Divoké husy

• slovenský

Žoldnierska zrada

Akční / Válečný / Dobrodružný

Velká Británie / Švýcarsko, 1978, 134 min

Dálší odnož The Dirty dozen, tentokrát na téma vojáci v důchodovém věku. Burton a Harris prokazují, že dokáží uhrát i nejplošší akční charaktery, zatímco Moore jenom statuje s doutníkem a zbraní. Roztomilé přijímání starých kádrů zpět do akce, drsný výcvik (vždyť je to vlastně fajn, když vám zupák prožene pérka), do toho jásavý vojenský motiv. V akci sice většina zahyne, ale co může být vlastně pro starého vojáka větší poctou? Šli tam, aby nezemřeli v nemocniční posteli. Může mi někdo říci, co je vlastně na válce tak "cool"? To mám na konci filmu, když jdou titulky s portréty hrdinů, utřít slzu na líci?(26.1.2009)

Jeden z nejlepších akčních filmů odehrávajících se na černém kontinentě a dost možná i jeden z nejlepších vůbec. Příběh není dvakrát originální, ale o to víc si tvůrci pohráli s napětím, které by se místy dalo krájet. Trio hlavních hrdinů je skvěle zahráno. Mým osobním favoritem byl Richard Harris.:-)(27.1.2009)

Trochu Sedm statečných, trochu Expendables a hodně Divokých hus. Skupina žoldáků zanechaná uprostřed nepřátelské africké země mě bavila a bavilo mě hlavně její vedení ve složení Burton-Harris-Moore. Líbil se mi nábor, líbilo se mi plánování a nijak mě neurážela ani samotná akce, ačkoliv nepatří mezi špičku ani co se tehdejší doby týče. Je jasné, že bez zmíněných hvězd by film zapadl do průměru, ale ti tři tu prostě byli a to se počítá. Bavil jsem se víc než dobře. 80%(12.12.2014)

Scénář: Reginald Rose .. Trochu utrpení je dobré pro duši.. __ Tahle, skvěle obsazená, banda elegantních žoldáků si projde hodně nepříjemným politicko-obchodně-válečným utrpením. Než se k němu snímek propracuje, čeká nás seznamovačka s vysloužilým plukovníkem, nekompromisním hezounem a idealistickým plánovačem, následovaná verbováním týmu, plánováním a tvrdým drilem. Tato neakční téměř hodinka je, díky skvělému scénáři, který je prosycen mnoha odlehčeními, perfektní a funguje na výbornou. Zbytek stopáže pak zabírá samotná osvobozovací akce v nehostinné africké pustině. Nutno dodat, že také hodně povedená se spoustou střílení a výbuchů, kterou občas pročísne úvaha o tamní ideologii a morálce. Prostě zdařile skloubené válečné drama. ___ Na tento hodnotný Britský kousek už si tamní studia brousí zuby a brzy nás čeká remake. Uvidíme, jak bude fungovat s (nejspíš) partou mladých, pohledných mužů a moderně doladěnou akcí. __ Viděno v rámci vyčkávání na Inglourious Basterds.(21.5.2009)

Znamenitý akční film. Skupina žoldáků je ponechána vlastnímu osudu uprostřed Afriky, vláčí sebou nemocného opozičního vůdce a proti nim stojí celá armáda. Co potěšilo byla brutálnost a nekorektnost filmu, který se nedívá stranou - ohořelé mrtvoly při znamenitém útoku stíhačky na most, detailní podříznutí hrdla, Roger Moore donutí dealera předávkovat se heroinem atd. Herci odvádějí svůj standard, Richrad Burton ve vyloženě akční roli potěšil. Nelekněte se, že vám to ze začátku připomene bondovky - na titulcích dělal Maurice Binder, nechybí ani titulní song, střihačem byl John Glen (režisér posledních tří moorovek a obou daltonovek) a výtvarník Syd Cain stojí jako výpravčí za conneryovkami. Pokud na Divoké Husy narazíte, rozhodně doporučuji... Už jen pro to, že kill count činí něco přes 200 lidí :-) V roce 1985 vzniklo pokračování, kde žoldáci mají osvobodit nacistického pohlavára Rudolfa Hesse (Laurence Olivier!!). Nebylo však příliš úspěšné, už jen z toho důvodu, že Burton zemřel rok předtím.(9.7.2007)

• - Peter Hain, který se v roce 1991 dostal do britského parlamentu a od roku 2003 působil v Britské vládě, byl jedním z hlavních organizátorů protestů proti uvedení tohoto filmu v Londýně. (Caaslav)

• - Michael Caine odmítl roli kapitána Janderse, kvůli situování natáčení do Jihoafrické republiky, kde byla uplatňována politika Apartheidu. (Caaslav)

• - V původním scénáři měl mít při výcviku ve Svazijsku Shawn Finn (Roger Moore) románek s místní ženou. To bylo však produkcí zamítnuto s odůvodněním, že by toto odbočení od hlavní dějové linie příliš zpomalilo tempo filmu. (Caaslav)