Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film Sbohem 20. století je prakticky nemožné zařadit do nějaké škatulky. Žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, parodie, černé komedie, thrilleru, fantasy a sci-fi. Obsahuje biblické odkazy, folklorní motivy a čerpá z nejedné mytologie. To vše ve třech stylově značně rozdílných epizodách, které spolu ale dějově souvisí a vzájemně se doplňují. Nepodobá se ničemu, co bylo do té doby v Makedonii (potažmo v Jugoslávii) natočeno.
První část se odehrává v relativně blízké pochmurné budoucnosti. Z lidstva přežili jen ti nejsilnější a civilizace jako by se vrátila o stovky let vzad. Základní příběh je založen na několika mytologických a biblických tématech a motivech. Očividně čerpá z makedonských legend (např. z legendy o Bolenu Dojčinovi, která se traduje v Makedonii i Srbsku). Hlavní postavou filmu je Kuzman, muž, který nemůže zemřít. Putuje zemí a hledá způsob, jak tuto kletbu zlomit. Od holiče-proroka se dozví o místu, kde jsou na zdi zapsány všechny osudy, včetně toho jeho. Tuto zeď po strastiplné cestě nalezne a zjistí, že klíčem k jeho smrtelnosti je určitý hřích.
Druhá část je fiktivním dokumentem pojednávajícím o tomtéž hříchu, konkrétně o jeho prvním zachycení na filmový pás v historii makedonské kinematografie. I touto epizodou prochází postava holiče-proroka.
Třetí část se odehrává v samotném závěru 20. století a jejím hlavním hrdinou není nikdo jiný než Děda Mráz, který žije v pronajatém pokoji ve městě. Prochází nocí a je znechucen všudypřítomnou lidskou zkažeností. Pro uzavření příběhu je důležité jeho setkání s malým Kuzmanem, stejně jako rozhodnutí, ke kterému se dobere po příchodu do svého pronájmu, kde se odehrává dekadentní oslava. (dzira)

(více)

Recenze (4)

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Absolutní podivnost a šílenost!!! Do poloviny to byl takovej ještě relativně stravitelnej postapokalyptickej flick, hodně atmosférou podobne Mad Maxovi 2 a 3. Ale co se tam dělo, bylo při nejmenším divný ... Poprava týpka bandou po zuby ozbrojených šmejdů ... no až na to, e schytal asi milion kulek ze všech možných zbraní, tak byl pořád živej. (???). Nějak mi to připomínalo Ježíše, ten herec mu byl i podobnej - jako by. No pak se vedl a šel do nějaký továrny bojovat s nějakým šílencem. Ten po něm naprosto děsivým způsobem pálil ze dvou revolverů, ani jednou se netrefil a tenhle týpek ho s úsměvem oddělal na jdnu ránu z brokárny ... (?????). No a pak se děj změnil a objevil se chlap oblečenej za Santa Klause a to jeho obrodružství a asi posldních 20 minut, scéna s pohřbem, to už byl vrchol dekadence, šílenosti, zmatenosti a totální úlet, to se ndá popsat, ale musí se to vidět ... Fakt vydařenej kousek, špatně sehnatelne, existuje asi jn v nějakým VHSripu, navíc z Makedonie jsem filmů moc neviděl ... ale bavil sem se od začátku do ko konce a jen si říkal pořád dokola "WTF???!!" ... ()

strougy 

všechny recenze uživatele

Pitoreskní freska, která skrze dva příběhy a jedno intermezzo představuje 20.století jako jednu velkou a značně krvavou frašku, plnou zbytečného násilí a neposunující lidstvo ve svém vývoji v podstatě nikam dál a stále se jen plácající v neustávajícím přílivu zbytečného násilí. Obě dvě části filmu tvoří jakýsi protipól, kdy na jedná straně stojí absolutní autorita komunity v čele s jejím vrchním představitelem, která jednotlivce vybočujícího z řady vylučuje a explicitně trestá smrtí. Na straně druhé je pak naopak absolutní rozpad hodnot znázorněný děsivou anarchií na pohřbu, kdy neexistuje respekt k okolí a svébytná individualita stojí nade vším. V obou případech to končí značně nadneseným násilím, avšak film se nestaví na jednu ani druhou stranu a obě situace znázorňuje se stejným znechucením. Oba případy se tak přes žánrovou nejednostnost vyjadřují skutečně k 20.století, ktere by se v rámci výpovědi dalo vnímat jako přechod od nacionálních vášní z počátku století k sobeckosti spotřební společnosti dnešní doby. Celé naše minulé století ve filmu dostává bez jakéholi pochybu nádech jedné dlouhé, nikdy nekončící noční můry, která začíná a končí zkázou z ruky člověka a která nenabízí do budoucna pražádnou naději na zlepšení. Nepříliš radostná vize... ()

dzira 

všechny recenze uživatele

Kdyby někdo sestavoval žebříčer nejbizarnějších filmů, tento by musel být zařazen určitě do první desítky... ()

Bernhardiner 

všechny recenze uživatele

Toto je snímek, ve kterém panuje dost velký chaos a divák neví, kam se má dívat očima a ani jak si to všechno má vykládat. Ale oceňuju na tom jednu věc - zcela jistě to má v sobě dost myšlenek, a to jak cizích (například ze Starého i Nového zákona) i vlastních, jenže ty jsou v tom zamíchány tak, že je méně pozorný divák nepostřehne. Rozhodně se jedná o film, které je v rámci jeho pochopení zhlédnout vícekrát. //Zhlédnuto v rámci Challenge Tour: 30 dní se světovou kinematografií vol. 2// 70% ()

Reklama

Reklama