Trappola diabolica

Strike Commando 2

Dobrodružný / Akční

Itálie, 1988, 95 min

Michael Ransom ako americký bastard elitných jednotiek opäť valcuje Filipíny a všetko živé, čo si zaslúži zomrieť. Úlohy RAMBA sa tentokrát zhostil Brent Huff, ktorý nahrádza Reba Browna. Bruno Mattei ako hlava pomazaná diriguje pokračovanie svojho akčne-groteskného záseku z pred roka rovnakým dych berúcim spôsobom. Div(i)ákovi nezostáva nič iné ako si nastaviť úsmev od ucha k uchu a prstom si klepať na čelo. Bruno opäť valcuje! ### Špecifický štýl práce Bruna Matteia by som prirovnal ku školáckej vášni malého chlapca z prvého stupňa. V 5A, kde sedia šprti ako John McTiernan, Steven Spielberg, George P. Cosmatos a iní, vznikajú trháky ako PREDATOR, RAIDERS OF THE LOST ARK a RAMBO: FIRST BLOOD PART II. Lenže vždy usmievavý a vynaliezavý Bruno z 5C je iného rangu. Svoje domáce filmové úlohy rieši štýlom – zoberiem čo sa dá od kolegov, sem tam niečo vyslovene ukradnem a opíšem, ...a mám to. Pani učiteľka sa snáď nebude hnevať. A my tiež nie. Touto formou vzniká TRAPPOLA DIABOLICA (STRIKE COMMANDO 2) a asi trištvrte filmografie Bruna Matteia. Objektívne jeho filmy ako celok nestoja za veľa, rozhodujúci je váš zmysel pre humor. Na ten môj sa Bruno triafa veľmi často. ### STRIKE COMMANDO 2 t.j. ďalší z rady podmanivých rip-offov, ktorý sa môže pochváliť dnes už legendárnymi scénami. Proste čistý akčný mind-fuck. PS – Bruno ukazuje, že napríklad také neskôr vydané HORÚCE STRELY (Hot Shots! Part Deux) majú ešte svoje hluché miesta čo sa paródie týka.(2.9.2019)

• RetroMan

Další opus magnum Bruna Matteie a jeho plagiátorství. Ne už tak podařená kopie Ramba 2 a první části příběhu Strike Commanda. Jedna akční scéna sice střídá druhou (stejná kopie scény, ve které se Sly vypořádává s osádkou lodi), ale originalitou se režisér příliš nezabývá. Hvězdou je zde Brent Huff, další ze sbírky drsných mužů pokleslého herectví s nepřesvědčivým výkonem. Akce se střídá s humornými pasážemi, které mi však přišli natolik suché, že jsem se ani nepobavil nad vykradením scény z Indiana Jonese, ve které sličná Rosanna překonává v pití otylého štamgasta, kdesi uprostřed filipínské džungle (cílem hry nebylo, kdo první odpadne, ale kdo první krkne). Tentokrát se Brunovi zalíbily i jiné filmy, které se snažil napodobit (např. Honba za diamantem a Americký ninja). Možná by to byly dobré akční filmy 80.let, nebýt toho, že už jste některé scény viděly v jiných lepších filmech s jinými lepšími herci a lépe natočené.(28.9.2012)