Před úsvitem

Before Sunrise – Eine Nacht – Eine Liebe

Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Když se potkají dva zajímaví lidé, může., nemusí, ale mělo by se něco stát. Ta chvíle, kdy se vysloví první věta, takterá rozhodne o tom jestli budou i další, a jestli z vět ...vznikne nekončící dialog. A protože i mě fascinují náhody, i já mám ráda, když mi někdo vstoupí nečekaně do života...tak nemůžu jinak než za *****.(11.4.2005)

Všetko začalo tak nevinne - jednoduchým rozhovorom vo vlaku. Sila okamžiku a veľká náhoda urobili svoje. Tí dvaja hádajúci sa manželia si ani neuvedomili, čo svojou hádkou umožnili. Pocit, ktorý oboch mladých ľudí zrazu prepadol vo vlaku by chcel asi zažiť každý z nás - mať to neodbytné nutkanie, že možno práve teraz sa odohráva jeden z najdôležitejších okamžikov v našom živote. Len to nepokaziť a chopiť sa šance. Presne to urobili ten mladík s dievčinou keď ju prehovoril, aby si s ním vystúpila z vlaku.... Pred úsvitom je originálna romantická dráma úplne sa vymykajúca všeobecne prijímaným romantickým filmovým schémam a konceptu - úvod, zaľúbenie, zápletka, roztržka a uzmierenie. Tu nič také nie je. Iba čistá romantika bez poskvrny a vynikajkúce dialógy s úvahami o všetkom možnom. Jeden z najlepších romantických snímkov aké som kedy videl.(17.12.2015)

Jak prostý a přitom tak hezký. Lehce mi ti připomnělo Prázdniny v Římě, jen to nebylo tak „akční“. Mám rád scény z vlaku (byť tady to nebylo dlouhé); líbila se mi ústřední dvojice – symtatická, chemie fungovala, věřil jsem jim to; a líbilo se mi, jak mě sem tam Julie Delpy překvapila odvážnějším výrazem nebo chováním, které bych od ženy a priori nečekal. Ano, sem tam byly chvilky, kdy děj mohl o něco víc odsýpat, ale na celkový – moc dobrý – dojem neměly vliv. # [viděno: monior, 5.1] # příběh **** | hudba *** | humor * | akce - | napětí - | pustli bych si znova ****(27.12.2013)

Rozpočet $2,5miliónaTržby USA $5,535,405Tržby Celosvetovo $22,600,000║V jednoduchosti je niekedy sila, a to platí aj v tomto prípade, kde je dej založený na výborne zostavených dialógov, nádherne spestrujúcich dobrodružstvo náhodne sa stretnutej dvojice, užívajúcej si nevšednú zamilovanú chvíľku v meste Viedeň. /75%/(6.10.2008)

Jsem úplně šokován ! Tohle je přesně to, co jsem hledal. Nádhera. Jeden z nejkrásnejších romantických filmů, co jsem mohl vidět. Krásně jsem se u něho uvolnil a nechal jsem se s oběma protagonistama filmu vést po Vídni a přitom poslouchal jejich zajímavý a velmi inspirující dialog, u kterého jsem se mnohokrát sám zamyslel nad různými věcmi, co mě právě napadly. Prostě krása ! Na konci se mi chtělo až plakat, když jsem viděl jak se ti dva loučí a uvědomil jsem si, že tohle už je konec jejich krásné a vášnivé pouti. Ach. Kéž bych sám jednou něco podobného zažil.(12.11.2009)

• - Film obsahuje mnoho narážek na knihu Jamese Joyce "Ulysses" (v češtině vyšlo jako "Odysseus"). Děj obou děl se odehrává šestnáctého června a přechází do ranních hodin sedmnáctého. Obojí zahrnuje cestu kolem města (v knize je to Dublin, ve filmu Vídeň) a obsahuje návštěvu hřbitova. Navíc Jesseho pravé jméno je James (stejně jako křestní jméno Joyce) a stejně jako spisovatel strávil dlouhý čas cestováním po Evropě namísto návratu domů. (novoten)

• - Nápad na film vzešel z hlavy samotného Richarda Linklatera a vztahuje se k noci, kterou strávil chozením po Philadelphii s Amy, ženou, kterou náhodou potkal. (novoten)

• - Mezi jinými vytáhne Jesse v obchodě i album „Sleepwalkers“ od The Kinks. (HellFire)