Temná Hvězda

John Carpenter

Dan O'Bannon

Scénografie:

Dan O'Bannon

S některými bombami prostě není rozumná řeč. Až na trapnou odbočku s nafukovacím ufonem (nepochopil jsem - šlo o humor?) vynikající, zábavné a chytré sci-fi, kterému škodí jen, že nevzniklo s modernějšími prostředky, protože obrazová primitivnost tomu nesvědčí. Nejde ani o samotné triky, jako spíš nemožnost s obrazem si víc vyhrát, protože některé naznačené nápady jsou zajímavé. Je trochu škoda, že po nástupu Star Wars tohle pojetí sci-fi hodně ustoupilo.(3.10.2013)

Dlouho jsem film sháněl, protože nyní mapuji filmy od Johna Carpentera a líbí se mi jeho tvorba stále víc. On je sice brán jako režisér hororů, ale mne připadá, že je režisér, který stále hledá nová neotřelá témata pro film. Většina režisérů jede stále svůj žánr. Carpenter ne a to se mi líbí. Jeho filmy se vyznačují hlavně skvělou hudbou a atmosférou, ani zde nezklamal. Líbí se mi prezentace kosmonautů jako zarostlí znuděnci, kteří už nevědí co by dělali. Na malorozpočtový film velmi dobré kulisy a triky. Komunikující bomba je skvělý nápad :-)(10.8.2009)

Průměr. + napětí ve výtahu, kdy byl jeden z členů posádky ve vesmíru skoro zabitý. Rozhovory a konečné přemlouvání s bombou, kterou vypouštěla vesmírná loď na nestabilní planety, surf po troskách lodě. - Trapný mimozemšťan, který vypadal jako nafouklej balon se zmutovanýma nohama a velmi slabé efekty. Na to, že pár let před byla Vesmirná odysea: 2001 od Kubricka s daleko propracovanějšími efekty.(8.7.2011)

Málokdy se stane, že by režisér dokázal vytěžit minimální rozpočet a využít z toho vyplývající nedostatky ve svůj prospěch (napadá mě akorát Duel, původní Noc oživlých mrtvol a z novější doby Coscarelliho Bubba Ho-Tep). Carpenterovo původně studentské dílko je toho ale možná vůbec nejlepším příkladem. Inspirováni Vesmírnou odyseou a Doktorem Divnoláskou, ztvárnili Carpenter s O'Bannonem svou vlastní, originální vizi budoucnosti, která se určitě stala jednou z hlavních inspirací populárního, ale ani zdaleka ne tak povedeného Červeného trpaslíka. "Herci" podávají opravdu sympatické a bezprostřední výkony. I díky nim mi dokáže tenhle (ve své podstatě dost depresivní) film vždycky spolehlivě zvednout náladu. Je ale potřeba přistoupit na pomalejší tempo a na pravidla hry, v nichž se triky na úrovni třicátých let stávají regulérní součástí svérázného humoru snímku. Filozofický dialog mezi Doolittlem a bombou č. 20, včetně jejího následného uvědomění si sama sebe, je nezapomenutelný a samotný závěr mi málem vehnal slzy do očí :-) Společně s Věcí nejlepší Carpenterův film. A to myslím smrtelně vážně!(17.11.2007)

Mám rád umelú inteligenciu v sci-fi, pri komunikácií bomby s posádkou som mohol len blahom slintať :) ale čo to bolo do frasa za mimozemskú inteligenciu? nafukovací balón s vyrážkami zrovna nebol šťastný nápad, to pôsobilo dosť amatérsky a trápne. Nuž ale čo, od Carpentera som ani sci-fi nečakal a s tým humorným záverom ma vcelku dostal.(21.9.2013)

• - Myšlenka komunikace v hluboce zmraženém stavu je převzata z krátkých povídek Philipa K. Dicka, jako „What the Dead Men Say“ a „Ubik“. (HellFire)

• - Během promítání deníku vynechá počítač větu „Fuck You Harris“. Ta byla směřována Jacku H. Harrisovi, producentovi filmu, který během produkce lezl na nervy Johnu Carpenterovi. (HellFire)

• - Vesmírné obleky jsou vyrobeny tak, aby se podobaly figurce „Major Matt Mason“ od hračkářské firmy Mattel, která byla v mírně pozměněné podobě použita pro záběry z dálky. (HellFire)