Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

Jeden z nejlepších filmu o organizovaném útěku z vyhlazovacího tábora Sobibor co jsem zatím viděl. Navíc natočený podle skutečné události, což dělá snímek ještě více autentickým...Strhující a velmi dusná, místy nedejchatelná atmosféra, skvělé herecké výkony ve všech rolích, despotické německé svině a jejich nekale a nechvalně známé metody, v jinak opravdu neskutečně vzorném, pečlivém a důsledném systému, i když nakonec netušili vůbec nic..Jak já jsem některým těm ksichtům přál samotnou smrt, to se nedá ani popsat, naopak na druhé straně barikády zabitím jakéhokoliv němce jsem měl takový zvláštní pocit takového malého vítězství, asi jako samotní aktéři..Pro dobrý pocit, přeci nešlo už víc ztratit. Trochu opomíjený ale jinak výborný film..Více zde: http://reinhard.mysteria.cz/uteksobi.html.(24.2.2008)

Pro mně věc opravdu neuvěřitelná a přiznám se, že jsem si reálný základ filmu, sám ověřil na netu. Takhle vypéct skopčáky, přímo v jednom ze tří z polských vyhlazovacích táborů, to je fakt neuvěřitelné! Bylo toho tolik, co se mohlo zvrtnout a celý plán by byl k ničemu, ale oni do toho přesto všichni šli a ono se to povedlo. A aby utekl skoro celý koncentrák a ještě ve dne, to už historie nikdy neopakovala. Silné a emotivní, určitě doporučuji vidět.(27.2.2015)

Velmi dobrý válečno-vězeňský film s okouzlujícím Alanem Arkinem v hlavní roli. Nejdříve seznámení s provozem vyhlazovacího nacistického tábora v Sobiboru, několik neúspěšných útěků, až po první přípravy útěku posledního. Krutost a trýznitelská vynalézavost esesáků mě opět dostala, naštěstí zde příliš detailů není. Konec je dech beroucí, takže promíjím detaily a nedostatky filmu, o kterých zde píší někteří uživatelé.(26.12.2014)

To co bolo za koncentracny tabor v tomto filme? Ved sa tam mali ako na prazdninach. Podla mna z nemeckej strany boli voci Zidom makky a nie moc zakerny, ako v skutocnosti to bolo. Vsetci zajatci boli na moj vkus prilis vlasaty a pochybujem, ze to tak bolo v skutocnosti. Ani tradicny pasikavy ubor tam nikto nemal, ako je dobre zname z koncentracnych taborov, Pochybujem, ze by Nemci zajatcom poskytli vychadzat za tmy von, ako je to ukazane v tomto filme. Co sa tyka samotneho deja filmu, tak ten ma uputal a bolo sa fakt aj na co divat. Ani prilis dlha stopaz mu neuskodila, co vo vacsine filmov byva aj zarukou nudy. Utek z tabora mali dobre premysleli, ale potom sa im to nejako pokurvilo a utekali prec ako splasene stado oviec do narucia minoveho pola. Troska to zavanalo ciernym humorom.(15.9.2013)

• kebom

Klasický televízny film so schématickou témou "úteku". Niektoré scény svojou naivitou a prvoplánovou brutalitou sú nadbytočné. Rovnako to platí aj o niektorých hercoch. Ruskí zajatci z toho nakoniec vyšli ako štatisti pri uskutočňovaní úteku, ako keby to v priebehu natáčania niekto zmenil. Vážna hudba do filmu sadla, ale žiaden strhujúci záver sa nekoná. Za zmienku stojí, že i napriek množstvu mŕtvych som si vo filme nevšimol žiadnych zranených - čo guľka to mŕtvy človek...(10.7.2010)

• - Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)

• - Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)