Útěk ze Sobiboru (TV film)

• Jugoslávie

Escape from Sobibor

Drama / Thriller / Válečný

Jugoslávie / Velká Británie, 1987, 143 min

Je tomu tak deset let, co jsem o Sobiboru četl knihu, ale nějak se mi mate několik jemných nesrovnalostí, které ve filmu byli. Tak předně společné ubikace mužů a žen, kde mohli hrát na housle a rozmnožovat se, mi přijde dost nereálná. A ta prakticky naprostá volnost pohybu po setmění, kdy vězeň bez následků mohl stát i metr od ostnatého drátu mi přijde nanejvýš nepravděpodobná. Pochybuju, že by vedení tábora nacisté vedli až tak ledabyle. Ale což, filmu to nijak neuškodilo a ony zásadní historické informace zůstali nezměněny. Velmi dobrý film o velmi špatné době a lidské nezdolnosti.(3.5.2010)

Fakt, že jde o televizní film, tomu trochu ubírá. Což je škoda, protože co do historické věrnosti si tvůrci dali záležet. Třeba scény s příjezdem transportů za zvuku veselé hudby a s ujišťováním Němců o sprchách a práci na východě jsou reálné. Stejně jako to, že holandským židům dávali i lístky k zavazadlům, “aby se neztratily”. Taky třeba, že si zjistili, že v Sobiboru byla většina strážných ukrajinští dobrovolníci a ne SS-mani. I krutosti některých dozorců, samotný scénář útěku nebo technologie vraždění lidí. Jak jsem psal, být tu o kousek lepší herci a víc peněz na výpravu, s pěti hvězdičkami bych neváhal.(11.12.2017)

To podstatné o tejto udalosti som sa dozvedel z českého dokumentu Zapomenuté trasporty, ale film je film. Oceňujem hlavne sústredenie sa na každý detail v príbehu a presvedčivé herecké výkony, bez ktorých takéto príbehy nejde vierohodne podať. Scéna kde si musí 13 odsúdených vybrať z davu partnerov na smrť je silná. V duchu som nadával prečo si poniektorí vybrali tak mladých ľudí...S príchodom ruských zajatcov s pomedzi ktorých trčí jedine výborný Saša, ktorého skvele zahral R. Hauer, začína film naberať na obrátkach. Je zvláštne, že okrem Sašu vlastne žiadneho ruského zajatca nepoznáme , ale to je iba detail. Najnapínavejším na filme je práve plánovanie akcie, v ktorom sa treba neustále prispôsobovať zmenám. Po skúsenosti s popravami a vyberaním partnerov na smrť si sú vedomí, že zo Sobiboru musia ujsť všetci. Tunel ani iné varianty neprichádzajú do úvahy. Prejsť tunelom trvá priemerne 1 minútu, krát 600 utečencov to je 10 hodín...Postupné zabíjanie SS-ákov je najlepšia cesta a pre diváka najnapínavejšia. Vytkol by som iba nevhodnú hudbu pri úteku, naopak pochválil záver v lese, kde sa o každej postave z filmu dozvieme ako a kde prežil. Tv film?? Pchh...Bomba! 90%.(9.6.2013)

Sobibor. Možná to řeknu blbě ale je to jedno z míst do kterého by jste se neradi dostali v určité době a v určité roli. Ti kteří měli to štěstí a dostali díky řemeslnické selekci pár časových jednotek k životu navíc v sobě našli i na tak strašném místě dost inteligence a odvahy aby učinili nadmíru těžký ale odvážný plán hromadného útěku. Televizní film je zpracován slušně a citlivě,netlačí ve vyobrazení hrůz a skutečném účelu tábora na pilu,ta scéna je tam v podstatě jen jedna ikdyž strach ze smrti se plíží celým filmem pořád. Nechybí napětí,drobné milostné motivy,gradace momentů a euforické finále,bohužel s tristní bilancí.(14.3.2012)

14. října 1943 vznikla největší a nejúspěšnější vzpoura vězňů za druhé světové války. Toto je příběh o ní. CITÁT - Dnes máme odvahu, Bůh ví, co se stane zítra. Uděláme to, nikdo nás už nezastaví........ Miluju filmy o tom jací jsou Němci zvířata a hlavně ty kecy o rozpadu jejich říše. Opak je však pravdou. Německo na válce vydělalo jako nikdo jinej A i dnes je silné, vzpurné a vládne Evropě. A teď se zeptám - komu tyhle filmy pomůžou ? CITÁT - Yom Kippur....... Každý ze Sobiboru musí mít šanci na svobodu.......... Nebude lehké naplánovat útěk tolika vězňů, ale už to začalo. Abych napsal pravdu, to nebyl útěk to byl prostý chaos a zemřelo při něm zbytečně moc lidí. Bylo to nepromyšlené. Ten film se mi moc nelíbil. ZAJÍMAVOST : Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy. Mezi stromy stojí socha připomínající všechny ty odvážné lidi ze Sobiboru. Natočeno podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera.(23.4.2012)

• - Snímek byl natočen podle nepublikovaných skriptů "From The Ashes of Sobibor" Thomase Blatta a "Inferno in Sobibor" Stanislawa Szmajznera. (Terva)

• - Tábor Sobibor byl ihned po útěku vězňů uzavřen a zbourán. Místo bylo osázeno stromy, mezi nimiž nyní stojí socha, připomínající všechny odvážné lidi ze Sobiboru. (Terva)