Přežít

Prežiť

Drama / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1993, 122 min

• dobytek

Přečetl jsem si knihu, kterou napsal Piers Paul Read, a film je proti tomu hodně slaboučkej čajíček. Z filmu jsem měl pocit, jak tam všichni táhli za jeden provaz, a že to vlastně zase až taková hrůza nebyla. Při čtení knihy se mi až dělalo fyzicky špatně a běhal mi mráz po zádech. Kromě toho, že tam panovala hodně mizerná nálada a v jednom kuse tam měli mezi sebou různý rozbroje, hádky o maso, o cigarety a podobně, tak je tam taky do podrobností vylíčeno, jak přežívali v letadle namačkaný jeden na druhýho takovym způsobem, že si nemohli při spaní ani pořádně lehnout. A jako bonus tam přijemnou atmosféru dotvářely všudypřítomný hovna, hnis, krev z hemeroidů a podobný chuťovky. Taky to pojídání lidskýho masa ve filmu vypadá docela esteticky. Podle knihy z mrtvol sežrali naprosto všechno včetně hnijících střev, mozků nebo varlat. Kniha rozhodně neni pro osoby se slabym žaludkem. Dále je ve filmu hodně zjednodušená ta cesta k záchraně. To vypadá, že vylezli na vrchol hory a bylo prakticky hotovo. Ve skutečnosti jim to trvalo 10 dní a ten jeden dostal po cestě navíc sračku jak bič, takže horko těžko se k tý záchraně vůbec dobelhal. Samozřejmě chápu, že do 2 hodin nejde nacpat toho tolik jako do knihy, která má asi 250 stránek, ale film je opravdu hodně osekanej o důležitý věci a naopak si tam zase nějaký dramatický události tvůrci přidali. Jinak pokud knihu neznáte, tak film ujde. Pokud jste knihu četli, film je naprostá ztráta času a působí spíš jako parodie. Jinak herecký obsazení je celkem krize a postavy se mi pletly mezi sebou. Trochu z tý nevýrazný šedi vyčnívá Ethan Hawke a Illeana Douglas. Johna Malkoviche nepočítám, ten je tam minutu na začátku a pak minutu na konci. Radši se podívejte třeba na tento dokument.(13.11.2018)

Skvělé dobrodružné drama, na které se podívám vždycky rád zas a znovu. Film se na jednu stranu snaží co možná nejlépe vystihnout hrůzy, které museli ti lidi prožít ( pád letadla, smrt blízkých - přátel, lavina, hlad atd...) a na tu druhou v něm lze nalézt i spoustu humorných situací, které film do jisté míry odlehčují. Přece jenom jde o vyprávění jednoho z těch co přežili a ten si přece nezapamatuje jen to nejhorší.....(3.11.2010)

Dnes už tohle ztroskotání samozřejmě působí jinak, ale i tak dlouholetý spolupracovník velkého Stevena Spielberga slušně bodoval s autenticitou a syrovostí. Pomohli mu s tím slušní herci a vlastně i fakt, že tehdejší tragické události rekonstruoval zhruba tak, jak se skutečně staly. V televizi klasika.(13.10.2015)

• nascendi

O dramatickom príbehu národného rugbyového mužstva som čítal dávno predtým, než Frank Marshall spáchal tento film. Príbeh je atraktívny svojou neuveriteľnosťou, málo frekventovaným kanibalizmom i relatívne šťastným koncom. Zdalo by sa, že podľa atraktívneho námetu sa ani nedá nakrútiť neatraktívny, málo uveriteľný a nudný film. Frankovi sa to podarilo. Pri zobrazovaní toho, čo spôsobí s ľuďmi dlhodobý pobyt v chladnom vysokohorskom prostredí, blízkosť smrti a minimálna nádej, že sa z toho dostanú, mu trápne zlyhala predstavivosť. Nakrútil niečo ako piknik mladíkov v Andách so sánkovaním, oslavou narodenín, dobrou náladou a nezmenenou vizážou účinkujúcich. Občas ho spestril vynesením ďalšej mŕtvoly, lavínou alebo dvojnásobnou záchranou pred pádom do priepasti. Mám za to, že v ČSFD sa hodnotia filmy a nie príbehy, podľa ktorých mali byť nakrútené. A v tom prípade mi aj dve hviezdičky pripadajú viac ako darček, než hodnotenie.(7.6.2011)

Film je podle skutečné události, což příběh dělá opravdu silným a já musím sama říct, že všichni museli přežít hodně. Herecké výkony byly skvělé, hudba průměrná, ale do filmu seděla perfektně. Co trochu drhlo byla délka filmu. Je to hodně zdlouhavé a místy nudné. Je to sice podle skutečné události, ale jednou mi to vidět stačilo.(16.5.2015)

• - Herci, kteří představovali ragbyové hráče, museli držet drastickou dietu. Aby na začátku vypadali mohutný a na konci kost a kůže, museli zhubnout okolo 20 kg. Jejich denní příjem byl 1100 kalorií, přičemý běžný člověk potřebuje zhruba 2900. Jejich jídelníček sestával z misky pšeničné kaše, 1 dcl pomerančového džusu a sklenice mléka. Oběd zahrnoval 2 šálky zeleniny a celozrnný rohlík a večeře 10 bobulí vína, plátek sýra a 4 keksy. Herci se tak alespoň chodili dívat do cateringového stanu, jak si dávají do nosu ostatní členové štábu. (Babba)

• - O úsilí po dosiahnutí maximálnej autentickosti svedčí aj skutočnosť, že nakrúcania sa ako poradcovia zúčastnili aj niektorí z tých, čo to všetko prežili na vlastnej koži a herci, obsadení do hlavných úloh typovo zodpovedali svojim reálnym náprotivkom. (ash99)

• - Snímka vznikla podľa rovnomennej knihy Piersa Paula Reada, ktorý ju napísal na základe skutočných udalostí. (ash99)