Čierna komédia o piatich generáciách mužov rodiny Topalovcov, ktorá vlastní prosperujúcu pohrebnú službu a remeslo odovzdáva po dlhé roky z otca na syna, sa odohráva v medzivojnovom období v malom meste na Balkáne. Najmladší predstaviteľ rodiny Mirko sa bráni rodinnej tradícii a svoj život si nepredstavuje ako život "funebráka", v čom ho podporuje jeho priateľka Kristína. Kristínin otec dodáva Topalovcom truhly a zacíti, že rodinná spriaznenosť by mu mohla priniesť i obchodné výhody a vyšší podiel zo zisku. Medzi dvoma rodinami sa tak strhne konflikt, ktorého obeťou je práve Mirko. Sklamaný a zradený svojou láskou i najlepším priateľom spácha Mirko v afekte vraždu. Po návrate domov je svojou rodinou nadšene prijatý ako jej nová hlava i šéf rodinného podniku a oslavovaný za svoju bezočivosť, surovosť a silu. (oficiální text distributora)

NinadeL

Balkán je a) zádumčivý b) hysterický c) násilný d) zaostalý. A tady k té směsici přičtěmež ještě přelom němého a zvukového filmu a některé ty ohrané a přitom stále platné historky kolem tohoto dějinného fenoménu. Děvčica, která přechodem na zvukový film ztrácí místo v kině, zkouší státi se novou Hedy Kiesler (ačkoli se zde opakovaně hovoří o Hedy Lamarr, ale tou se stala až v polovině roku 1938), z gramodesek zní výhradně německé šlágry a vůbec je to celé jako házet perly sviním. Všechno a všechny přehrává vilný chromý stařík zajímající se o dámské výstřihy stejnou měrou jakož i o podolky sousedské. ()

dzira

Filmy Slobodana Šijana lze bez nadsázky označit (vzhledem k dalšímu vývoji jugoslávské a postjugoslávské filmové tvorby) za iniciační. Pochopitelně zde ani Šijan nespadl z nebe a čerpá z tvorby svých starších kolegů. Myslím si, že způsob jakým mixuje zdánlivě neslučitelné, byl, je a asi i bude velmi inspirativní pro další generace filmařů z tohoto regionu. Ze spojení se scénáristou Dušanem Kovačevičem vzešly 2 bizarní multižánrové propletence (ještě film Ko to tamo peva), které ale mají hlavu a patu, jsou zábavné a fascinující. U tohoto snímku, musíme po letech navíc ocenit jeho prorocké kvality.... Pro lepší pochopení současné srbské tvorby nutno vidět! ()

Anderton

Možno je to gangsterka, možno je to groteska, ale pre mňa je to najmä akýsi juhoslovanský špagetti eastern. Záverečná prestrelka, výrazné postavičky, ošumelé prostredie....boj o nie príliš krásnu ženu. Skutočne zábavné, Sijan znova používa svojich výrazných dvorných hercov, ktorých ksichty sú už samé o sebe vtipné. Ale nie je to iba komédia, je to aj dráma, hrá sa tu totiž o veľké majetky, o svoju budúcnosť a aby sme nezabudli film je aj poctou kinematografii. Aké ponižujúce to muselo byť pre sprievodných muzikantov, keď ich nahradili reproduktori. Takto podobne sa cítili napríklad tisícky benši v Japonsku. Dôkaz, že Kusturica nie je až tak originálny, on len predstavil tamojší kinematografický štýl širokému európskemu a svetovému publiku. ()

Tomco

Štipľavý balkánsky temperament, fungujúci humor a stará juhoslovanská škola k tomu, ako postupne zisťujem, to nie je len Kusturica, ale desiatky ďalších šikovných tvorcov. 26 rokov stará (a pre mňa totálne neznáma) vec Maratónci, mi príjemne vyplnila piatkový večer. Za všetko najviac vyzdvihnem prirodzené herecké "crazy" výkony. Hlavne vďaka schopnému scenáru, prakticky všetky postavy majú divákovi, čo ponúknuť, a preto je veľmi príjemne sledovať, ako sa dané charaktery nakoniec ukážu, prejavia a vyvinú. Dôjde na desiatky vtipných situácii, nechýbajú výborné dialógy a množstvo scén sa doslova vryje pod kožu. Zábavné a hlavne veľmi dobré. 80% ()

JohnnyD

Jedna z teórii o tomto filme hovorí, že každý člen rodiny reprezentuje jednu republiku a zomrelý dedo je Tito. Ak je to pravda, tak je to potom neskutočne prorocká alegória. Nech to je akokoľvek, tak či tak je film strašne zábavný a stojí najmä na šialenej až absurdnej situačnej komike a hereckom koncerte Danila Stojkoviča a Pavleho Vujisića. ()