Přežít

Alive

Prežiť

Drama / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1993, 122 min

O tom, jak se stát kanibalem ... když nemáte na výběr. Drama kruté, mrazivé ... až krystalicky SKUTEČNÉ - ne nepodobné všeobjímající, bezútěšné pustině pod chladnou krásou rozeklaných štítů hor, které netolerují žádný projev slabosti a jsou krajně nedůvěřivé ke kompromisům. Neskrývá své emoce - ani je nestaví na odiv, protože zná cenu života i smrti. Nevnucuje vám svůj pohled na věc, nechá vám čas k přemýšlení ... s vědomým rizikem, že nedostane žádný další prostor k obhajově - a z bezpečí dobře vytopeného a zásobeného příbytku vám cena za přežití může připadat příliš vysoká. Má ODVAHU ... získanou na daleké cestě, kterou dávno přikryl sníh - myslím, že to byl z jeho strany jediný projev milosrdenství, kterého byl schopen. P.S.: Napodruhé zvedám hodnocení na 4*. Pár detailů možná není úplně přesvědčivých - vzhledem k délce nedobrovolného pobytu v Andách předpokládám, že realita byla DALEKO drastičtější ... ale vem to čert. Je třeba respektovat, že filmaři přistupovali k tématu s ohleduplností k živým a s úctou k mrtvým.(13.10.2015)

Kdybych měl někde ztroskotat, tak bych si radši vybral ostrov v Pacifiku, než zasněžené hory. Dobrý film, ale nedokázalo mě to po celou dobu dostatečně zabavit. Několik silných momentů se tady najde a jako boj o přežití to funguje velmi dobře. Film dokáže diváka vtáhnout do děje, ale jak říkám, mě to až tak neoslovilo. 65%(3.1.2008)

Téhle slavné filmové pecce je už sice pár let přes dvacet, ale i na ten třiadevadesátý vypadá nějak příliš retro, skoro jako ze sedmdesátek ve kterých se odehrává. Možná je to levným videofilmovým "lookem", možná slizkou a patetickou hudbou jak z nějakého Špílberga, nevím... Ale každopádně vím, že tenhle příběh by si býval zasloužil trochu působivější zpracování. A sami přeživší lidojedi prý byli z jeho hollywoodské verze rozladěni. Po spoustě let je to i pro mě napodruhé sice malinko zklamání, ale co naplat - film i knížka jsou prostě nezapomenutelné okamžiky mého kulturního života a staly se mi inspirací k mnoha rozverným debatám o kanibalismu.(9.2.2016)

Tak do takové situace by se asi nechtěl dostat žádný člověk - když navíc k tomu víte, že je snímek inspirován pravdou - zamrazí vás v zádech. Dle toho, co jsem četl, film docela věrně popisuje tuto událost. Ti lidé tam v horách prožili asi neskutečně krušné chvíle, ve kterých se museli řídit pravidly přírody a zároveň museli bojovat s tím, aby si zachovali lidskou tvář nestala se z nich zvěř..(18.3.2013)

Přežít je film, který především bojuje o život sám se sebou. Po velmi působivé, a na tu dobu skvěle natočené letecké katastrofě, která možná doposud nebyla překonána, nastává propad v ději, je to dáno tím, že hercům jsem ani na chvíli nevěřil, že mohou pojídat lidské maso jako čokoládu, dramatu neprospěla ani častá modrá obloha, nebo ryzí romantika zasněžených And. Film by se dal rozdělit na tři dějství rozdělená oponou: letecká havárie-kanibalismus-lavina. Závěrečné zachránění, trocha emocí a opona padá. Za ojedinělý počin dávám 70%(22.2.2009)

• - Spoiler: Skutečný Nando Parrado (postava Ethana Hawkea) působil u filmu jako technický poradce a také je vidět na úvodních fotografiích týmu jako trenér. V době nehody mu bylo 23 let. Později na základě svých zážitků napsal knihu "Alive: Miracle of the Andes", která obsahovala i segmenty, jež sloužily jako předloha scénáře. Pracuje také jako psychologický poradce pro lidi, kteří stejně jako on prošli traumatizujícími zážitky. (Morien)

• - Spoiler: Ve filmu přežije 17 trosečníků, skutečná katastrofa si ale vzala ještě o jeden život víc. Hugo Diaz - postava Dannyho Nucciho - zemřel při lavině. (Morien)

• - Spoiler: Za lidské maso ve filmu suplovala převážně krocaní kůže. (Morien)