Duchové Marsu

Duchovia Marsu

Ghosts of Mars

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 2001, 94 min

Jsem zdrcen a sesmutněn nepřízní komentátorů ČSFD k tomuhle geniálnímu Carpenterovu bijáku. Abych mu chudákovi zlepšil skóre, dávám plný počet. Ale naprosto zasloužený, je to totiž film přesně podle mého gusta - sci-fi řežba s nadpřirozenými až horrorovými prvky, s lehce lobotomizovaným (ale ne úplně blbým) scénářem, s dobrou béčkovou výpravou a přitažlivou vizuální stránkou, a s vysoce relaxačními účinky na mou psýchu (což je to podstatné). Děj je prostinký - na Marsu v ne příliš vzdálené (a matriarchální!) budoucnosti dojde k oživení jakéhosi místního prastarého viru nebo spíš duchovní energie vymřelých marťanských válečníků, která v podobě jemnohmotného fluida napadá mozky normálních lidí a mění je v krvelačné vraždící stvůry se zálibou v piercingu, skarifikaci a jiném sebepoškozování a zároveň v pyromanii a v odřezávání a shromažďování lidských hlav. Jejich vůdce, vydávající působivé skřeky ve spisovné martštině, vypadá jako pátý člen Kissáků, a také ostatní posedlí se oblékají, líčí a zbrojí ve stylu středověkých glamrockových fanoušků, takže jsou i zajímaví na pohled. Proti nim stojí nesourodá partička zdravých jedinců, která se ovšem postupně zmenšuje a zmenšuje... Hraje zde pár pěkných nebo zajímavých žen (Wanda de Jesús, Pam Grier, Clea DuVall a hlavně skvostná valkýra Natasha Henstridge), kterým sekunduje několik trubců v čele s Jasonem Stathamem a zoufale trapným (jako vždy) nafukujícím se a poskakujícím obtloustlým lidoopem, známým pod negerskou přezdívkou Ice Cube.(7.9.2013)

• Phobia

Očekávala jsem, že ze spojení John Carpenter + akční sci-fi horror vyleze něco zajímavého, napínavého, mrazivého, prostě fajn béčko. Ale prdlačky... prostinký scénář by stačil leda pro first-person střílečku, režisér neukočíroval výkony herců, postavy i jejich osudy mi byly tááááááákhle volné, prostředí se kdovíjak nepovedlo (všechno působilo hrozně uměle), zombie-duchové-záporáci ála zesnulé hvězdy trash metalu nevzbuzovali strach - spíše útrpný úsměv. Proč tedy dávám dvě hvězdy? Opravdu by z toho mohla být obstojná počítačová hra:-). 35%(10.4.2009)

O chlup horší než Vampires. No spíš o dva chlupy:). Carpi se nám hezky etabloval mezi opovrhovanou video-chásku, ale my ho máme furt rádi. Vždyť "béčko" není sprosté slovo, to ví každý malý filmový fanatik. Ghosts mají vypečený obsazení- Natasha, Jason, Pam a moje tuze oblíbená tlamička Clea DuVall. Jo a taky oplácanej zakrslej gangsta Ice Cube. Všichni jsou samozřejmě drsnější než šmirglpapír, což je jeden ze zdrojů guilty pleasures. Dalším jsou ty roztomilý modely vláčků a kosmických bugin, to je prostě super. Ale úplně nejlepší je Jason Statham a jeho role slizkého baliče Natashy, jeho drsňácký komenty, jak dobře by jí to udělal, mě krutě bavily. Jo a pak tu máme akci, made by John Carpenter. Neuvěřitelně statická, skoro beze střihu, kdy je vidět každá chyba. Plus neustálý výbuchy pidipetard, po kterémžto vždycky pár řízků metá ukázkový kotouly ze schovaných trampolín. Nádhera, kterou film získává nový, zábavnější rozměr. Prostě čtverečka jak vyšitá, Johne.(4.8.2010)

• swamp

Carpentera mám zafixovaného jako tvůrce hororů, které jsou většinou alespoň v jakémsi ohledu nadprůměrné. Když jsem navíc viděl obsazení.. Angličan s pekelným londýnským přízvukem Jason Statham sliboval pořádnou akci, neHrdinka Clea DuVall mohla filmu přidat trochu kouzla a Pam Grier jsem zkrátka dlouho neviděl a mohla film okořenit..byla sice hrozná, ale hlavu si z toho rozhodně nedělala. :D Horor jde zkrátka natočit dvěma způsoby. Buď je to kvalitka, při které se třesete strachy a ani nedýcháte, nebo je to tak strašné, až to nahání hrůzu. Ghosts of Mars je bohužel druhý případ.(24.9.2008)

• SOLOM.

Popravdě jsem se na tento film chtěl podívat hlavně kvůli tomu, že v něm hraje Jason Statham. Ani ostatní herecké obsazení nevypadalo zle, navíc to točil Carpenter, takže jsem nepředpokládal žádný velký průser, přestože jsem toho o filmu dopředu moc nevěděl. Pochvíli mi však bylo jasné, že tohle určitě nebude patřit mezi moje nejoblíbenější filmy od tohoto režiséra. Nepříliš vábivé prostředí kolonie, které na mě svou již na první pohled moc velký dojem neudělalo, jsem ještě překousl, jenže když konečně došlo na akční souboje, měl jsem obrovskou chuť to rovnou vypnout. To si snad dělali prdel ne? Doslova šlo o ochotnické představení s trochou krve a „výbuchů“. John měl štěstí, že tu a tam alespoň vzduchem proletěli ostré kotouče a tak bylo k vidění i gore. Od Carpentera jsem tedy zvyklý mimo jiné i na mnohem lepší vybudování atmosféry, díky které jsem si některé jeho filmy zamiloval, ale tady to byla až na pár světlejších okamžiků nehorázná nuda.(2.3.2014)

• - John Carpenter sa priznal, že počas nakrúcania tohto filmu totálne vyhorel a nadobudol presvedčenie nadobro opustiť Hollywood. Trvalo ďalších 9 rokov, kým sa rozhodol natočiť ďalší film (The Ward – 2010). (beso74)

• - Bylo použito tisíce galonů ekologicky šetrného červeného potravinářského barviva. (Chatterer)

• - Film se natáčel výhradně v noci. (Chatterer)