Zkáza Mary Deare

The Wreck Of The Mary Deare

Drama / Thriller / Krimi

Velká Británie / USA, 1959, 105 min

Solidní zástupce dobrodružného žánru, mixnutého trochu travenovkami a také soudním přelíčením (Američané mají rádi soudní přeličení ve filmech), ale přece jen je film poněkud těžkopádný. Začátek je zajímavý, klademe si otázky, co se skutečně na palubě stalo, ale vysvětlení je takové - příliš jednoduché, a závěrečná akce také není příliš napínavá. Zajímavé vidět kvůli cooperovi a Hestonovi v jednom filmu, i když Gary už zde přece jenom nějak ztrácí dech a jeho herecké charisma je hodně utlumené.(5.7.2014)

IF YOU DON'T LIKE IT, YOU CAN GO OVER THE SIDE AND SWIM! Začátek filmu na rozbouřeném moři a objevení záhadné lodi bylo fantastické. Když se totiž Charlron Heston nalodil na tuto loď duchů, začalo mi to připadat jako nějaký horor a atmosféra by se dala krájet jako nedělní řízek u maminky. Pak se z ničeho nic objeví Gary a připadá mi jako nějaký vyšinutý blázen. To mě trochu vyděsilo, protože když můj oblíbený herec hraje negativní roli výstředního blázna, dokáže to pokazit celý film, tak jako v mém případě Vertigo se Stewartem. Naštěstí po pár větách jsem si říkal, že by tu mohla být naděje a Gary má své důvody ke svému podivnému chování. To se nakonec potvrdilo a film jede neskutečným tempem. Soudní proces a závěrečný "rybolov" kapitána Higginse v útrobách lodi to dokazuje naprosto jasně.(9.1.2015)

Výborný thrillerový až místy hororový začátek, později se měnící v zajímavé drama na souši, končící dost divným koncem, který mi celý film trochu zkazil, protože vše bylo najednou rychlé, kvapné, blik, cvak a bylo to. Oproti pomalému rozjezdu a pomalému rozplétání událostí z prostředku filmu byl konec dost ukvapený. Sice dával smysl, to ano, ale něco mu chybělo. Jako kdyby se zjistilo, že je film moc dlouhý a tak namísto sestříhání celého filmu vystřihli kus konce. Pro mě tak se závěrem přišlo i trochu zklamání. ~ 3,5*(3.6.2012)

Dramatický triller s velkou dávkou dobrodružnosti a originálnym príbehom. Skvelé až perfektné sú hlavne scény v exteriéri, komornejšie prostredie na lodi a more bičujúce obidva lode. Tu by som fakt netipoval rok 1959. Vstupom námorníkov na zem tempo filmu upadá, aby sa na konci opäť dostalo na vrchol. Hviezdne herecké obsadenie nesklame, hlavne Heston je tu ako ryba vo vode, Cooperovi sa už vzhladom na jeho pokročilý vek ťažko verí, ale ešte je v pohode. Hodnotenie: 75% (58. hodnotenie, 10. komentár)(29.7.2013)

V našich končinách prakticky neznámy snímok rozpráva záhadný príbeh kapitána lode Mary Deare. Prvá polovica filmu je v podstate duet Garyho Coopera a Charltona Hestona, ktorý objavil túto loď na mori. Dobrodružná atmosféra z búrlivého mora sa potom presťahuje do súdnej siene, ale napätie je zaručené až do konca.(6.9.2011)

• - Natáčení muselo být několikrát pozastaveno kvůli špatnému zdravotnímu stavu Gary Coopera (Gideon Patch). (Mol)

• - Charlton Heston (John Sands) byl ohromen, že se Gary Cooper (Gideon Patch) navzdory věku blížícímu se šedesátce a nepříliš dobrému zdravotnímu stavu nenechal v obtížných scénách zastoupit dvojníkem a to ani při filmování pod vodou. (Mol)

• - Richard Harris (Higgins) byl z neustálých prodlev filmování natolik znechucen, že se po té odmítal vrátit do Hollywoodu po dobu 5 let. (Mol)