Stopy ve sněhu

Fräulein Smillas Gespür für Schnee

Stopy v snehu

Thriller / Drama / Sci-Fi / Akční

Dánsko / Německo / Švédsko, 1997, 121 min

Jen slabý odvar knížky. Detektivní zápletka je opravdu jen jedna z rovin Hoegova románu a sama o sobě není až tak nosná (nebo spíš příliš nepřehledná pro filmové zpracování). Tvůrci filmu si mohli dát víc práce zejména s hlubším vykreslením postav (asi mám na mysli hlavně Smillu - její vztah k minulosti, k otci, Dánsku a Grónsku, i k Izaiášovi... ). Julia Ormond do hlavní role nakonec sedla docela hezky, ale co mě vyloženě iritovalo byl Byrne, který měl k dyslektickému mechanikovi blízko asi tak jako Arnold Rimmer k elegantnímu fešákovi. Film sice nevýrazný, ale mohl dopadnout i hůř. Proto nechávám tři hvězdičky a doporučuji přečíst si knihu.(22.3.2010)

Začalo to hodně zajímavě a dobře to i pokračovalo. Napětí a tajemno. Hodně slušná detektivka. Julie Ormond je tvrdá jak ocel a ukazuje se, že narazila na hodně zajímavý komplot. Postupem času toho ale začíná být trochu moc. Zápletka se vyloupne v téma až na bondovku, najednou se ukáže, že tom jede snad úplně každý...; bohužel tomu ale chybí jak nadhled, tak rozměr bondovky. Přestává to být uvěřitelné a realistické a to je velká škoda, neboť právě určitá civilnost v první část byla atraktivní a vtahující. Nakonec už nepřekvapí vůbec nic a konec je naprosto předpokládaný. Škoda, první polovina měla našlápnuto na 4-5 bodů, nakonec u mě jenom slušná 3.(26.12.2008)

Skvělá atmosféra a vidina netradičního závěru. To jsem očekával a to jsem dostal. Už z počátku bylo jasné, že meteor, který spadl na Grónskou pláň bude mít nějaký význam, ale více jak hodinu a půl dlouhé čekání na ten význam jsem popravdě nečekal. Naštěstí zde byla krutě upřímná a citlivá Julia Ormond, která jako hlavní postava táhne snímek velmi příjemně vpřed. Vedle ní je Gabriel Byrne jen další drobnost, která potěší. Překvapilo mě i vcelku netradiční prostředí,. když se film odehrává v převážně zamrzlých nebo zasněžených místech, které s jemnou hudební složkou a Julii Ormond dotváří skvělý celek. Docela mě teď zajímá kniha...(31.12.2008)

Takový ten film, který horko těžko bojuje o divákovu přízeň, nijak objevný, nijak napínavý. Bille August (rozmáchlý Dům duchů) natočil thriller z drsného severu, jehož hlavní linií je vyšetřování tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky. Odhalování záhady jí zavádí až k podivným společnostem a na vlny mysteriózna, odměřené vědkyni záhy půjde samozřejmě o život. Atmosféru to má, slušné herce jakbysmet.(23.12.2014)

Ako adaptácia príliš skratkovité, ako výpravný veľkofilm (čím chce Smilla byť) príliš béčkovité. Ako európska veľkoprodukcia s hviezdnym obsadením uchádzajúce. Čiže zatiaľ za tri. Potom je tu ale neskutočná mrazivá atmosféra zasneženej Kodane a predovšetkým Grónska, spolu s luxusným vyhliadkovým zájazdom výletnou loďou prvej triedy. Julii to s krátkymi vlasmi neuveriteľne sekne, takže nakoniec za štyri.(3.6.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy "Cit slečny Smilly pro sníh" od Petra Hoega. (mauinka)