Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

Miluju ty vedlejší postavy zábavných cynických (dědkovských) mentorů, které A.Arkin v posledních letech ztvárňuje (Malá Miss Sunshine, Marley a já, Argo). V Útěku ze Sobiboru ovšem hraje (v tandemu s R.Hauerem) jeden z mozků zoufalé akce, o to šílenější, že se skutečně stala. Těžko říct, jestli je působivější první část filmu popisující poměry ve vyhlazovacím táboře (jen se mi nechce věřit, že by sobiborští Židé měli podobně "volný režim" jako třeba spojenečtí váleční zajatci v německých táborech), nebo ta, kdy se začnou podomácku vyrobenými zbraněmi likvidovat nacisté. Síla.(24.6.2013)

Je tomu tak deset let, co jsem o Sobiboru četl knihu, ale nějak se mi mate několik jemných nesrovnalostí, které ve filmu byli. Tak předně společné ubikace mužů a žen, kde mohli hrát na housle a rozmnožovat se, mi přijde dost nereálná. A ta prakticky naprostá volnost pohybu po setmění, kdy vězeň bez následků mohl stát i metr od ostnatého drátu mi přijde nanejvýš nepravděpodobná. Pochybuju, že by vedení tábora nacisté vedli až tak ledabyle. Ale což, filmu to nijak neuškodilo a ony zásadní historické informace zůstali nezměněny. Velmi dobrý film o velmi špatné době a lidské nezdolnosti.(3.5.2010)

• kebom

Klasický televízny film so schématickou témou "úteku". Niektoré scény svojou naivitou a prvoplánovou brutalitou sú nadbytočné. Rovnako to platí aj o niektorých hercoch. Ruskí zajatci z toho nakoniec vyšli ako štatisti pri uskutočňovaní úteku, ako keby to v priebehu natáčania niekto zmenil. Vážna hudba do filmu sadla, ale žiaden strhujúci záver sa nekoná. Za zmienku stojí, že i napriek množstvu mŕtvych som si vo filme nevšimol žiadnych zranených - čo guľka to mŕtvy človek...(10.7.2010)

Fakt, že jde o televizní film, tomu trochu ubírá. Což je škoda, protože co do historické věrnosti si tvůrci dali záležet. Třeba scény s příjezdem transportů za zvuku veselé hudby a s ujišťováním Němců o sprchách a práci na východě jsou reálné. Stejně jako to, že holandským židům dávali i lístky k zavazadlům, “aby se neztratily”. Taky třeba, že si zjistili, že v Sobiboru byla většina strážných ukrajinští dobrovolníci a ne SS-mani. I krutosti některých dozorců, samotný scénář útěku nebo technologie vraždění lidí. Jak jsem psal, být tu o kousek lepší herci a víc peněz na výpravu, s pěti hvězdičkami bych neváhal.(11.12.2017)

Sobibor. Možná to řeknu blbě ale je to jedno z míst do kterého by jste se neradi dostali v určité době a v určité roli. Ti kteří měli to štěstí a dostali díky řemeslnické selekci pár časových jednotek k životu navíc v sobě našli i na tak strašném místě dost inteligence a odvahy aby učinili nadmíru těžký ale odvážný plán hromadného útěku. Televizní film je zpracován slušně a citlivě,netlačí ve vyobrazení hrůz a skutečném účelu tábora na pilu,ta scéna je tam v podstatě jen jedna ikdyž strach ze smrti se plíží celým filmem pořád. Nechybí napětí,drobné milostné motivy,gradace momentů a euforické finále,bohužel s tristní bilancí.(14.3.2012)

• - Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)

• - Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)