Duchové Marsu

Ghosts of Mars

Duchovia Marsu

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 2001, 94 min

Jason Statham v hororu? Tak to jsem musel vidět a v duchu jsem si představoval, jak tam tenhle drsňák s Ledovou Kostkou po boku vyčistí Mars. No tak zas tak úplně jsem se netrefil, ale to bude tím, že přeci jen v roce 2001 Jason měl svou kariéru teprve na začátku. I tak ale nebyl jen do počtu a fandil jsem jak jemu, tak ostatním (Kostce a blondýně), aby přežili. Samotnej film mě mile překvapil. Je to akční horor kategorie Bé, ale pořád se něco děje, pořád tam někdo ztrácí hlavu a těch cca 90 minut uteklo jako voda. Carpenter je v hororovém světě pojem, takže od něj lidé určo čekali více hlavně proto, že natočil kdysi horor s podobnou tématikou (jo myslím Věc) a je fakt, že Duchové Marsu Věci nesahají po kolena, ale co už. Já jsem se bavil a nebudu do Carpentera rýpat jako většina lidí zde, protože kdyby to natočil někdo jinej tak tento filmek bude oceněn lépe. Takto bohužel trpí právě na srovnávání s Věcí a to je škoda páč jak říkám je to zábava.(7.8.2014)

"Co si myslíš o Williamsovi ??" - "Říkal, že nikoho nezabil !! Ale pak ho chytli s prachama.." - "Jasný !! A všichni umřeli strachem !!" - "A pak si uřízli vlastní hlavy.." ;) Koukám, že tady se jedná o vyloženě nepochopený mistrův kousek pro fajnšmekry..;) Rozkošně ošklivá Carpenterova space opera s na něj až nezvykle lahůdkovým hereckým obsazením, jinak ovšem všemi typickými znaky jeho rukopisu..(13.11.2015)

• POMO

Béčko, ktoré sa tvári vážne a myslí si že je strašne cool, zatiaľ čo divák neveriacky krúti hlavou. Umelé, bez kúzla, toporne sa snažiace o odvážnu žánrovú anarchiu (“akčný metalový sci-fi horor s Ice Cubom na Marse”!!!). Duchovia Marsu sú ten typ filmu, ktorý by každý zo zúčastnených najradšej vymazal zo svojej filmografie. A že je tu vychádzajúcich i kultových hviezd požehnane.(8.9.2011)

Typická Carpenterovčina. Niekomu to sadne, niekto ďalší zase film ofrfle. Čo sa mňa týka, ja to vidím na lepší priemer. Je tu síce jednoduchý a naivný dej, ale aj napriek tomu je film zábavný. Plno akcie a žiadne naťahovačky a vykecávačky. Navyše mi to vizuálne pripomenulo zlatú éru akčných filmov - 80. roky. Do toho keď sa pridá uši aj betón trhajúca muzika je o srandu postarané. Komu by snáď aj to bolo málo je tu ešte N. Henstridge, na ktorú sa veľmi dobre pozerá. Preto aj keď celkový dojem nenadchne, nie je to ani strata času. 65/100(15.5.2014)

• SeanLSD

Klasik John Carpenter bol vždy doma skôr vo vytváraní atmosféry, nízkorozpočtovom minimalizme a ironickom výsmechu než veľkolepo zvládnutej réžií alebo vydarenej akčnej zábave. Po dlhej dobe vlastnoručne napísaný scenár pôsobí ako esencia všetkých jeho obľúbených motívov z najúspešnejších filmov ranej kariéry. Príbeh - aspoň zo začiatku - funguje vďaka dobre budovanému napätiu pri postupnom odhaľovaní toho, čo sa to vlastne na tom Marse prihodilo, pomocou skladačky rozprávaní viacerých účastníkov - ale v druhej polovici sa zvrháva k čistokrvnej akcií natočenej katastrofálne amatérskym spôsobom a film okrem toho ako celok zlyháva na takmer všetkom ostatnom. Mohlo to byť Béčko ako lusk, v tom dobrom slova zmysle, ale nie je. Nie preto, že pôsobí dojmom, že je o dobrých 15 rokov staršie - to by v očiach určitej skupiny fanúšikov, vrátane mňa, mohol byť dokonca výrazný klad. Kostrbatá réžia však vytvára dojem, že sa John za tých 30 rokov filmovej tvorby (takmer) vôbec nič nenaučil. Rozhodne nepomáhajú výkony hercov, ktorí nepatria k žiadnej elite a chýba im charizma béčkových klasikov. Hoci tomuto punkovému akčnému retro sci-fi rozhodne nechýba istá príťažlivosť, na zakrytie všetkých nedostatkov by bol potrebný ďaleko dynamickejší a modernejší režijný štýl, ktorý by zvýraznil lahôdkovú tuposť scenára, ale nie tak, aby sa stal nechcene smiešnym - a čo je horšie, ku koncu stále nudnejším - teda nejakú mladú krv typu Neilla Marshalla alebo Paula W. S. Andersona.(11.7.2016)

• - Jason Statham měl původně hrát Jamese "Desolation" Williamse. (Chatterer)

• - Helena Braddock (Pam Grier) má ve filmu zbraň Franchi SPAS-12 ráže 12 Gauge. (dc125)

• - V jedné scéně Pam Grier křičí "Who goes there?", což je název příběhu, který inspiroval Carpentera k natočení filmu The Thing. (Chatterer)