Před úsvitem

Before Sunrise

Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Na můj vkus trochu nadhodnocené. Tehdy značně slizký Ethan Hawke si snaží povyrazit s první buchtou, na kterou narazí, přemlouvá ji značně americky a ke vší smůle je to zrovna asexuální Julie Delpy. Jejich rozhovory jsou celkem na facku, dutá témáta, jistě, co si ti dva mají říkat, ale podobné vyprávečky uslyšíte v každé druhé tramvaji na lince Jindřišká - Anděl, případně v loby každého hostelu, kde si partička amíku v teplákách honí ego na bulharských holkách. Místama jako kvalitnější extrakt z Dawsonova světa. 65%(23.6.2009)

[imdb: 8.0/10] | me: Je to jednoznačne svojské a jedinečné. Nápad je zaujímavý, Viedeň mám rád a duchaplné rozhovory sú mnoho krát zaujímavé a príjemné. Ale, ... ale hlavná predstaviteľka (podľa mňa) do tohto konceptu veľmi nepasuje, pôsobí veľmi dokonalo, čisto, jemne, ... pripomína mi panenku Máriu :) a preto aj mnohé vety a názory v jej podaní mi neprídu autentické. Zase na druhej strane má film mnoho pekných miest a dialógov, kedy sa táto dokonalá čistota hlavnej predstaviteľky hodí. Určite by som si však vedel predstaviť inú herečku na jej mieste, ktorá by v oboch polohách pôsobila vhodne a pri ktorej by som veril, že to čo vraví je vždy aj uveriteľné. V celku je to však úplne iný (veľmi svojský) pohľad na romantický film - a to ma na ňom zaujalo. (3 a pol *) Uvidíme, čo prinesie Before Sunset .... :)(9.4.2010)

Prekvapivo skoro perfektné. V jednoduchosti je krása ako sa vraví a v tomto filme toto pravidlo rozhodne platí. Herecký je to dobre obsadené a zahrané, ale hlavne perfektne napísané. Pokial vás zaujmú dialógy a hlavne dvojica, tak sa vám film bude určite páčiť. Páčilo sa už len ako to začalo a nasledujúce scény boli len lepšie. Before Sunrise je film, ktorý vás chytí buď na začiatku alebo vôbec. Zaleží len na tom, či vás vôbec baví sledovať skutočne neobvyklí a zároveň jednoduchý romantický film. 90% - 5*(18.12.2012)

Nádherný film, nádherná romance. A hlavně ty dialogy, ty byly tak neskutečně skvěle napsané. Jedna velká životní pravda za druhou, jeden z těch filmů, u kterého jsem měla pocit, že mi někdo vlezl do hlavy a přečetl mi myšlenky, ve filmu jsem se našla, viděla jsem se v obou postavách. Se všemi názory a myšlenkami na život a na lásku jsem se plně ztotožnila. Richard Linklater citlivě natočil velmi upřímný film o dvou lidech, kteří během jednoho dne zažívají něco, co člověka potká možná jednou za život, něco, co každý člověk doufá, že jednou zažije. Ethan Hawke a Julie Delpy vytvořili velmi přirozenou dvojici, které musíte věřit každou větu, každý pohled. Krásný filmový zážitek.(25.1.2013)

Mile patetické milostné dobývání. Zvolená disciplína: střídavé monology s časovou dotací deseti hodin. Speciální schopnosti: místy nesnesitelné exhibování hloubky vlastní duše. Verdikt: snímek nelze nemít rád, protože míra do své výjimečnosti zahleděné otravnosti je u hlavních hrdinů skvěle lidská. Třetí díl je ale mnohem lepší.(22.8.2015)

• - Nápad na film vzešel z hlavy samotného Richarda Linklatera a vztahuje se k noci, kterou strávil chozením po Philadelphii s Amy, ženou, kterou náhodou potkal. (novoten)

• - Na MFF v Berlíně vynesl snímek režisérovi Richardu Linklaterovi Stříbrného medvěda. (Rodriguez)

• - Na konci filmu Jesse poznamená, že je 16. června. Stejné datum je použito v knize Ulysses od Jamese Joyce, která vypráví o Leopoldu Bloomovi a jeho jednodenní cestě po Dublinu. (HellFire)