poster

Před úsvitem

 • USA

  Before Sunrise

 • Slovensko

  Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • -bad-mad-wolf-
  *****

  Ano, souhlasím s tím, že míra pocitů vzbuzených tímto filmem závisí na vlastních zkušenostech s náhodnými setkáními, rychlými vzplanutími i vztahy všeobecně. A ne, nesouhlasím s tím, že hlavní postavy jsou nevěrohodné, špatné a nudné, jak jsem tu v několika komentářích četl. Oba jsem chápal, oba jsem bral bez ohledu na sympatie (což je vždycky výhra). Co se týká romantických filmů, je to jednoduché - musím soucítit alespoň s jedním z nich. A tady jsem byl příjemně nervózní, když se ti dva potkali a oťukávali, když spolu vykročili do ulic. Stejně příjemně jsem pookřál, když prvotní zábrany opadly. A doléhala na mě melancholie, když se blížil jediný možný konec. Funguje to a já děkuju Ethanu Hawkemu a Julii Delpy, že mi svými absolutně přirozenými výkony dovolili věřit každé slovo i gesto. Dialogy jsou prostě dokonalé - nebo si snad někdo dovolí říct, že nesedí pro potřeby snímku, který touží věrohodně ukázat náhodné a silné citové vzplanutí dvou mladých lidí, s fatalistickým vědomím nemožnosti jeho pokračování? Když v jejich relativní všednosti, opatrnosti a verbální inteligenci vězí všechna ta tíha páru, který pořád váhá, jak daleko si vůbec může dovolit zajít, stejně jako naléhavé vědomí reality věci? Citová škála jedinečného dne, vybuchující v náhlých stavech dokonalého souznění a přecházející do smutného, neodvratně přicházejícího konce. Scéna s fiktivním telefonováním v restauraci je perfektní. A k tomu sem tam tvůrci příhodí výborný nápad - jako je třeba závěrečná střihová rekapitulace teď již opuštěných míst, která ti dva navštívili. Pro mou existenci absolutorium, ve své schopnosti nořit se do vzpomínek na vlastní prožitky. A taky ve své nenásilné ignoraci postupů jak klasických limonádičkových romancí, tak i kdovíjakých experimentů. Krásný film.(21.6.2008)

 • Shakers
  *****

  Prekvapivo skoro perfektné. V jednoduchosti je krása ako sa vraví a v tomto filme toto pravidlo rozhodne platí. Herecký je to dobre obsadené a zahrané, ale hlavne perfektne napísané. Pokial vás zaujmú dialógy a hlavne dvojica, tak sa vám film bude určite páčiť. Páčilo sa už len ako to začalo a nasledujúce scény boli len lepšie. Before Sunrise je film, ktorý vás chytí buď na začiatku alebo vôbec. Zaleží len na tom, či vás vôbec baví sledovať skutočne neobvyklí a zároveň jednoduchý romantický film. 90% - 5*(18.12.2012)

 • RHK
  ****

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Před úsvitem je jedno dlouhé krásné ukecané sladce chutnající první a zároveň možná poslední rande dvou mladých lidí (díkybohu opačného pohlaví). Film programově nefilmový, polodokumentární, něco jako Lásky jedné plavovlásky nebo Černý Petr, přesto zajímavý. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=_rN6D3PcYB4(12.11.2009)

 • novoten
  *****

  Těžko popsatelná nádhera, ve které není místo pro cyniky. Stačí se jen trochu vcítit to obou postav a nechat v sobě rozeznít nádherný pocit. Nemůžu říct, že bych zažil přesně něco takového, možná snad jen vzdáleně to připomínajícího. Přesto to můj zážitek povzneslo až k hranicím dokonalosti. Herci jsou pouze tři - Ethan Hawke, Julie Delpy a Vídeň. A jedná se o jednu z nejpřirozenějších trojic, která kdy na plátně byla. Takový film jsem si vždycky přál vidět.(30.1.2006)

 • gilmore_girl
  **

  Tak jsem si rikala, ze by nebylo spatne videt predchudce Before Sunset, nez si ho pustim. Ale po tomhle zazitku uz to rozhodne nehrozi! Co je proboha romantickeho na premitani o nesmrtelnosti chrousta? Je to nudne, strojene a pritazene za vlasy. Kdybych ja narazila na nekoho zajimaveho a mela s nim stravit par hodin, chtela bych se bavit a ne rozebirat filosoficke otazky! Kdybych touzila po intelektualni prednasce, zasla bych si do skoly a ne na rande. Cekala jsem nejake zazitky, ne nazory na dusi a smrt a hledani odusevnele pointy v kazde historce ze zivota. Boze chran! Druha pulka filmu je sice o neco lepsi (za nejlepsi scenu povazuju predstirane volani kamaradum), ale to na verdiktu bohuzel nic nemeni.(17.5.2010)

 • - Schallplattenhandlung Teuchtler, teda obchod s platňami, ktorý Celine a Jessie navštívia vo Viedni, stále funguje v bočnej uličke pri Mariahilferstrasse. Vedie ho tá istá rodina. Radi vám o natáčaní porozprávajú, nechajú vyfotiť sa s originál platňou od Kath Bloom, ktorá bola vyrobená špeciálne pre film, a ukážu vám, že počúvacia miestnosť bola len vyrobenou kulisou na dvore, kam vedú dvere vzadu. (Sagara)

 • - Nápad na film vzešel z hlavy samotného Richarda Linklatera a vztahuje se k noci, kterou strávil chozením po Philadelphii s Amy, ženou, kterou náhodou potkal. (novoten)

 • - Na MFF v Berlíně vynesl snímek režisérovi Richardu Linklaterovi Stříbrného medvěda. (Rodriguez)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace