August dokáže dlouhou dobu udržovat v divákovi napětí a vzbuzovat větší očekávání, než přinese klišoidní závěr. Předlohu jsem neznal, a tak mě odhalení téhle slibné mysteriózní podívané dost zklamalo. Posledních 15 minut filmu jednoduše snímek potápí. Chtělo to víc zapracovat na scénáři a vyvarovat se předvídatelných scén v závěru, které jakoby vypadly z nějaké filmové parodie. Celkový dojem: 50 %.(17.10.2008)

• Mat21

Nevinná dětská hra se změnila v tragédii. To poslední, co zbylo po malém chlapci Izaiasovi před jeho smrtícím pádem ze střechy dolů, jsou otisky bot ve sněhu. Smilla je zatrpklá, bezcitná a frigidní žena, jenž se uzavřela do svého vlastního světa před svým okolím. Vpustila však do něho Izaiase bydlícího o patro níže a jeho úmrtí je pro ni bolestivou ztrátou. Smilla je však zároveň logicky uvažující důvtipná žena, která svým předkům z Grónska vděčí za schopnost čtení ve sněhu. A když v posledních stopách Izaiasových vidí jiný osud, než-li je psáno v policejní zprávě, začne poodhalovat utajovaný vědecký projekt nečekaných rozměrů. ● Ať je filmu Stopy ve sněhu přiřazen jakýkoliv žánr, jedná se především o detektivku. A ať je diváky jakkoliv opěvován, marně hledám cokoliv, co by bylo ve filmu zajímavého, povedeného či vizuálně hezkého. Černobílé ztvárnění hereckých postav bylo svěřeno vesměs nesympatickému komparzu nesourodých hlavních představitelů. Film je zahalen do šedé mlhy dánského Københavnu a stejně tak se z mlhy pozvolna vynořují jednotlivé postavy. Spojovat slovo "akce" s filmem "Stopy ve sněhu" je fantaskní představa, nedej Bůh, dostanou-li svůj prostor počítačové efekty. V ten moment mě napadá, že i filmy vznikající v 70. letech minulého století se s efekty dokázaly vypořádat lépe. ║24.7.2010║(24.7.2010)

Aj keď filmu by možno stačili 4 hviezdičky, nemôžem nepridať tú poslednú za poctivú snahu o vystihnutie knižnej atmosféry. Kto Smillu čítal, zostane mu s filmom už navždy spojená. To je len dobre, pretože to svedčí o vysokej úrovni prevedenia do filmu. Kniha je niekoľkonásobne lepšia, ale to je takmer samozrejmé. No Stopy v snehu sú aj tak veľmi slušnou adaptáciou, ktorej sa podarilo na plátno dostať aj kus "Smillovského" knižného feelingu a navyše podfarbiť príbeh úchvatným ústredným hudobným motívom, ktorý bohužiaľ pri čítaní nepočuť :-) Poučte ma niekto, ak viete, čo je to za božský dychový hudobný nástroj, ktorý tam znie... Hercom takisto nemám čo vyčítať, Julia Ormond odvádza dobrý výkon a Gabriel Byrne vynaložil všetko úsilie, aby sa svojmu Petrovi Foljovi čo najviac podobal.(4.4.2005)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy "Cit slečny Smilly pro sníh" od Petra Hoega. (mauinka)