• Austrálie

Mysteriózní / Horor / Thriller / Drama

USA, 1983, 110 min

King, Carpenter a raná osmdesátá léta? To by mohlo vyjít. A taky že jo. Poměrně věrná kopie literární předlohy. Carpenter si s tím docela pohrál, hlavně teda s Christinou. Starý rock and roll, ty ujeté účesy konce sedmdesátých let, mladá Alexandra Paul a klasický kingův příběh, v němž to tajúplné a děsivé vystupuje jen tak jakoby mimochodem.(29.7.2009)

Tohle je tak trochu Carpenterův "hitchcock". Hodně důkladná režie, skvělá kamera, dobrá atmosféra. Carpenter měl v rukou béčkový materiál /ďáblem posedlé vraždící auto/, ale podařilo se mu zněj udělat ačkový materiál. Nějakých 15-20 minut navíc by ale nebylo na škodu - například postava Arnieho by podle mě potřebovala ještě pár minut k vykreslení jeho drastické charakterní proměny, ale budiž.(23.1.2015)

Po grafické stránce, to bylo na svou dobu velmi povedené, ale musím přiznat, že film o zlobivém autíčku mě ani příliš nelákal, ani příliš nezaujal. Děj filmu mě bavil asi zhruba do poloviny a pak už to bylo řekněme, až trochu přehnané, kdyby mě tak nezklamal ten konec, po kvalitativní stránce bych asi hvězdu přidala. Viděno v rámci Seznamte se s.../Stephen King(18.1.2016)

Z lásky k motoru zkrátka člověk klidně odpustí své dvoustopé oplechované krásce i nějakou tu vraždičku… Symbióza Carpenter & King ukázala se býti velice šťastnou. Tempo i atmoška šlapou na jedničku a hercům přesvědčivě kraluje Keith Gordon coby lehce mizantropní fetišista, jenž se díky svému autíčku postupně zbavuje nejen nálepky uťápnutého školního ňoumy, ale také darebných spoluobčanů, se kterými má nevyřízené účty. Zkrátka parádní popkulturní zářez, který lze vnímat jako reklamu na povinné ručení stejně dobře jako staronovou noční můru dnes již bývalých šéfů General Motors :-)(27.6.2009)

Další mistrův výborný horor o vraždícím autě natočený podle známé knihy Stephena Kinga. Film s mrazivou atmosférou, podpořenou jeho typickou minimalistickou hudbou a navíc se film může opírat i o dobrý scénář. John se vyvaroval úskalí tj. na scény s vraždícím automobilem, oddělené povinou nudou, místo toho se však věnoval důkladně i psychologii hrdinů. Dlouho lze všechny události vysvětlit přirozeně, až někdy v půli filmu se ukáže Kristýna ve své vražedné kráse (scéna obnovy poničeného vozu je i na dnešní dobu velmi zdařilá). I kdyby se vystříhaly všechny akční scény, zbude nám dobrý psychologický film, což se o většině hororů říci nedá.(28.11.2003)

• - Úvodní scéna z montážní linky se natáčela v opuštěné továrně na nábytek, přetvořené na pásovou výrobu automobilů. (DaveM)

• - Will Darnell (Robert Prosky) má ve filmu zbraň Stevens 12 Gauge Double Barreled Hammerless. (dc125)

• - Rudé auto v titulní roli je Plymouth Fury, ročník 1958. Fury znamená v angličtině "zuřivost". (Stejšn)