Elvis (TV film)

Elvis Presley

Elvis

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 1979, 150 min

Film jsem viděl v roce 1981 na nějakém filmovém festivalu ve starém Edenu. Neznal jsem ani Carpentera ani Kurta Russella, ale ten film mě naprosto dostal. Teprve později, po shlédnutí spousty materiálů s Elvisem "live" jsem docenil jednak Carpenterovu práci a jednak fantastický výkon Russella, který dokonale vystihnul nejen Elvisův charakteristický pohyb, ale i jeho mimiku a gesta. Chápu že můj komentář je poněkud nostalgický, ale názor jsem nezměnil ani po opětovném shlédnutí filmu po 30 letech. Jo - tenkrát se říkalo, že to celé nazpíval Russell, ale to je asi blbost, že jo. Nebo ....... :-)(26.9.2011)

Na TV film velmi slušny film. Možno z hladiska autentickosti to nie je najlepšie ale no a čo, ved vo filmoch podla skutočnych udalosti za zvyknu stale menit skutočnosti, vo filme vidime Elvisovo detstvo, Elvisa ako teenagera v chudobe, Elvisa na vrchole slavy a Elvisa ako znudenu celebritu. Vidime tu tiež jeho zložite vztahy so ženami a jeho velmi dobry vztah s mamou. Len čo sa da vytknut (no mne to nevadi) je že tu nevidime temnu stranu slavy, o ktore v suvislosti s Elvisom dobre vieme. Najviac cenim čast filmu ktora sa odohrava na zaverečnom koncerte, považujem to za iste velke finale. Film Evis je velky pomnik aky si zasluži len velka osobnost. Za mna 75%(24.1.2018)

Russel je celkem dobrý. Věřím mu jeho úctu k legendě Elvise, ovšem Elvis je Elvis. Film jako celek bohužel vůbec nefunguje a ztrácí na kompaktnosti. Typické elvisovské scény jsou poté osvěžením, však bohužel i nuceným prostředkem. Nejsvětlejší moment je nejspíš píseň Suspisious mind v Presleyho domě, ta parádní uvolněnost. Nemyslím si, že vůbec lze nějak výrazně lépe natočit snímek o Presleym, a tak dávám tři a půl.(6.11.2012)

Film vznikol v dobe kedy bola smrť kráľa ešte príliš čerstvá, čo sa podpísalo na kvalite. Kurt Russel svoju rolu zvládol a je v niektorých záberoch dokonca na nerozoznanie. Príbeh sa šikovne venuje detstvu, prvým nahrávkam aj mánii ktorá v zlatom veku rock´n´rollu vypukla. Na čom tento životopisný film stráca je vierohodnosť. Dej sa takmer vôbec nevenuje odvrátenej strane šoubiznisu, akej kráľ pribúdajúcimi rokmi prepadol, čím je výsledok skreslený a neúplný. Je to ako keby natočili príbeh Freddieho Mercuryho bez hýrenia, chlastu a večierkov. Výraz legendy zostáva bez poškvrny, čo je pre jeho pamiatku z jednej strany pochopiteľné, ale pre zachovanie autenticity zcela neakceptovateľné.(5.5.2015)

Carpenterova značně nekonfliktní až nesmělá pocta Elvisovi, která má do doslovného biografického snímku docela daleko. Předpokládám že především díky roku vzniku (pouhé dva roky po králově smrti) se o přítomnosti zhoubných prvků v Elvisově kariéře taktně mlčí. Přejdete-li tento fakt, lze si film užít hlavně díky solidní Carpenterově režiji a hodně nadstandardnímu hereckému výkonu Kurta Russella(3.10.2009)

• - Ačkoliv měl John Carpenter stovky originálních písní Elvise Presleyho, často i jednu skladbu v několika různých verzích, z nepochopitelných důvodů se rozhodl Elvisovy písně k filmu nechat nově přezpívat neznámému country zpěvákovi Ronnie McDowellovi. Ačkoliv McDowell odvedl skvělou práci, a dokonce i odborníci jeho zpěv od originálu Elvise často nerozeznali, snímek ztratil na umělecké hodnotě. (BrianStorker)

• - Otce Elvise (Kurt Russell) hrál jeho skutečný otec Bing Russell. (sator)