Temná hvězda

John Carpenter

Dan O'Bannon

Scénografie:

Dan O'Bannon

Snad nejzábavnější věc od Carpentra, což je dost možná tím, že postrádá klasickou horrovost a místo ní je tu neskutečně hravá sci-fiální skoro konverzačka, kde několik vyhořelých astronautů koná očistu vesmíru od planet s nebezpečným kurzem. A ti astronauti jsou neskutečně zábavná zběř, u které se sice nehraje na nějaké promyšlené charaktery plné traumat, ale jsou partou znuděných fachmanů, co musí krmit mimozemské rajče. A tahle atmosféra je tu dokonale zachycená, pramení z ní spousta suchého humoru, který ovšem většinou nevyvolá salvu smíchu, ale jen zákeřné uchechtnutí. Navíc je přítomna i sympatická temnost doplněná bizarním finále a absentuje jakýkoliv náznak utopie, tedy pokud se nepočítá filosofování se softwarem rozličných zařízení, aneb toustovač pana Listera z lodi červený trpaslík by si tu měl s kým pokecat.(13.1.2016)

• misterz

V podstate skoro celý film hrozná nuda. Nezáživný dej, nijaká komédia a naivná technická úroveň. Sem-tam nejaký trápny pokus o inteligentný pokec ohľadom technického vybavenia lode, do toho skákajúca prerastená rajčina, nudná scéna s výťahom... V rámci zábavy a záživnosti deja sa ako tak sa podarilo len záverečných 10-15 minút. To je však na dobrý film málo. Podpriemer. 30/100(6.6.2018)

Carpenterovy začátky byly jsou zábavná věc. Čtveřice kosmonautů, co všichni vypadaj jak hippies, cestuje vesmírem a vybouchává planety. Vše se zvrtne v okamžiku, kdy se osvobodí lodní maskot ufoun (míč s kachníma nohama) a začne volně pobíhat po lodi. Některý hlášky jsou dobrý, jiný méně, ale rozhodně jsem se bavil.(11.1.2007)

Úsměvně špatné triky je třeba překousnout, přeci jen už má Carpenterova dlouhometrážní prvotina za sebou nějaké to léto, o nízkém rozpočtu nemluvě. Jinak je Mrtvá hvězda překvapivě slušná zábava, občas si ve své absurdnosti tykající s tvorbou Monty Pythonů. Filozofické debaty se světyničící bombou, plážový balon jako mimozemšťan, nedostatek toaletního papíru, ponorka a Carpenterova svérázná odpověď na otázku, jak taky může dopadnout samota ve vesmíru (parodické drápky zaťaté do Kubrickovy Space Odyssey). "95% pravděpodobnost existence inteligentního života v mlhovině Koňské hlavy." "Takový kraviny mi nehlaš. Najdi něco, co můžu odpálit."(26.12.2009)

Málokdy se stane, že by režisér dokázal vytěžit minimální rozpočet a využít z toho vyplývající nedostatky ve svůj prospěch (napadá mě akorát Duel, původní Noc oživlých mrtvol a z novější doby Coscarelliho Bubba Ho-Tep). Carpenterovo původně studentské dílko je toho ale možná vůbec nejlepším příkladem. Inspirováni Vesmírnou odyseou a Doktorem Divnoláskou, ztvárnili Carpenter s O'Bannonem svou vlastní, originální vizi budoucnosti, která se určitě stala jednou z hlavních inspirací populárního, ale ani zdaleka ne tak povedeného Červeného trpaslíka. "Herci" podávají opravdu sympatické a bezprostřední výkony. I díky nim mi dokáže tenhle (ve své podstatě dost depresivní) film vždycky spolehlivě zvednout náladu. Je ale potřeba přistoupit na pomalejší tempo a na pravidla hry, v nichž se triky na úrovni třicátých let stávají regulérní součástí svérázného humoru snímku. Filozofický dialog mezi Doolittlem a bombou č. 20, včetně jejího následného uvědomění si sama sebe, je nezapomenutelný a samotný závěr mi málem vehnal slzy do očí :-) Společně s Věcí nejlepší Carpenterův film. A to myslím smrtelně vážně!(17.11.2007)

• - Titulní píseň k filmu "Benson, Arizona" nazpíval John Yager, osobní kamarád režiséra Johna Carpentera, který k písni složil hudbu. (bjh)

• - Během promítání deníku vynechá počítač větu „Fuck You Harris“. Ta byla směřována Jacku H. Harrisovi, producentovi filmu, který během produkce lezl na nervy Johnu Carpenterovi. (HellFire)

• - Myšlenka komunikace v hluboce zmraženém stavu je převzata z krátkých povídek Philipa K. Dicka, jako „What the Dead Men Say“ a „Ubik“. (HellFire)