Elvis (TV film)

Elvis Presley

Elvis

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 1979, 150 min

Životopisné filmy mám rád, ale tento film mal strašne dlhú stopáž a už poslednú pol hodinu som sa nudil. Nezvyčajné, že to točil John Carpenter on má úplne iné filmy. Vykľučkoval z toho dobre. Škoda že nenatočil Elvisa ako bral drogy a strašne pribral. Bolo by to zaujímavejšie. Musím pochváliť Kurta Russella ktorý veľmi dobre napodobňoval gesty a tanec Elvisa.(19.2.2018)

Carpenterova Elvise jsem viděl poprvé v kině (ano, přestože je to TV film, u nás běžel -kupodivu- za "komančů" v kinech) začátkem 80.let a byl jsem naprosto odbouraný! Elvise jsem miloval a miluji dodnes, což se však o filmu s odstupem času úplně tvrdit nedá... Když jsem tehdy po prvním shlédnutí (v kině jsem byl na Elvisovi ještě 12x, jo, fakt je to můj idol:)) odcházel, před kinosálem mě nadzvedla nějaká dáma, která prohlásila, že "to byl naprostý škvár". Jako teenagerský fanoušek Elvise jsem tehdy absolutně nechápal, jak může někdo tak skvělý "biják" odstřelit. Skoro o čtvrt století později se mi podařilo tento film sehnat na DVD a po jeho opětovném shlédnutí musím přiznat, že ona dáma nebyla tak úplně mimo... Pravdou je, že pro nezasvěceného Presleyho fanouška má film jistou vypovídající hodnotu, fakta zde nejsou nijak zásadně překroucena a místama má snímek vážně atmosféru. Ovšem je zde i dost hluchých, někdy až nudných a sentimentálních pasáží. Celkově je film dost "učesaný", snad víc, než Elvisova kštice:) A ještě jedna věc film shazuje: málokdo tuto skutečnost asi ví a málokdo zřejmě i pozná, ale v celém filmu nezazní ani jedna originální nahrávka Elvise! Všechny jeho hity nechal pro tento film Carpenter nepochopitelně přezpívat country zpěváka Ronnie Mc Dowella. Ten má sice Elvisovi vážně dost podobný hlas a většině lidí při sledování filmu ani zřejmě nepřijde, že by nezpíval Elvis. Avšak -přestože Dowell podal úctyhodný výkon- když si následně pustíte nějaké originální nahrávky Elvise, zjistíte neuvěřitelný rozdíl! Prostě Elvis byl jen jeden, "howgh"!:)) Tak tedy, Carpenter v tomto případě nenatočil žádné umělecké veledílo, ale na druhou stranu je třeba si shovívavě uvědomit, že film byl přeci jen točen jako televizní a původně vůbec nebyl určen pro kina. A každopádně nechci zapomenout ještě na jednu záležitost, která naopak film hodně povznáší: je to naprosto fenomenální, téměř Oscara hodný výkon Kurta Russela, který se dokonale nacvičenými elvisovskými pohyby, chováním a především charizmatem stává v tomto filmu opravdovým "Králem"!(9.1.2013)

Carpenter mohl umět. Na televizní formát a kapesnej rozpočet (pár míst vypadá dost lacině) vymáčkl z filmu max, co mu mohli producenti dva roky po Elvisově smrti povolit, čili žádný drogový dráma, prostě jednoduchý, historicky věrný film. DVD verze má 168 minut, ostříhaná TV verze 117. Nenudil jsem se, ale já mám k Elvisovi blízko.(31.3.2011)

Poslední díl skládačky zapadl, a tak mohu prohlásit, že Carpenterovu filmografii mám už kompletně nakoukanou. Co se týče samotného filmu, tak na Carpentera netypický žánr životopisného filmu, kterému by neškodilo trochu zkrátit stopáž, jelikož napětí nebo akci zde nečekejte, takže při sledu scén z Elvisova života se budete později už trochu nudit. A na to, aby se film zabýval Elvisovými excesy a problémům s drogami a jeho nadváze v posledních letech života, vzniknul příliš brzo po jeho smrti, takže posledním rokem, kterým se film zaobírá je Elvisův comeback v 1969. Kurt Russel podává dobrý výkon, ale zpočátku byl na roli Elvise ve školních letech už přeci jen trochu starý, ale to je jen detail. 6/10(11.11.2011)

CITÁT - 22 ČERVENCE 1969. Vítejte v Las Vegas. Dnes večer Elvis živě........... Elvis Presley po devíti letech opět stane před diváky a zahraje něco ze svého repertoáru. Jeho starostí je, zda to vůbec zvládne, zda ho nikdo nezabije a zda si bude pamatovat texty svých písní. Kdybych nevěděl, kdo že ho hraje, Kurta Russella bych pod maskou Elvise nehledal. Povedený pohled do jedné části života jednoho z nejpopulárnéjších Rockových hvězd. CITÁT - Chtěl jsem kolo mami, ne kytaru............(7.4.2015)

• - Otce Elvise (Kurt Russell) hrál jeho skutečný otec Bing Russell. (sator)

• - Ačkoliv měl John Carpenter stovky originálních písní Elvise Presleyho, často i jednu skladbu v několika různých verzích, z nepochopitelných důvodů se rozhodl Elvisovy písně k filmu nechat nově přezpívat neznámému country zpěvákovi Ronnie McDowellovi. Ačkoliv McDowell odvedl skvělou práci, a dokonce i odborníci jeho zpěv od originálu Elvise často nerozeznali, snímek ztratil na umělecké hodnotě. (BrianStorker)