poster

Temná hvězda

 • Česko

  Dark Star

 • USA

  Dark Star

 • Kanada

  Dark Star

 • Austrálie

  Dark Star

 • Velká Británie

  Dark Star

Sci-Fi / Komedie

USA, 1974, 83 min

Režie:

John Carpenter

Kamera:

Douglas Knapp

Producenti:

John Carpenter

Střih:

Dan O'Bannon

Scénografie:

Dan O'Bannon
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tom_Lachtan
  ****

  Snad nejzábavnější věc od Carpentra, což je dost možná tím, že postrádá klasickou horrovost a místo ní je tu neskutečně hravá sci-fiální skoro konverzačka, kde několik vyhořelých astronautů koná očistu vesmíru od planet s nebezpečným kurzem. A ti astronauti jsou neskutečně zábavná zběř, u které se sice nehraje na nějaké promyšlené charaktery plné traumat, ale jsou partou znuděných fachmanů, co musí krmit mimozemské rajče. A tahle atmosféra je tu dokonale zachycená, pramení z ní spousta suchého humoru, který ovšem většinou nevyvolá salvu smíchu, ale jen zákeřné uchechtnutí. Navíc je přítomna i sympatická temnost doplněná bizarním finále a absentuje jakýkoliv náznak utopie, tedy pokud se nepočítá filosofování se softwarem rozličných zařízení, aneb toustovač pana Listera z lodi červený trpaslík by si tu měl s kým pokecat.(13.1.2016)

 • misterz
  **

  V podstate skoro celý film hrozná nuda. Nezáživný dej, nijaká komédia a naivná technická úroveň. Sem-tam nejaký trápny pokus o inteligentný pokec ohľadom technického vybavenia lode, do toho skákajúca prerastená rajčina, nudná scéna s výťahom... V rámci zábavy a záživnosti deja sa ako tak sa podarilo len záverečných 10-15 minút. To je však na dobrý film málo. Podpriemer. 30/100(6.6.2018)

 • Superpero
  ***

  Carpenterovy začátky byly jsou zábavná věc. Čtveřice kosmonautů, co všichni vypadaj jak hippies, cestuje vesmírem a vybouchává planety. Vše se zvrtne v okamžiku, kdy se osvobodí lodní maskot ufoun (míč s kachníma nohama) a začne volně pobíhat po lodi. Některý hlášky jsou dobrý, jiný méně, ale rozhodně jsem se bavil.(11.1.2007)

 • -bad-mad-wolf-
  ****

  Úsměvně špatné triky je třeba překousnout, přeci jen už má Carpenterova dlouhometrážní prvotina za sebou nějaké to léto, o nízkém rozpočtu nemluvě. Jinak je Mrtvá hvězda překvapivě slušná zábava, občas si ve své absurdnosti tykající s tvorbou Monty Pythonů. Filozofické debaty se světyničící bombou, plážový balon jako mimozemšťan, nedostatek toaletního papíru, ponorka a Carpenterova svérázná odpověď na otázku, jak taky může dopadnout samota ve vesmíru (parodické drápky zaťaté do Kubrickovy Space Odyssey). "95% pravděpodobnost existence inteligentního života v mlhovině Koňské hlavy." "Takový kraviny mi nehlaš. Najdi něco, co můžu odpálit."(26.12.2009)

 • Kubaso
  *****

  Málokdy se stane, že by režisér dokázal vytěžit minimální rozpočet a využít z toho vyplývající nedostatky ve svůj prospěch (napadá mě akorát Duel, původní Noc oživlých mrtvol a z novější doby Coscarelliho Bubba Ho-Tep). Carpenterovo původně studentské dílko je toho ale možná vůbec nejlepším příkladem. Inspirováni Vesmírnou odyseou a Doktorem Divnoláskou, ztvárnili Carpenter s O'Bannonem svou vlastní, originální vizi budoucnosti, která se určitě stala jednou z hlavních inspirací populárního, ale ani zdaleka ne tak povedeného Červeného trpaslíka. "Herci" podávají opravdu sympatické a bezprostřední výkony. I díky nim mi dokáže tenhle (ve své podstatě dost depresivní) film vždycky spolehlivě zvednout náladu. Je ale potřeba přistoupit na pomalejší tempo a na pravidla hry, v nichž se triky na úrovni třicátých let stávají regulérní součástí svérázného humoru snímku. Filozofický dialog mezi Doolittlem a bombou č. 20, včetně jejího následného uvědomění si sama sebe, je nezapomenutelný a samotný závěr mi málem vehnal slzy do očí :-) Společně s Věcí nejlepší Carpenterův film. A to myslím smrtelně vážně!(17.11.2007)

 • - Titulní píseň k filmu "Benson, Arizona" nazpíval John Yager, osobní kamarád režiséra Johna Carpentera, který k písni složil hudbu. (bjh)

 • - Během promítání deníku vynechá počítač větu „Fuck You Harris“. Ta byla směřována Jacku H. Harrisovi, producentovi filmu, který během produkce lezl na nervy Johnu Carpenterovi. (HellFire)

 • - Myšlenka komunikace v hluboce zmraženém stavu je převzata z krátkých povídek Philipa K. Dicka, jako „What the Dead Men Say“ a „Ubik“. (HellFire)