• Austrálie

Mysteriózní / Horor / Thriller / Drama

USA, 1983, 110 min

Som vášnivým čitateľom amerického spisovateľa Stephena Kinga. Musím sa pochváliť, že aj román „Christine“ je súčasťou mojej početnej zbierky jeho kníh. Tragický príbeh o bizarnej, nebezpečnej, záhrobnej láske medzi teenagerom Arniem Cunnighamon a jeho osudovým Plymouthom Fury ročník 1958. Majster King ho napísal v roku 1983 a v tom istom roku bol aj sfilmovaný. Previesť toto literárne dielo na plátna kín sa podujal skúsený režisér John Carpenter. Ja som s jeho filmovou verziou dostatočne spokojný. Dokázal jemne poupraviť scenár, takým spôsobom, aby nenarušil pôvodnú Kingovu predlohu, ktorej sa inak dosť striktne drží. Starý dobrý rock´n´roll; veľké, silné americké autá z päťdesiatých rokov; genialny spriadač desivých príbehov Stephen King a priekopník horrorovej kinematografie John Carpenter to je teda poriadne silná kombinácia. ****(15.3.2012)

Carpenterova variace na Stephena Kinga. Přestože mají film i román stejný děj, každý je o něčem jiném. Carpenter vytváří z posedlosti skutečný milostný vztah. Vztah, který v sobě má něco z Kudlanky nábožné, kdy auto Arniemu zpočátku dává pocit převahy, bezpečí a nezávislosti, současně ho však požírá...(25.7.2004)

Komentář může obsahovat možné SPOILERY. Lehoučce nadprůměrná filmová adaptace Kingovy knihy v podání jednoho z velikánů hororového žánru Johna Carpentera. Ve vlastním příběhu sledujeme dvojici středoškoláků – zakomplexovaného Arniho a správňáckého Dennise. Tato na první pohled nesourodá dvojka řeší ve škole typické teen problémy jako jsou šikana ze strany partičky ostrých hochů, bábovky a auta. Dennis už si zadek vozí a Arnie si i přes nepochopení rodičů pořizuje ošuntělou plechovku Christinu, kterou následně opravuje v nedaleké dílně, jejíž majitel je sympatický jak osina v zadku. Arnimu se povede ze starého vraku udělat nablýskaný poklad. Charismatické auto dodává Arnimu sebevědomí a dříve zakomplexovaný klučina se mění v sebevědomého playboye, pro kterého není problém sbalit největší kost na škole. Tou je dívka Leigh, která dotváří mimo Christiny ústřední trojici příběhu. Každý úspěch však bývá něčím vykoupen. Christina si svého nového majitele usurpuje jen pro sebe a odcizuje jej nejen od nejlepšího přítele Dennise a rodičů, ale následně i od přítelkyně Leigh. Následně ukazuje plechové monstrum svou pravou tvář a začíná se roztáčet kolotoč vražd. Klasický béčkový příběh trpí především neúměrnou stopáží, která obsahuje řadu vláčných pasáží, které s přehledem trhají celkem dobře nastolenou atmosféru. Herecké výkony jsou naopak velmi příjemné, jak u hlavních, tak spousty vedlejších postav. S vraždami se Carpenter moc nevytáhl stejně jako s navozením pocitu strachu, který se u diváka během celé stopáže prakticky nedostavuje, ačkoliv jej námět přímo nabízí. Výsledný dojem je ucházející 80-kové béčko za poctivé tři hvězdy.(9.7.2011)

Christine je pro mne i přes jistou zdlouhavost a roztahanost překvapivě nenudícím filmem. Teď někoho napadne, že si protiřečím, ale není to tak docela pravda. Děj plyne skutečně docela pomalu, akčních scén je minimum, dost se povídá (o ničem opravdu zajímavém), ale je z toho prostě cítit Carpenter, takže ten, kdo se nudit nechce, ten se nudit nebude a Christine si náležitě vychutná. Jako hlavní problém shledávám, že tento film není strašidelný. Vůbec. Což u hororu nemusí zas až tak vadit, pokud fanouškovi nabídne nějaký jiný druh požitku. Bohužel, tenhle snímek je dělaný přesně tím stylem, aby strašidelný byl, ale zoufale se mu to nedaří. Nakonec musím vyzdvihnout scénu s jedoucím hořícím autem, ta je opravdu úžasná.(27.8.2008)

Kniha i film jsou průměr (možná i lehký podprůměr) jak v případě tvorby Kinga, tak Carpentera. Přesto jsem se u filmu vůbec nenudil. Na druhé straně jsem z něj nebyl ani nijak odvázaný. Kdyby za Christine nestála dvě tak známá jména filmového a literárního horroru, jistě by se (díky absenci samozřejmého očekávání) dostalo tomuto snímku i vlídnějšího nahlížení diváka. Takto je zklamání většinou nevyhnutelné. Hlavní zádrhel je asi v tom, že Kinga inspirovaly starší, méně známé filmy o zabijáckých autech, ale on tento námět pojal po svém: Přivedl (respektive přivezl) tohle obskurní horrorové monstrum do světa středoškoláků a jejich problémů. Možná, že spolu jen neladí právě spojení těchto dvou témat - s tím pak nic nenadělá ani John Carpenter. (A nebo už začal King, nespokojený s Kubrickovou interpretací Shiningu, tvrdě kontrolovat filmy podle svých knih?) PS: To auto působí sice velmi nebezpečným dojmem, ale bohužel není strašidelné. A to by asi mělo.(10.9.2006)

• - V řadě dokončovaných vozů je správně ukázána jediná barva, ve které se model dodával, a sice „Buckshine Beige". Červenobílou kombinaci koncern běžně nenabízel. (DaveM)

• - Hlavní role byla nabídnuta Kevinu Baconovi, ale ten dal přednost filmu Footloose / Bez dozoru (1984). (Chatterer)

• - Úvodní scéna z montážní linky se natáčela v opuštěné továrně na nábytek, přetvořené na pásovou výrobu automobilů. (DaveM)