poster

Poslední let (TV film)

 • USA

  Amelia Earhart: The Final Flight

Drama / Životopisný

USA, 1994, 95 min

 • anniehall
  ***

  Vynikající Keatonová, překvapivě dobrý Rutger Hauer a průměrně vystavěný scénář spolu s nevyváženým režijním vedením nám zprostředkovávají pohled na několik posledních týdnů života Amelie Earhartové - slavné americké aviatičky, jež se ztratila kdesi v hlubinách Pacifického oceánu. A já teď po shlédnutí konečně vím, co Joni Mitchell dovedlo k napsání jedné ze svých nejlepších písní. "A ghost of aviation, She was swallowed by the sky, Or by the sea, like me she had a dream to fly, Like icarus ascending, On beautiful foolish arms... AMELIA, it was just a false alarm..."(18.4.2010)

 • Kourbezohne
  *****

  Film na základě skutečné události a to záhadného zmizení Amelie Earhartové v r.1937 během jejího prvního (a též i posledního a nedokončeného) letu kolem světa. D. Keaton to celkem dobře zahrála a má skvělý český dabing, i ten její navigátor se povedl, jak začal znovu pít a posílat ty lístečky v letadle po provázku dopředu A.Earhartové. Sice se nedozvíme co se událo, ale z filmu je to tak nějak jasné (potopení do vody). Nemám námitek a tak 5 hvězd je zasloužených. Podobný film : Amelia (H.Swank)- též 5 hvězd, i když z jiných důvodů, viz. můj komentář u něj.(16.3.2017)

 • Phobia
  ****

  Pokud měla emancipka ve 30. letech bohatého, vlivného, tolerantního manžela, mohla se naplno realizovat a být vzorem pro ušlápnuté puťky celého světa, Ameriky zvláště. Je poněkud smutné, když jejím nejslavnějším kouskem zůstalo neobjasněné zmizení v roce 1937. I tohle tajemství v prosinci 2010 dostalo vážné trhliny - ostatky letkyně prý našli na atolu v souostroví Kiribati, čeká se jen na analýzu DNA... Film se nesnaží postavu Amelie Earhart glorifikovat, líčí ji jako obyčejnou, svéhlavou ženu se spoustou pochybností. Popisuje její vzestup, kolísání - nedůvěru médií i veřejnosti - a snaží se poněkud pateticky zprostředkovat i pád (osobně vidím situaci posledních minut v kokpitu spíše takhle: "Ty megalomanská blbá čůzo! Kvůli tobě umřeme!" "Je to tvoje vina, Noonane, jsi navigátor na hovno!"). Stará lesba Diane Keaton se pro roli hodila, dokonce i vzhledem pilotku celkem připomíná, a Rutger Hauer jí velmi sympaticky sekundoval coby uštěpačný navigátor Fred Noonan (podoba veškerá žádná). Na 70% to u mě lehce nadprůměrný snímek vytáhl krásnou hudbou, roztahaný příběh je na 3*.(15.3.2011)

 • Olík
  ***

  Amelia Earhartová - první žena, která přeletěla Atlantický oceán nebo šestnáctá držitelka pilotní licence z řad žen. Televizní snímek vypráví o jejím neslavném pokusu o obletění světa od samotného nápadu přes přípravy až po tragickou událost dne 2.7.1937, kdy při hledání Howlandova ostrova společně se svým navigátorem Fredem Noonanem zmizela z přístrojů a dodnes není stoprocentně objasněn jejich další osud. V titulní roli feministické aviatičky exuluje na Zlatý glóbus nominovaná Diane Keaton, jejího druha ztvárnil Bruce Dern a v roli alkoholického navigátora uvidíme Rutgera Hauera.(28.2.2011)

 • tahit
  ***

  Každý takovýhle zajímavý lidský osud je zcela jistě neopakovatelný a určitě i vhodný ke zfilmování. Krásná aviatička Amélie Earhartová byla neskutečně odvážný dobrodruh v sukni. A co dodat k samotnému příběhu, který je dramaticky konstruován. Nicméně bylo by nošením dříví do lesa pořád opakovat, že některé životopisné filmy bývají dost povrchní, ač navenek sděluje příběh její osud, o jejích činech a úspěšných letech z filmu se dozví tak jen něco málo. Možná, že jsem čekal větší drama, ale pravda je taková, že vše směřuje právě k tomuto okamžiku, k poslednímu letu, který je vlastně v názvu filmu podle skutečné události. Co dodat, do hlavní role byla obsazená skvěle Diane Keaton, která hraje naprosto přirozeně. Co bych filmu vytkl? Určitě slabší děj a hlavně celkovou absenci jejího jinak bohatého života.(12.12.2009)