poster

Před úsvitem

 • USA

  Before Sunrise

 • Slovensko

  Pred úsvitom

Romantický / Drama

USA / Rakousko / Švýcarsko, 1995, 97 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2
  ****

  Rozpočet $2,5miliónaTržby USA $5,535,405Tržby Celosvetovo $22,600,000║V jednoduchosti je niekedy sila, a to platí aj v tomto prípade, kde je dej založený na výborne zostavených dialógov, nádherne spestrujúcich dobrodružstvo náhodne sa stretnutej dvojice, užívajúcej si nevšednú zamilovanú chvíľku v meste Viedeň. /75%/(6.10.2008)

 • Tom Hardy
  *****

  Letmý pohled, trochu spocené ruce a jeden krůček navíc, ke kterému se většina z nás nikdy neodhodlá. Je to bláznivé a naivní, ale takové už „mladé lásky“ bývají. V podání Ethana Hawkea a Julie Delpy je to navíc velmi upřímné a přirozené, protože ti dva skutečně vypadají, že si mají co říct. Vzácná nepřikrášlená chemie, která své pouto nečerpá z jednotlivců, ale ze souhry. Takhle vypadá skutečné životní „once“…(7.7.2008)

 • Faye
  *****

  Když se potkají dva zajímaví lidé, může., nemusí, ale mělo by se něco stát. Ta chvíle, kdy se vysloví první věta, takterá rozhodne o tom jestli budou i další, a jestli z vět ...vznikne nekončící dialog. A protože i mě fascinují náhody, i já mám ráda, když mi někdo vstoupí nečekaně do života...tak nemůžu jinak než za *****.(11.4.2005)

 • castor
  ****

  Je mi jasné, že cynikové budou upozorňovat na to, že ONA by zřejmě z vlaku nevystoupila, že barman by MU láhev červeného prostě zadarmo nedal, že by si hned nevykládali o tak intimních tématech, že OBA by nepotkali tolik anglicky hovořících pouličních „umělců“, kteří jejich počínající vztah kamsi posouvají. Souznění, netriviální dialogy, všední i nevšední témata. Zdánlivě obyčejné povídání, které má ovšem přesný autorský záměr. A divák se může hravě ztotožnit s tím, co sleduje. Něco přes půlden bloumání po městě, vzájemné přitažlivosti, ostýchavosti, prvního polibku, prvního tance, první skoro hádky, prvního rozchodu i narychlo spíchnutého slibu. Nakonec si slíbili, že se sejdou za půl roku. Víme, jak dlouho to nakonec trvalo, ale podstatné je, že i podruhé to trio Delpy-Hawke-Linklater zvládlo dokonale. Začalo to hádajícím se rakouským párem ve vlaku směřujícímu do Vídně a pak Paříže, kdy si ona raději přesedla, skončilo dalšími dvěma milými zastaveními, které je nutné mít ve filmové sbírce. Tři nezávislé kousky, tři nenápadné skvosty.(12.3.2017)

 • igi B.
  *****

  Takový milý film. Milý malý film. A přitom velký obsahem, sdělením o jedné lásce >na jednu noc< ;-) . . . Jasně, dá se říci, že jde jen o takové tlachání (s troškou toho něžného "šoustání" na závěr :-) dvou středostavovských dětí z dobrých rodinek, s problémy typickými pro tuhle >nezávislou< mládež blahobytného světa, co si jen tak bezstarostně žije a studuje a cestuje a užívá a jednou bude stejně konformní, jako jejich rodiče, vůči kterým se snaží vymezit. Ale teď jsou mladí, samozřejmě krásní a plní ideálů a citu, který ještě nestačil žitím okorat. A ten příběh tohoto jednoho setkání je uvěřitelný, neobyčejně příjemně komorní - a s vyhlídkou šťastného pokračování vlastně jeví se nakonec tenhle film i krátký. Prostě je to JENOM jeden malý možný příběh... . . . A co říct na závěr? Jak je to možné? Jak to, že někomu to jde? Natočit s minimem prostředků takhle poutavý a výborný film. Se skvělými herci, kteří ani moc hrát nemusí, protože ten příběh si svou atmosféru nese sám. Výborně!... - - - P.S. Viz: http://www.csfd.cz/film/161609-pred-soumrakem/(21.6.2006)

 • - Nápad na film vzešel z hlavy samotného Richarda Linklatera a vztahuje se k noci, kterou strávil chozením po Philadelphii s Amy, ženou, kterou náhodou potkal. (novoten)

 • - Režisér Richard Linklater se ve filmu objeví jako jeden z hráčů stolního fotbalu v klubu. (HellFire)

 • - Natáčanie filmu trvalo 15 dní a prebiehalo vo Viedni. (Tasartir)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace