Před úsvitem

Before Sunrise

Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Rozpočet $2,5miliónaTržby USA $5,535,405Tržby Celosvetovo $22,600,000║V jednoduchosti je niekedy sila, a to platí aj v tomto prípade, kde je dej založený na výborne zostavených dialógov, nádherne spestrujúcich dobrodružstvo náhodne sa stretnutej dvojice, užívajúcej si nevšednú zamilovanú chvíľku v meste Viedeň. /75%/(6.10.2008)

Letmý pohled, trochu spocené ruce a jeden krůček navíc, ke kterému se většina z nás nikdy neodhodlá. Je to bláznivé a naivní, ale takové už „mladé lásky“ bývají. V podání Ethana Hawkea a Julie Delpy je to navíc velmi upřímné a přirozené, protože ti dva skutečně vypadají, že si mají co říct. Vzácná nepřikrášlená chemie, která své pouto nečerpá z jednotlivců, ale ze souhry. Takhle vypadá skutečné životní „once“…(7.7.2008)

Když se potkají dva zajímaví lidé, může., nemusí, ale mělo by se něco stát. Ta chvíle, kdy se vysloví první věta, takterá rozhodne o tom jestli budou i další, a jestli z vět ...vznikne nekončící dialog. A protože i mě fascinují náhody, i já mám ráda, když mi někdo vstoupí nečekaně do života...tak nemůžu jinak než za *****.(11.4.2005)

Je mi jasné, že cynikové budou upozorňovat na to, že ONA by zřejmě z vlaku nevystoupila, že barman by MU láhev červeného prostě zadarmo nedal, že by si hned nevykládali o tak intimních tématech, že OBA by nepotkali tolik anglicky hovořících pouličních „umělců“, kteří jejich počínající vztah kamsi posouvají. Souznění, netriviální dialogy, všední i nevšední témata. Zdánlivě obyčejné povídání, které má ovšem přesný autorský záměr. A divák se může hravě ztotožnit s tím, co sleduje. Něco přes půlden bloumání po městě, vzájemné přitažlivosti, ostýchavosti, prvního polibku, prvního tance, první skoro hádky, prvního rozchodu i narychlo spíchnutého slibu. Nakonec si slíbili, že se sejdou za půl roku. Víme, jak dlouho to nakonec trvalo, ale podstatné je, že i podruhé to trio Delpy-Hawke-Linklater zvládlo dokonale. Začalo to hádajícím se rakouským párem ve vlaku směřujícímu do Vídně a pak Paříže, kdy si ona raději přesedla, skončilo dalšími dvěma milými zastaveními, které je nutné mít ve filmové sbírce. Tři nezávislé kousky, tři nenápadné skvosty.(12.3.2017)

Takový milý film. Milý malý film. A přitom velký obsahem, sdělením o jedné lásce >na jednu noc< ;-) . . . Jasně, dá se říci, že jde jen o takové tlachání (s troškou toho něžného "šoustání" na závěr :-) dvou středostavovských dětí z dobrých rodinek, s problémy typickými pro tuhle >nezávislou< mládež blahobytného světa, co si jen tak bezstarostně žije a studuje a cestuje a užívá a jednou bude stejně konformní, jako jejich rodiče, vůči kterým se snaží vymezit. Ale teď jsou mladí, samozřejmě krásní a plní ideálů a citu, který ještě nestačil žitím okorat. A ten příběh tohoto jednoho setkání je uvěřitelný, neobyčejně příjemně komorní - a s vyhlídkou šťastného pokračování vlastně jeví se nakonec tenhle film i krátký. Prostě je to JENOM jeden malý možný příběh... . . . A co říct na závěr? Jak je to možné? Jak to, že někomu to jde? Natočit s minimem prostředků takhle poutavý a výborný film. Se skvělými herci, kteří ani moc hrát nemusí, protože ten příběh si svou atmosféru nese sám. Výborně!... - - - P.S. Viz: http://www.csfd.cz/film/161609-pred-soumrakem/(21.6.2006)

• - Nápad na film vzešel z hlavy samotného Richarda Linklatera a vztahuje se k noci, kterou strávil chozením po Philadelphii s Amy, ženou, kterou náhodou potkal. (novoten)

• - Režisér Richard Linklater se ve filmu objeví jako jeden z hráčů stolního fotbalu v klubu. (HellFire)

• - Natáčanie filmu trvalo 15 dní a prebiehalo vo Viedni. (Tasartir)