Elvis (TV film)

Elvis Presley

Elvis

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 1979, 150 min

Carpenterova značně nekonfliktní až nesmělá pocta Elvisovi, která má do doslovného biografického snímku docela daleko. Předpokládám že především díky roku vzniku (pouhé dva roky po králově smrti) se o přítomnosti zhoubných prvků v Elvisově kariéře taktně mlčí. Přejdete-li tento fakt, lze si film užít hlavně díky solidní Carpenterově režiji a hodně nadstandardnímu hereckému výkonu Kurta Russella(3.10.2009)

Carpenterova Elvise jsem viděl poprvé v kině (ano, přestože je to TV film, u nás běžel -kupodivu- za "komančů" v kinech) začátkem 80.let a byl jsem naprosto odbouraný! Elvise jsem miloval a miluji dodnes, což se však o filmu s odstupem času úplně tvrdit nedá... Když jsem tehdy po prvním shlédnutí (v kině jsem byl na Elvisovi ještě 12x, jo, fakt je to můj idol:)) odcházel, před kinosálem mě nadzvedla nějaká dáma, která prohlásila, že "to byl naprostý škvár". Jako teenagerský fanoušek Elvise jsem tehdy absolutně nechápal, jak může někdo tak skvělý "biják" odstřelit. Skoro o čtvrt století později se mi podařilo tento film sehnat na DVD a po jeho opětovném shlédnutí musím přiznat, že ona dáma nebyla tak úplně mimo... Pravdou je, že pro nezasvěceného Presleyho fanouška má film jistou vypovídající hodnotu, fakta zde nejsou nijak zásadně překroucena a místama má snímek vážně atmosféru. Ovšem je zde i dost hluchých, někdy až nudných a sentimentálních pasáží. Celkově je film dost "učesaný", snad víc, než Elvisova kštice:) A ještě jedna věc film shazuje: málokdo tuto skutečnost asi ví a málokdo zřejmě i pozná, ale v celém filmu nezazní ani jedna originální nahrávka Elvise! Všechny jeho hity nechal pro tento film Carpenter nepochopitelně přezpívat country zpěváka Ronnie Mc Dowella. Ten má sice Elvisovi vážně dost podobný hlas a většině lidí při sledování filmu ani zřejmě nepřijde, že by nezpíval Elvis. Avšak -přestože Dowell podal úctyhodný výkon- když si následně pustíte nějaké originální nahrávky Elvise, zjistíte neuvěřitelný rozdíl! Prostě Elvis byl jen jeden, "howgh"!:)) Tak tedy, Carpenter v tomto případě nenatočil žádné umělecké veledílo, ale na druhou stranu je třeba si shovívavě uvědomit, že film byl přeci jen točen jako televizní a původně vůbec nebyl určen pro kina. A každopádně nechci zapomenout ještě na jednu záležitost, která naopak film hodně povznáší: je to naprosto fenomenální, téměř Oscara hodný výkon Kurta Russela, který se dokonale nacvičenými elvisovskými pohyby, chováním a především charizmatem stává v tomto filmu opravdovým "Králem"!(9.1.2013)

• Jakubik

Dvou a půl hodinová nuda o jednom z největších hudebníků této planety. Film tak opravdu stojí a je jen o hereckém výkonu Kurta Russella, který nejenomže hraje výborně ale je Elvisovi i podobnej. Film se bohužel nezaobírá celým životem ale jen jeho částí a to ještě dost kostrbatě. Některé části života jsou nepodstatné, a přesto dostali dlouhý prostor a ty podstatnější ho zase nemají což je opravdu škoda. Podle mé přítelkyně, která je Elvisem posedlá tak se zde nachází i spousty faktografických chyb. No dalo se to natočit daleko lépe. Například hodně pozdější Walk the Line bylo o hodně lepší film…(21.10.2013)

Carpenter mohl umět. Na televizní formát a kapesnej rozpočet (pár míst vypadá dost lacině) vymáčkl z filmu max, co mu mohli producenti dva roky po Elvisově smrti povolit, čili žádný drogový dráma, prostě jednoduchý, historicky věrný film. DVD verze má 168 minut, ostříhaná TV verze 117. Nenudil jsem se, ale já mám k Elvisovi blízko.(31.3.2011)

USA daly světu atomovou bombu, Coca-Colu a Elvise. O tom, že Elvis byl skutečný král r´n ´r není pochyb. Film zachycuje Elvisův život od dětství až po jeho obrovský comeback v roce 1969. Velký důraz Carpenter položil na Elvisovu citlivou povahu, zejména jeho lásku k matce. Elvise zde popisuje jako velice citlivého muže, jehož srdce bylo obrovské, avšak v životě mu neustále k opravdovému štěstí cosi scházelo. Vynikající výkon a beze sporu životní role Kurta Russela jako Elvise Presleyho.(20.8.2012)

• - Otce Elvise (Kurt Russell) hrál jeho skutečný otec Bing Russell. (sator)

• - Ačkoliv měl John Carpenter stovky originálních písní Elvise Presleyho, často i jednu skladbu v několika různých verzích, z nepochopitelných důvodů se rozhodl Elvisovy písně k filmu nechat nově přezpívat neznámému country zpěvákovi Ronnie McDowellovi. Ačkoliv McDowell odvedl skvělou práci, a dokonce i odborníci jeho zpěv od originálu Elvise často nerozeznali, snímek ztratil na umělecké hodnotě. (BrianStorker)