Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

Chvílemi výborná, nicméně celkově nepříliš povedená záležitost. Vzpoura v táboře Sobibor byla rozhodně ojedinělá záležitost, v komplexu vyhlazovacích táborů. Jestli jsou veškerá historická fakta přesná není až tak podstatné, více mi překážela celková (ne)autentičnost snímku. Toto téma prostě osobně vyžaduji v co nejreálnější podobě. Určitě si to zaslouží. Film je jednojazyčný. Esesáci, židovští vězni i ruští soldáti s americkým přízvukem atmosféru hodně narušují. Herecké výkony jsou vskutku mizerné a i po celou dobu stejně dobrá vizáž vězňů neodpovídá prostředí. Jsou tu ovšem scény, které pro mě ty tři hvězdičky pevně drží. Tento snímek mi potvrdil, že nejrealističtější obraz těchto let, nám naskýtá československá válečná kinematografie.(19.9.2012)

Doufám, že nebudu popraven v místnosti 101, když se dopustím strašlivého ideozločinu vůči uzákoněné nadřazené rase a dovolím si lehce zapochybovat ohledně kompatibility filmového scénáře a skutečné události. Jedná se o roli ruských zajatců. Jejich původně vůdčí úloha se posléze změnila v poslání jakýchsi zbytečných kecálků, zatímco veškerou nebezpečnou práci de facto odvedli yomkippurští nadlidé. Ještě jeden postřeh; stále jsem nemohl přijít na to, kde jsem jen viděl jednoho z herců (J. Shepherd). No jistě - Absolom 2022.(31.5.2010)

Miluju ty vedlejší postavy zábavných cynických (dědkovských) mentorů, které A.Arkin v posledních letech ztvárňuje (Malá Miss Sunshine, Marley a já, Argo). V Útěku ze Sobiboru ovšem hraje (v tandemu s R.Hauerem) jeden z mozků zoufalé akce, o to šílenější, že se skutečně stala. Těžko říct, jestli je působivější první část filmu popisující poměry ve vyhlazovacím táboře (jen se mi nechce věřit, že by sobiborští Židé měli podobně "volný režim" jako třeba spojenečtí váleční zajatci v německých táborech), nebo ta, kdy se začnou podomácku vyrobenými zbraněmi likvidovat nacisté. Síla.(24.6.2013)

Pro mně věc opravdu neuvěřitelná a přiznám se, že jsem si reálný základ filmu, sám ověřil na netu. Takhle vypéct skopčáky, přímo v jednom ze tří z polských vyhlazovacích táborů, to je fakt neuvěřitelné! Bylo toho tolik, co se mohlo zvrtnout a celý plán by byl k ničemu, ale oni do toho přesto všichni šli a ono se to povedlo. A aby utekl skoro celý koncentrák a ještě ve dne, to už historie nikdy neopakovala. Silné a emotivní, určitě doporučuji vidět.(27.2.2015)

To podstatné o tejto udalosti som sa dozvedel z českého dokumentu Zapomenuté trasporty, ale film je film. Oceňujem hlavne sústredenie sa na každý detail v príbehu a presvedčivé herecké výkony, bez ktorých takéto príbehy nejde vierohodne podať. Scéna kde si musí 13 odsúdených vybrať z davu partnerov na smrť je silná. V duchu som nadával prečo si poniektorí vybrali tak mladých ľudí...S príchodom ruských zajatcov s pomedzi ktorých trčí jedine výborný Saša, ktorého skvele zahral R. Hauer, začína film naberať na obrátkach. Je zvláštne, že okrem Sašu vlastne žiadneho ruského zajatca nepoznáme , ale to je iba detail. Najnapínavejším na filme je práve plánovanie akcie, v ktorom sa treba neustále prispôsobovať zmenám. Po skúsenosti s popravami a vyberaním partnerov na smrť si sú vedomí, že zo Sobiboru musia ujsť všetci. Tunel ani iné varianty neprichádzajú do úvahy. Prejsť tunelom trvá priemerne 1 minútu, krát 600 utečencov to je 10 hodín...Postupné zabíjanie SS-ákov je najlepšia cesta a pre diváka najnapínavejšia. Vytkol by som iba nevhodnú hudbu pri úteku, naopak pochválil záver v lese, kde sa o každej postave z filmu dozvieme ako a kde prežil. Tv film?? Pchh...Bomba! 90%.(9.6.2013)

• - Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)

• - Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)