Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

Chvílemi výborná, nicméně celkově nepříliš povedená záležitost. Vzpoura v táboře Sobibor byla rozhodně ojedinělá záležitost, v komplexu vyhlazovacích táborů. Jestli jsou veškerá historická fakta přesná není až tak podstatné, více mi překážela celková (ne)autentičnost snímku. Toto téma prostě osobně vyžaduji v co nejreálnější podobě. Určitě si to zaslouží. Film je jednojazyčný. Esesáci, židovští vězni i ruští soldáti s americkým přízvukem atmosféru hodně narušují. Herecké výkony jsou vskutku mizerné a i po celou dobu stejně dobrá vizáž vězňů neodpovídá prostředí. Jsou tu ovšem scény, které pro mě ty tři hvězdičky pevně drží. Tento snímek mi potvrdil, že nejrealističtější obraz těchto let, nám naskýtá československá válečná kinematografie.(19.9.2012)

Prostředí koncentračního tábora nebylo takové, na jaké je divák v posledních letech zvyklý. Nezavadíte tu o vyzáblé vězně padající vysílením, ve vzduchu není cítit všudypřítomná smrt a ani esesmani nejsou tak brutální, jak bývá obvyklé. Nicméně o to větší mají vyhrocené sekvence dopad. Poprava, krátké intermezzo s nástupem do plynových komor či scéna s kojencem, to jsou věci, které se mi zaryjí hluboko do paměti. Samotné plánování útěku je podané jak detailně, tak dostatečně zábavně a plus mínus se drží faktů. Úprk z tábora už byl natočený v mezích možností tehdejší televizní produkce a má své mouchy, ale není v něm nic, co by pokazilo celkový dojem. Obstáli i herci, ačkoliv Hauer by se svou vizáží pasoval spíš na druhou stranu barikády, ale to vem čert. Je mi záhadou, že se tématu nechopila v pozdějších letech žádná větší západní produkce, což platí dvojnásob o ještě úspěšnějším útěku z Treblinky. Tak třeba se ještě někdy dočkáme. 90%(3.9.2018)

To co bolo za koncentracny tabor v tomto filme? Ved sa tam mali ako na prazdninach. Podla mna z nemeckej strany boli voci Zidom makky a nie moc zakerny, ako v skutocnosti to bolo. Vsetci zajatci boli na moj vkus prilis vlasaty a pochybujem, ze to tak bolo v skutocnosti. Ani tradicny pasikavy ubor tam nikto nemal, ako je dobre zname z koncentracnych taborov, Pochybujem, ze by Nemci zajatcom poskytli vychadzat za tmy von, ako je to ukazane v tomto filme. Co sa tyka samotneho deja filmu, tak ten ma uputal a bolo sa fakt aj na co divat. Ani prilis dlha stopaz mu neuskodila, co vo vacsine filmov byva aj zarukou nudy. Utek z tabora mali dobre premysleli, ale potom sa im to nejako pokurvilo a utekali prec ako splasene stado oviec do narucia minoveho pola. Troska to zavanalo ciernym humorom.(15.9.2013)

O útekoch z koncentračných táborov som videl niekoľko. Takmer každý je nafilmovaný podľa skutočnosti. Tento patrí do skupiny tých horších. Nad slabšou atmosférou a jemne prehrávajúcimi hercami sa dá prižmúriť oko, ale spracovanie je hlavný kameň úrazu. Nepomáha ani hviezdny Hauer, ani dramatické scény. Príťažlivá je hlavne téma. Ešteže ide o televízny film, ktorý má ine filmové hodnoty a iné filmové parametre. Samozrejme, to nič nemení na fakte, že nad skutočnými reáliami, ktoré sa stali, sa človek musí zamyslieť.(22.5.2015)

Film bych rozdělil na dvě části, ta první popisující život v táboře, dost stojí na místě a přišlo mi, že život v táboře vykreslili nepřesvědčivě v dosti světlých barvách. Ovšem ta polovina druhá oslavující hrdinský čin vězňů, plánováním útěku a jeho samotným provedením je už napínavá a divácky zajímavá.(13.5.2013)

• - Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)

• - Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)