poster

Patrick vive ancora

 • USA

  Patrick Still Lives

Horor

Itálie, 1980, 92 min

Režie:

Mario Landi

Scénář:

Piero Regnoli

Kamera:

Franco Villa

Hudba:

Berto Pisano
 • Flipnic
  ****

  Tento okrajový skvostný italský kousek mi málem zcela unikl z důvodu jedné docela zajímavé skutečnosti. V roce 1978 natočili Australané horror Patrick, který pojednával o mladém muži v komatu, který ovládal nenápadně okolí v sanatoriu kde se nacházel a později i vraždil pro lásku k jedné zdravotní sestře. Dlouho jsem si myslel, že název "Patrick Still Lives" je jen další alternativní název filmu. Navíc při letmém přečtení informací a shlédnutí coverů/posterů mi připadlo, že se jedná o jeden film a to ten australský ... Ono to tak ale není, taliáni si totiž z australské klasiky (i když hodně okrajové ...) vzali základní myšlenku a to že v jednom zámku leží několik lidí v komatu napojení na přístroje a jedním z nich je Patrick, který má schopnosti ovládat okolí "silou vůle" a hlavně vraždit ... Landi vyloženě tuto myšlenku vykradl, ale není to na škodu, protože ve výsledku jde o úplně jiný druh filmu ... Z počátku až do 50. minuty (schválně jsem se koukal na počítadlo času ...) se skoro nic podstatného neděje. To je hrozný kámen úrazu tohoto filmu. kromě neustále pobíhajících nahotinek (opravdu krásné ženské) a jednoho záhadného úmrtí se zde jen parta lidí na zámku hádá, občas pomlátí, ženské svádějí chlapy, kteří s nimi nechtějí ... (což dost realitě neodpovídá ...), prostě nuda. Pořád jsem si říkal, jestli to mám být ten drsný, brutální "sleazy" flick, o kterém jsem slyšel ... jenže po 50 minutách se film rozjede do neuvěřitelných obrátek, kdy jede jedna vražda za druhou, excelentní goreefekty, to musím fakt pochválit, nahota, úchylné záběry, šílená halucinogenní atmosféra doplněná neustálým štěkotem psů ze zahrady (ti štěkají snad celý film), perfektní kamera, odvaha tvůrců a celková kvalita zpracování ... No prostě obrat o 180 stupňů. Více než od poloviny je to fakt jízda, ale do té doby si to divák musí asi docela vytrpět. Každopádně film je úžasně zpracovaný ve všech ohledech a ničím nenapodobitelný, je prostě takový sám sebou ... To vyhrocené gore finále mne nakonec přimělo přidat hvězdičku navíc. Pro milovníky italského klasického horroru to bude možná i za plný počet ...(22.11.2009)

 • kkarx

  Já nějak nevím, jestli to mám vůbec hodnotit. Čekal jsem normální horor, ale tohle byl spíš takový sleazy trash a ten nemám moc v lásce. A v tomhle filmu je toho dost, co mě odpuzuje. Nemá souvislý děj, ale za to má hnusnou hudbu. :) Herci jsou vesměs přítomni kvůli divnému ksichtu, herečky kvůli velikosti poprsí a ochotou ho ukázat. Překvapila mě účast Bozzuffiho. Nepoznal jsem ho. Nejspíš byl naschvál k nepoznání namaskovaný knírem a tupé, aby si neutrhl ostudu. Je to smutné, když tak dobrý herec skončí v takovém filmu. K plusům můžu přičíst jednu erotickou scénu moc hezké blondýnky, pro někoho pak některé dobře vyvedené docela drsné gore efekty, místy atmosféru. Směšná mi ovšem přišla scéna roztrhání psy. (porovnejte např. s Fulcim) Psi při útoku vrtí ocasem a jako správná štěnata lehce ohlodávají svoji oběť. :) Další scéna vraždy mě taky rozesmála a musím přiznat, že i překvapila - useknutí hlavy stahovacím okénkem automobilu jsem tedy ani v nejmenším nečekal. Nakonec to nejlepší - scéna názorně ilustrující, co se stane, když berete BDSM praktiky příliš vážně. Velmi poučné. :)(1.1.2015)

 • Pauliee
  ****

  Veľmi zábavný taliansky horor. Ani neviem do akého podžánru by som to mal zaradiť, tak nebudem robiť zo seba múdreho a nechám to na iných. Hlavné motto príbehu je to, že 5 ľudí je pozvaných do opusteného zámku a nikto z nich v podstate nevie prečo. Sledujeme ich povahy a pomaly si niektorí začnú liezť na nervy. Všetko sa, ale amení keď zomrie prvý človek. A že to nieje zabitie hocijaké. Vidíme, že toho určite nebol schopný žijúci človek. Áno bol to Patrick, ktorý je v kóme a pomocou myšlienok zabíja týchto ľudí. A ku koncu sa aj dozvieme, že prečo tak tomu je. Ale to nieje ťažké odhaliť aj pred tým než sa to vysloví. Príbeh vyzerá byť dosť o ničom, klasický béčkovitý. Ale spracovanie tak to ma dostalo! Ide tu hlavne o originalitu takmer všetkých zabití a aj po gore stránke je to zvládnuté úžasne. Nebudem prezrádzať ani jedno zabitie, to si proste musíte vychutnať samy. Plus ešte k tomu tu máme nádhernú sexuálnu scénu. Patrick still lives je vážne dobrý film, ktorý odporúčam každému kto má rád vraždy a gore.(14.7.2009)

 • Nick Tow
  ***

  Taliani sa s tým skrátka nikdy nepárali. V tomto chrumkavom béčku si azda každý úchyl nájde nejaké to svoje potešeníčko, milovníci "rodokapsových" stories toho najhrubšieho kalibru si pre zmenu zaslintajú nad roztomilou brakovosťou príbehu. No a tu je jedálny lístok: Okultné sily a zjavenia, Gore scény, "Edwoodovské" triky a herecké výkony, Holé baby, čo ukážu ozaj všetko, Fyzické i psychické násilie, Šialený doktor s obočím, aké by mu závidel aj Nosferatu, a ako zákusok aj trochu tej lovestory... Na ČSFD často so zvrhlým potešením čítam, ako niektorí moji kolegovia "horror positive" stotožňujú kvalitu filmu s "originalitou" vrážd. Odporúčam sekvenciu, ktorá sa zjaví približne v 60. minúte filmu. Ak vaša psychopatologická aberácia nájde ukojenie iba vtedy, ak si hneď po gore horrore musíte pustiť porno - tuto to nájdete na podnose v jednom zábere. Ako film je to bullshit /tak na dve hviezdy, hoci niektoré zábery nezaprú fulciovské či argentovské vplyvy/, ako béčková zbesilosť je to takmer klenot /skoro za päť/ takže to spriemerujem na tri a pol...(1.10.2007)

 • Gorehound
  *****

  Taliansky horror v jeho najčistšej podobe, paráda. Perfektná lokácia starého zámku, nahota, typická talianska horrorová hudba a niekoľko nezabudnuteľných gore scén. Ten film som síce objavil až neskôr, ale má presne tú atmosféru európskych gore horrorov z prelomu 70´s/80´s, ktorú milujem a približme od polovice krásne graduje v spomínané nezabudnuteľné gore scény, pričom nechýba ani napätie a atmosféra. Pecka!(8.5.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace