Les Lèvres rouges

• Západní Německo

Blut an den Lippen

Daughters of Darkness

Horor

Belgie / Francie / Západní Německo, 1971, 87 min (Director's cut: 100 min)

Harry Kümel

Jako netradiční pojetí příběhu hraběnky Bathoryové se tento film povedl. Na svou dobu je moc dobře natočený. Audiovizuálně bych ho tipoval spíše o deset let pozdeji. Zajímavá a depresivní hudba navíc podkresluje celý děj a buduje zajímavou atmosféru. Co je však hlavním problémem snímku? Táhne se. Strašně se táhne a místy trošku nudí. U většiny upířích hororů je to obvyklý jev. Je mi líto, že zde je tak nízké hodnocení, ale já nad tři hvězdy jít nemůžu. Zajímavé dílo a pro fandy žánru určitě dobrá volba.(3.10.2011)

Potěšující příspěvek do mrňavého Bathoryovského rybníčku. Elegantní přechod od gotických upířin k moderněji pojatým hororům nemůže urazit žádného fanouška zubatých pijavic, ale bohužel místo doteků ledových prstů strachu a napětí se spíš po zádech plazí oslizlé prstíky paní Nudy. Pokud nikam nepospícháte, určitě stojí za jeden a půl hodiny Vašeho času.(11.7.2016)

Upírský příběh plyne zvolna jak líné vody Léthé... Hraběnka Bathoryová je zde vampýrem, který díky krvi mladých dívek nestárne. Vizuálně mi připomínal Smrt v Benátkách, atmosférou a především osudem hraběnky a její milenky Hlad T.Scotta. Modrá, červená! (šaty, šátek, světlo, župan....krev), noc a den, klidné a rozbouřené moře (je důležitou kulisou), opuštěná pláž i hotel. Stísněná atmosféra prázdnoty a nejasného nebezpečí. Bouře. Blesky. Moře šílí. Ruka s páskem dopadá na nebohou dívku. O násilí se více mluví (způsoby mučení nebohých dívek), než aby bylo předváděno. Hraběnka je typově mezi C.Deneuve a M.Dietrichovou. Stříbrná garderóba, svícen, broušená mísa...Pomalé s erotickým nádechem a jemným odkapáváním krve.(6.5.2014)

Opuštěný hotel, plížící se atmosféra, pomalé tempo, erotické napětí, trocha surrealismu a hodně rudé. To budou asi zásadní body tohoto minimalistického hororu. Dcery temnot jsou ojedinělým kousancem do žil lesbicko-upírského subžánru: snímek bez výraznějších explicitních scén, s minimem krve, a co je velkým překvapením - bez ostrých tesáků. Za to hned s několika výraznými kráskami, které, nejen že skvěle vypadají a ukazují své vnady, ale dokonce i hrají. Možná i proto bych film doporučoval spíše okrajovým příznivcům klasického hororu. A jedna zajímavost na závěr: v 59. minutě nešťastná Ilona pronese "There's nothing to explain, it's too late." To je, prosím, stejná věta, kterou si vypůjčil do svého temného songu "Sinners Inc." sám Rob Zombie.(1.5.2014)

Kdybych býval měl tu správnou náladu, Dcery noci by se mi hodně líbily. Já náladu neměl. Alespoň jsem byl s to nahlédnout, že film stojí přes některé vzácné kvality v ohledech jiných za starou belu. Nepočítaje Delphine Seyrig, která fyziognomií i chladným šarmem nasedá na představu o charakteru Báthory jako prdel na hrnec, je obsazení z-nouze-ctnost. Především milenci postrádají půvab - můžský hrdina není tak svůdný, jak by měl být a jeho partnerka, o níž musí s "upírkou" zápolit, vypadá jako bubeník Pražského výběru Klaudius Kryšpín. Film jistě bojoval i s rozpočtem, ale výprava je výběrem vhodných lokací jedním z důvodů, proč se filmem obtěžovat. Šťastný výběr lokací se promítá i do neoddiskutovatelných obrazových kvalit a hutné atmosféry. Film jako by byl úzkostlivě poskládám jen z důkladně promyšlených záběrů. Kümel se moudře vyvaroval obvyklého repertoáru a nastoupil cestu nenápadných vampýrských náznaků, které nenechávají na pochybách, že upírský film nejspíš sledujeme, aniž bychom by jedenkrát viděli cosi na způsob tesáků, netopýra nebo vlascovou telekynezi. Chladná upírská klasika.(11.4.2015)