Kurz und schmerzlos

Krimi / Drama / Thriller

Německo, 1998, 100 min

• emma53

Tak tohle je můj pátý Akinův snímek a je znát, že byl jeho pvotinou. Než se propusinkovali k nějaké konkrétní akci, tak byl konec, takže první polovinu jsem se nesmírně nudila a docela mě to mrzí, protože například ze Solina a z filmu Proti zdi jsem byla nadšená. Tady holt Fatih Akin nenašlápnul v mých očích svou režijní dráhu zrovna tou správnou nohou.(22.8.2013)

Jasný důkaz o tom, jak daleko, předaleko má tento snímek do mistrovského díla Proti zdi. Náznaky talentu jsou nepřehlédnutelné, stejně tak do oči bije chabý scénář bez špetky kreativity a prvoplánové násilí. Neříkám, že jsem zklamaný, viděl jsem i horší prvotiny, ale u Akina jsem si nastavil laťku tak neskutečně vysoko, že se obávám, že už se mi žádný jeho snímek nebude líbit jako Proti zdi.(26.4.2017)

• slavikzbojni

Toje film ktorý ukazuje čo nás čaká ak budeme príliš "tolerantní". Európa predsa nie je domovom pre týchto šudí- ich domovom je Balkán a Oreint- takže niet divu, že sa dávajú na cestu zločinu. Režisér Akin s nimi sympatizuje- samozrejme lebo je jedným z nich- pravdepodobne bol medzi prvými. A tak tu rozvíja film o tom čo čaká Európu- ibaže to priamo nevyjadruje.(28.1.2016)

Tři kámoši jako studie nemožnosti dostat se z vlivu determinujícího okolí. Boby je schopen pro peníze a vzestup všeho, Kosťa sám neví co se sebou a Gabriel osciluje mezi vrozenou agresivitou a záměrem vypadnout pryč. Do toho krásná Gabrielova sestra a její kamarádka coby pokušení i osud. Přesný popis motivů jednotlivých postav + věrohodné dialogy = nekompromisní dechberoucí zážitek .(14.11.2011)

Bylo to silný, poměřuju to ale všemi ostatními Akinovými filmy a mnohé z nich mi daly víc. Řekl bych, že postupně vycizeloval svůj nezaměnitelný rukopis. Ten byl ale mimořádný vždy, o Kurz und Schmerzlos to platí rozhodně taky. Bylo to čisté jako já v mých pětadvaceti letech. Akin to období uměl zachytit, navíc žil nebo žije v prostředí přistěhovalců, jejichž životy mají v cizím prostředí jistá omezení, z nichž plynou časté komplikace. Režisér asi vykrádá životy svých přátel, dovedu si představit, že se to všem nemusí zrovna líbit, pro mě je to ale atraktivní prostředí a Akinovy filmy prostě miluju.(24.12.2013)