Julius Caesar (TV film)

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 1979, 150 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Shakespearův Julius Caesar od režiséra Já, Claudius? To si koupím! Angažmá Herberta Wise zajistilo, že velké politické drama je působivé i v malém, televizním formátu, a jeho styl je čitelný; na rozdíl od mnoha jiných BBC Shakespearů je tu cítit sebejistá ruka režiséra znalého svého řemesla: postavy vždy přesně vědí, ke komu mluví a jaký cíl sledují, vidíme reakce, interakce, dramatiku pohybu, hloubku prostoru… To všechno je pro adaptaci hry, v níž má lidská řeč tak velkou moc jako zde, životně důležité. Herci podávají do detailu vyladěné výkony, tempo je vždycky přinejmenším plynulé, když už ne rychlé, kulisy Říma nejsou špatné, vezmeme-li v potaz s jak zoufale malým rozpočtem si tvůrci museli vystačit. Ale. Bohužel téměř všem hercům – bez ohledu na jejich propracované projevy – citelně schází charisma. Přezrálý Richard Pasco nedisponuje potřebnou autoritou ani kouzlem osobnosti a kamera nepřetržitě snímající detail jeho mlčenlivé tváře během všech jeho dlouhých samomluv (voiceover) tenhle nedostatek nepříjemně zvýrazňuje. Davidu Collingsovi zase schází Cassiova tvrdost a arogance, a Keith Michell vypadá jako Antonius ze second-handu. Každý si ale naštěstí najde nějakou tu silnou scénu: Pasco exceluje v hádce s Cassiem a dobrý je i ve svém závěrečném výstupu. Collings ke konci zajímavě naznačil Cassiovu zranitelnost. Michell si zase pro sebe krade celý střed (jeho řeč k lidu může směle soupeřit s verzí s Marlonem Brandem, 1953). Jediný, kdo svou osobností zaplní 150% jemu vyměřeného prostoru je ovšem Charles Gray jako Julius Caesar: velkomožný, samolibý, charismatický Caesar. Ani on mě ale nemohl zbavit dojmu, že tahle adaptace je tak nějak smutně obyčejná. Samozřejmě, že na propracovaných a místy opravdu skvělých hereckých výkonech a vyvážené režii není nic obyčejného, ale já osobně se nemůžu ubránit pocitu, že Shakespearův Julius Caesar by měl ve filmu ukázat ještě víc: Řím ve vší své velikosti, kráse, slepotě a křehkosti. Je možné, že na tohle prostě televize nemá. To, co ukázal Herbert Wise, ale na vysoké tři hvězdičky (přinejmenším) stačí. // LEPŠÍ VERZE: Ježto pro mě byl Mankiewiczův velkofilm (1953) nepříjemným zklamáním, nevím bohužel o žádné jiné verzi Julia Caesara, kterou bych mohl bez váhání doporučit; nevyrovnanost adaptace Stuarta Burge (1970) je frustrující, ale znalce potěší výborný Richard Johnson jako Cassius a Diana Rigg jako Portia.(17.2.2010)