Vu khuc con co

všechny plakáty

tompaulman

Celkem neobvykle pojatý film. Jde o vyprávění dvou příběhů z války očima kameramana, přičemž jeho postava i příběhy nevznikly v hlavě scénáristy, ale jde o skutečného kameramana, který tu "hraje" sám sebe, vyprávějícího skutečné příběhy. Ty jsou sice hrané, ale jsou proloženy dobovými válečnými záběry ze 60. a 70. let, což dává filmu dokumentární nádech. První příběh se zaměřuje na jednotku Vietcongu, která postupuje Ho Či Minovou stezkou na jih, a zažívá vše, co k válce patří. Dva kamarádi z vesnice, kteří se rozhodnou vstoupit do armády, a jeden voják-snílek, který během bojů píše básničky a těší se na znovushledání se svojí ženou a dcerou (ženu hraje Do Thi Hai Yen, jejíž filmografii jsem si tímhle snímkem zkompletoval). V tomto příběhu je ještě vsuvka s další skutečnou postavou, americkým vojákem, který si s kameramanem vyměňuje dojmy z bojů ve vietnamské válce - což ještě posiluje pocit, že sleduju dokument. Druhý příběh vypráví o špionovi ze Severního Vietnamu, který dostane za úkol infiltrovat se na jih, kde se nakonec usadí a založí rodinu. Myslím, že filmu spíš škodí, jak se stále oba příběhy střídají, i když spolu nesouvisejí. Postavy v obou příbězích tak nedostávají dost prostoru na to, abych je jako divák lépe poznal a sžil se s nimi. Lépe se to povedlo u těch vojáků v terénu, jejichž příběh mi přišel zajímavější a akčnější a mohl být klidně rozvedený na úkor druhého příběhu. Ještě musím vyzdvihnout kameru, která vykouzlila krásné záběry na krajinu. Lepší 3* ()