Stopař

The Hitcher

Stopár

Horor / Thriller

USA, 1986, 97 min

Uřízl jsem mu nohy. A taky ruce. A taky hlavu... A to samé udělám s tebou!..... Atmosféra je naozaj dobrá hlavne v prvej polovici filmu, kým človek ešte nevie kedy sa démonický Rutger Hauer ako Stopár objaví na scéne znovu. V tej druhej polovici sa už objavuje príliš často a začína to byť celé veľmi prehnané (zostrelenie helikoptéry, debilita policajtov, motivácie postáv...).(6.9.2011)

Tenhle film prostě potápí nemístná osmdesátkovost. Nápad je výborný, Rutger Hauer je vážně super a ve filmu je plno docela silných momentů, jenže divná hudba to kazí, Jennifer Jason Leigh občas fakt divně přehrává a korunuje to ta šaškárna s tygřím řevem při skoku na auto :). Prostě fakt nevěděli kdy skončit nebo nevím, ale prostě mohlo to být milionkrát lepší a zabila to osmdesátková přehnanost.(17.4.2013)

Psychologický road thriller a jedna z veľkých inšpirácií pre mnohé ďalšie filmy, v ktorých nejakí nešťastníci v dobrej viere zvezú stopára, prípadne niekoho na svojom road tripe naštvú alebo sa len ocitnú v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Žiaden z týchto novších filmov sa však nevyrovná tejto Harmonovej verzii, pretože ani jeden z nich nemá v úlohe psychopatického prenasledovateľa famózneho R. Hauera, ktorý sa pre niečo takéto narodil, toto bola rola typovo presne pre neho. 80/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(28.10.2015)

Po mesačnej odmlke po dobrom pocite z remakeu, som si pustil originál a musím povedať, že chápem percentuálnu priepasť medzi nimi. Originál 'The Hitcher' má totiž jeden podstatný faktor, ktorý novšiemu viditeľne chýba a to je - Rutger Hauer a jeho nechutne pokojná záporácka charizma. To jediné nemohli nahradiť a je to citeľne cítiť. Inak je všetko na rovnakej úrovni, viď komentár k 'The Hitcher' - 2007. 85%.(6.3.2009)

,,Neber stopaře, neber stopaře, nebo z toho umřeš." Jenže, co dělat, když jede napříč celou Amerikou a balancujete na hranici vědomí a spánku, tak doufáte, že vás záhadný cizinec alespoň rozesměje. Jenže co když se vás snaží rozesmát od ucha k uchu, ale nožem? Stopař je technicky poctivý thriller, který má slušnou kameru, povedenou akci (samozřejmě nechybí největší klasika té doby: útok na policejní stanici) a hezkou výpravu, ale chybí mu pořádný scénář. Scénárista zřejmě chtěl z lidí dělat blbce a tak spíchl horkou jehlou příběh, který vám vůbec neřekne proč se tak děje a někdy ani jak. Dialogy jsou docela hloupé, jednání některých postav mi bylo také někdy záhadou a hlavně film několikrát naznačí, že se na závěr dozvíme motiv, jenže pak před vámi běží závěrečné titulky a kde nic tu nic. Navíc se Rutger Hauer, který je na roli správně charismatický, ale svým výkonem mě nějak zvlášť neohromil, zjevuje všude jako Deus Ex Machina, což v podání příběhu vyznívá trochu jako supermanská práce. Za pochvalu rozhodně stojí C. T. Howell, který se svém role zhostil opravdu dobře. Takže ve finále za 3*.(13.1.2008)

• - C. Thomas Howell prohlásil, že se při natáčení opravdu bál Rutgera Hauera. Tento herec je známý svým intenzivním projevem. (Chatterer)

• - Kamion na konci filmu je Dodge Ramcharger. (Chatterer)

• - Scenárista Eric Red prohlásil, že ho k napsání scénáře inspirovala písnička od skupiny The Doors "Riders on the Storm". (Chatterer)