Žena mezi psem a vlkem (festivalový název)

• Belgie

Een vrouw tussen hond en wolf

• Francie

Femme entre chien et loup

Woman Between Wolf and Dog

Woman in a Twilight Garden

Belgie / Francie, 1979, 111 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(30.5.2006)

Dej sa odohráva v Belgicku v 30.- 40. rokoch dvadsiateho storočia. Film nám kladie otázky o takých veciach ako je lojalita, zrada a pozorne sleduje pokrytectvo zakorenené v období vojny v Antverpách. Celá spoločnosť sa pokúša spojiť francúzsku a flámsku kultúru, ale s malým úspechom. Obe kultúry boli násilne vytvorené belgickou vládou v roku 1930 a medzi sebou prevláda vzájomná nenávisť. A keď 10.5.1940 začal nemecký útok belgická armáda spoločne s francúzskou a britskou sa úspešne bránili. Od 20.5. začala nemecká okupácia, Flámsky národný zväz kolaboroval s Nemcami a vtedy začal nábor do flámskych jednotiek Waffen-SS. Dobrovoľníci sa do vojenských jednotiek len tak hrnuli. Bola vytvorená Legie Flandern. Aktivita flámskych dobrovoľníkov bola tak veľká, že bol z nich vytvorený pluk SS Westland a v rámci divízie SS Wiking prešli celé východné ťaženie. V jednotkách Waffen-SS sa po celú dobu 2. svetovej vojny vystriedalo okolo 23 tisíc mladých chlapcov Flamov a 15 tisíc Valonov (mnohým nebolo ani 17 rokov). Film vôbec nie je jednoduchou záležitosťou a ten milostný trojuholník nám len trocha zľahčuje vážnosť situácie. Film je historický úplne presný a 2. svetová vojna sa drží len v pozadí. Takže film nie je o vojne ale o dospievaní dievčaťa v ženu, do popredia vystupuje jej prirodzená múdrosť. Jej manžel Nemec žijúci v Belgicku a flámsky nacionalista sa domnieva, že jeho povinnosťou je vstúpiť do nemeckej armády, ako dobrovoľník. Má obrovské vojnové zásluhy, ale vojna skončila a on sa stane vojnovým zločincom. Päťročné pôsobenie v armáde zanecháva na ňom psychické stopy. A tak v roku 1950 ho manželka aj so synom opúšťa a ponecháva ho z jeho démonmi samotného.(2.6.2017)

Zase skvělý André Delvaux, ještě jsem od něj neviděl špatný film. Příběh odehrávající se na pozadí 2, světové války v Belgii.(31.5.2017)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1979 - Nominácia na 1. cenu(24.1.2013)

Ona by to byla v podani kohokoli jineho asi dost banalni valecna historka. Jenze Delvaux ma styl, vkus, skvelou hudbu a skvele herce. A navic umi atmosferu jako maloktery jiny.(9.10.2012)