Duchové Marsu

Duchovia Marsu

Ghosts of Mars

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 2001, 94 min

Ještě jsem neviděl film Johna Carpentera, který by byl vyloženě špatný. Tenhle akční sci-fi horor sice patří k jeho slabším snímkům, ale pořád to je pohodovej snímek. Masky „duchů“ jsou dost dobrý (takový goregoth :-)) a je na co koukat (Natasha, Clea, Pam). A navíc, kolik jste viděli akčních stříleček, kde výrazně převažuje ženské osazení? Ale pořád si myslím, že střelné zbraně do hororu nepatří....(13.4.2009)

• Radko

Zábavná alegória na drogy. Kdo vdýchne marťanské svinstvo z hlbín stáva sa dementným násilníkom, schopným iba zabíjať, s maskou z ľudskej kože na xichte pobiehať a neartikulovane revať. Na žranie mu poslúžia na hákoch zavesené telá tých, čo sa droge vzpierajú. Ale proti vdýchnutiu existuje aspoň dočasný protiliek - biela tabletka. Na zahodenie nie sú ani riadne svaly, bomby z plechoviek alebo atomka. A že masky, herci a dej sú také nijaké ? Je to ozaj svinstvo, mení vnímanie na nepoznanie.(18.9.2005)

• Enšpígl

Kdyby nechali dělat akci Jasona Stathama , tak by vymlátil celej Mars a ještě by přitom zdechla půlka Jupitera. Jelikož role tvrďáka byla svěřena i přes přítomnost drsoně Jasona Stathama známemu tlouštíkovi Ice Cubovi, byl jsem znechucen celým filmem . Ice Cube vypadá, jako kdyby si na tuhle roli odskočil z odtučňovacího střediska v rámci předepsané receptury na hubnutí.(7.1.2007)

Jsem zdrcen a sesmutněn nepřízní komentátorů ČSFD k tomuhle geniálnímu Carpenterovu bijáku. Abych mu chudákovi zlepšil skóre, dávám plný počet. Ale naprosto zasloužený, je to totiž film přesně podle mého gusta - sci-fi řežba s nadpřirozenými až horrorovými prvky, s lehce lobotomizovaným (ale ne úplně blbým) scénářem, s dobrou béčkovou výpravou a přitažlivou vizuální stránkou, a s vysoce relaxačními účinky na mou psýchu (což je to podstatné). Děj je prostinký - na Marsu v ne příliš vzdálené (a matriarchální!) budoucnosti dojde k oživení jakéhosi místního prastarého viru nebo spíš duchovní energie vymřelých marťanských válečníků, která v podobě jemnohmotného fluida napadá mozky normálních lidí a mění je v krvelačné vraždící stvůry se zálibou v piercingu, skarifikaci a jiném sebepoškozování a zároveň v pyromanii a v odřezávání a shromažďování lidských hlav. Jejich vůdce, vydávající působivé skřeky ve spisovné martštině, vypadá jako pátý člen Kissáků, a také ostatní posedlí se oblékají, líčí a zbrojí ve stylu středověkých glamrockových fanoušků, takže jsou i zajímaví na pohled. Proti nim stojí nesourodá partička zdravých jedinců, která se ovšem postupně zmenšuje a zmenšuje... Hraje zde pár pěkných nebo zajímavých žen (Wanda de Jesús, Pam Grier, Clea DuVall a hlavně skvostná valkýra Natasha Henstridge), kterým sekunduje několik trubců v čele s Jasonem Stathamem a zoufale trapným (jako vždy) nafukujícím se a poskakujícím obtloustlým lidoopem, známým pod negerskou přezdívkou Ice Cube.(7.9.2013)

Carpenter udělal jednoduchou věc. Oprášil svůj starý scénář Přepadení 13. okrsku a místo na zapadlou policejní stanici situoval děj na zapadlou marťanskou důlní stanici. Říznul to mírně The Thing a The Fog a umístil do kulis, které ukradl JůHelákům ze Studia kamarád. Pozitivní je, že vykrádá jen sám sebe. No a je to perfektní prča.(16.11.2004)