Temná Hvězda

Dan O'Bannon

Scénografie:

Dan O'Bannon
  • tron

„Keď som ťa bral na loď myslel som, že si rozkošný.“ John Carpenter mal minimálne rozpočty aj v dobe svojej najväčšej slávy (HALLOWEEN, VEC, ÚTEK Z NEW YORKU), preto som od jeho mega-nízkorozpočtového debutu logicky nečakal HVIEZDNE VOJNY. Ale TAK diletantská vizuálna stránka ma napriek tomu prekvapila. Loď bola nakreslená/vystrihnutá zo škatule od topánok? Aby ste si vizuálnu stránku tohto filmu vedeli dostatočne dobre predstaviť (skutočnému zážitku sa ale nič nevyrovná, maximálne tak filmy Eda Wooda Jr.) vedzte, že astronauti na palubu vezmú mimozemšťana, ktorý NEVYZERÁ ako čudne pomaľovaná nafukovacia lopta s nožičkami, ale JE to čudne pomaľovaná nafukovacia lopta s nožičkami. No proste zverstvo, scenár je o ničom (chvíľku o vystresovaných kozmonautoch, potom montypythonský rozhovor s bombou, Carpenter asi poriadne drogoval vtedy). Jediné, čo môžem tejto nevydarenej snímke uznať je to, že ide o predchodcu legendárneho VOTRELCA (scenár písal a jednu z hlavných rolí si zahral Dan O´Bannon, neskorší scenárista VOTRELCA): skutočne to vyzerá ako (asi o 97,78% horší) predchodca, od geniálneho ženského počítača cez atmosféru ponuro tichej obrovskej vesmírnej lode až po otrávených astronautov a mimozemšťana vo ventilácii.(2.8.2010)

Protože jsem usnula těsně před koncem a nevím tedy přesně jak to dopadlo, tak za vetřelecké pronásledování mimozemšťana, co má tak fajn pařátky a za bombu, co být ní, tak se aktivuju už při druhém falešném poplachu, dávám tři *. Srovnání s Červeným trpaslíkem je co se atmosféry týká celkem na místě. Samozřejmě humoru je tady mnohem méně a posádka tak nějak postrádá charisma.(13.7.2010)

Skvelá depresívna, smutná a klaustrofobická sci-fi komédia ako debut béčkového režiséra Johna Carpentera. So skromným rozpočtom, 4 hercami, veľkou rajčinou, inteligentným počítačom a ešte s inteligentnejšími bombami rozohral kultový film, z ktorého čerpali mnohé iné sci-fi filmy. Napr. hyperpriestor tu bol o 3 roky skôr ako v Lucasových Hviezdnych vojnách.(11.2.2009)

Málokdy se stane, že by režisér dokázal vytěžit minimální rozpočet a využít z toho vyplývající nedostatky ve svůj prospěch (napadá mě akorát Duel, původní Noc oživlých mrtvol a z novější doby Coscarelliho Bubba Ho-Tep). Carpenterovo původně studentské dílko je toho ale možná vůbec nejlepším příkladem. Inspirováni Vesmírnou odyseou a Doktorem Divnoláskou, ztvárnili Carpenter s O'Bannonem svou vlastní, originální vizi budoucnosti, která se určitě stala jednou z hlavních inspirací populárního, ale ani zdaleka ne tak povedeného Červeného trpaslíka. "Herci" podávají opravdu sympatické a bezprostřední výkony. I díky nim mi dokáže tenhle (ve své podstatě dost depresivní) film vždycky spolehlivě zvednout náladu. Je ale potřeba přistoupit na pomalejší tempo a na pravidla hry, v nichž se triky na úrovni třicátých let stávají regulérní součástí svérázného humoru snímku. Filozofický dialog mezi Doolittlem a bombou č. 20, včetně jejího následného uvědomění si sama sebe, je nezapomenutelný a samotný závěr mi málem vehnal slzy do očí :-) Společně s Věcí nejlepší Carpenterův film. A to myslím smrtelně vážně!(17.11.2007)

Ehm,docela zklamání.Čekal jsem nahláškovanou vesmírnou komedii ve stylu Červeného trpaslíka,dostal jsem jen minimálně vtipný a většinou dost nudný film,jehož amatérské triky jsou místy kouzelné,ale většinou...amatérské.Nudil jsem se skutečně dost,navzdory kraťoučké stopáži.Ty tři hvězdičky jsou hodně slabé a dávám je jen za parádního mimozemšťana,zajímavej konec a taky ze shovívavosti nad tím,že přece jen šlo o Carpenterův debut. 55 %(13.7.2010)

• - Myšlenka komunikace v hluboce zmraženém stavu je převzata z krátkých povídek Philipa K. Dicka, jako „What the Dead Men Say“ a „Ubik“. (HellFire)

• - Vesmírné obleky jsou vyrobeny tak, aby se podobaly figurce „Major Matt Mason“ od hračkářské firmy Mattel, která byla v mírně pozměněné podobě použita pro záběry z dálky. (HellFire)

• - Po stěnách ložnice jsou vylepeny plakáty z Playboye. (HellFire)