Mamba

Thriller / Horor

Itálie, 1988, 78 min

Mario Orfini

Mario Orfini

4* pokud zapomenu, že hady znám i jinak než z televize! Nezapomenutelným pro mě, ale navždy zůstal způsob jakým Eva ukládá potraviny do ledničky ( občas její styl kopíruji), její prostorný byt a ta koupelna ( to se mi okopírovat nepodařilo). Navíc obdivuji i její úžasný pozorovací talent. Na videu se objeví na okamžik útočící had (a i když 1 x to vrátí) „ třeba není jedovatý, třeba je to jenom užovka“, stačí sáhnout do knihovny a hned s jistotou ví „je to mamba“. Šikulka. Přestože je zápletka filmu založena na neuvěřitelných nesmyslech, je to i po letech vtipné. P.S. nevím jak pružné je naše zdravotnictví teď, ale kdyby se vám náhodou tenhle had ocitnul v obýváku. Tak donedávna bylo nejbližší sérum v Johanesburgu, ovšem musíte to stihnout tak. no do čtvrt hodiny :-).(18.2.2006)

„Bojíte sa hadov?“ Neviem ako pre vás, ale pre mňa nostalgická bomba, ktorá sa takmer vyrovná DETSKEJ HRE, DOMU, PIATKU TRINÁSTEMU alebo Harlinovej VAZNICI a KUKURIČNÝM DEŤOM: Len čo si MAMBU zreprízujem, znova si spomeniem na svoje detstvo, kedy tieto typy zásadne formovali moje povedomie o kinematografii. Dnes ponúka stále aktuálne MAMBA inteligentný scenár. Ten pramení najmä z faktu, že hrdinom je až jeden kus ženy a keďže nesmie zomrieť do záverečných titulkov, začne s jedovatým plazom zvádzať súboj IQ, kde nejde o to, koho had pohryzie, ale o to, akými prostriedkami terorizuje ženu a akými prostriedkami sa ona, bežná žena bez geniálnych hadích znalostí, tomuto nepríjemnému dotieraniu odoláva. Minimum dialógov, spálená atmosféra púšte, temný rozľahlý dom, prsnatá kráska, jeden skurvený bývalý a nadopovaný had, ktorý nemieni nikomu nič odpustiť. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/892/(16.12.2007)

Had(i) v bytě :)(11.1.2007)

Hodně slušný komorní animal horor, který má i přes naprosto předvídatelný děj skvělou atmosféru... Musím se přiznat, že jsem hady nikdy moc nemusel, tudíž tento snímek ve mě vyvolával velmi nepříjemné pocity... A tak to má u hororu být...(2.11.2011)

Jeden had a jedna žena v jednom domě. Prosté, ale překvapivě napínavé, svižné a dobře gradované dílko.(19.7.2004)

Na v podstatě komorní drama odehrávající se v jedné místnosti s dvěma lidmi a jedním hadem to vcelku jde. Hlavní hrdinka je mírně zvláštní, její samomluva začne za chvíli lézt mírně na nervy. Ale byt je hezký, napětí to má a i ten předvídatelný závěr nějak moc nenudí. Ono je to v podstatě hloupé, ale právě Mamba je ukázkou, že i hloupý film může být ucházející, ne-li dobrý, když má tah na bránu. A to Mamba má. A navíc, je to osmdesátkový film, a to dělá své.(30.5.2016)

,,ČO SI MYSLÍŠ, ŽE JE SLOBODA? SCHOPNOSŤ ŽIŤ MEDZI IDIOTMI?" __ Možnou inšpiráciou mohla byť tvorcom o pár rokov staršia anglická snímka ,,Jed", ktorá čo do príbehu tak aj obsadenia (Klaus Kinski, Oliver Reed...) je bohatšia, hlavný živočíšny predstaviteľ však ostáva nezmenený. Samozrejme, že o ,,Mambe" som počul už dávnejšie, dokonale ma na film navnadil až tunajší plagát. Film až takú údernosť nemal. Ten hadík pôsobil pomerne krotko, väčšinu času sa len neškodne kade-tade plazil a u mňa ako človeka, ktorý hadov zásadne nemusí vyvolával skôr príjemný úsmev. Na filme síce pracovali známy kameraman Dante Spinotti (Posledný Mohykán, L.A. - Utajené skutočnosti...) a už vtedy trojoscarový skladateľ Giorgio Moroder (záver má fajnový ´80 song), obaja sa tu však so svojím talentom rozhodne nepretrhli, no predovšetkým výraznejšie sa dalo vyťažiť hlavne z réžie. Tá síce ponúka zopár skvelých nápadov (kôš s klbkami, čižmy), ku koncu už ale bolo jasne citeľné vyčerpanie materiálu. Najviac ma však naštval krátky výstup toho rastafariho, ktorý dokonale pokazil sympatické komorné predstavenie o troch postavách. Ponúka síce menší zvrat, no inak je absolútne zbytočný. Napriek rýdzej priemernosti, má film kúzlo, že sa na neho tak ľahko nezabúda a aspoň za jedno pozretie určite stojí. (154. hodnotenie, 12. komentár k filmu)(15.1.2011)

Ikdyž je to lehce směšné (v dnešní době), ale alespoň nedělají z hlavní hrdinky nějakou tupou blbku. Ona prostě ví proti čemu bojuje a odhodlaně se do boje pouští. Prostě velice povedené a povedeně jednoduché.(21.1.2012)

Komorný animal horor, ktorý si drvivú väčšinu času vystačí s dvomi účinkujúcimi. V zamknutom byte, ktorý vyvoláva pocit klaustrofóbie, pobehuje v negližé subtílna blondínka a najskôr so šťastím, potom s vypätím všetkých síl uhýba pred uštipnutím čiernej mamby. Rozvlnená kamera sníma priestor prevažne zdola, z perspektívy plaziaceho sa hada. Napätie graduje a spočiatku ho vytvára fakt, že obeť o nebezpečenstve nič netuší. Keď sa žena dozvie, že má v byte aj nevítaného hosťa, napätie vyplýva z boja o holý život a hľadania riešenia prekérnej situácie. Pritom dôvody smrtonosného dobrobružstva hada - pokušiteľa (tu treba pripomenúť, že unikajúca žena sa volá Eva) sú jasné už od začiatku. Krachujúce manželstvo a pomsta. Mamba v úlohe nájomného vraha síce nepredstavuje najistejší spôsob likvidácie, ale prináša gustiózny hororový zážitok.(7.11.2010)

Mamba je klasické hadí béčko, které sice není ničím extra výjimečné, ovšem najde se zde i spousta kladů. Tím největším je navozená atmosféra, která až na pár záchvěvů vydrží po celou dobu na vysoké laťce. Napětí se pomalu stupňuje a ve chvíli kdy si žena uvědomí, že má v patách nemilosrdného zabijáka dostává film ty správné grády. Samozřejmě že i zde se najde několik nelogičností či přemrštěných scén, ale ty se dají vydržet a omluvit. Jako celek totiž na mě Mamba zapůsobila docela neočekávaně dobře. Navíc scénka z vany je více než působivá a zde to Trudie Stylerové slušelo asi nejvíc. Jinak samozřejmě i její potrhlá postava patří k ozdobám filmu.(13.7.2011)

• balba

režie - Mario Orfini(1.2.2007)

• Rodriguez

Předvídatelný děj filmu už od samého počátku. Nic zázračného se nekoná, tak nevím proč toto dílo vychvalovat. 15%(6.5.2012)

Vyborny film o tom, ako sa jeden had rozhodol zabojovat s kozatou majitelkou /Trudie Styler/ o dom. Hned po par minutach filmu a po kupe hada moze zacat hra na macku a mys ..... a to ja velmi rad : 76 %(6.4.2013)

• Italiano

Hodně předvídatelný film, který mě nijak zvlášť nezaujal, protože divák od začátku věděl (nebo alespoň tušil), jak to dopadne.(6.9.2009)

Jeden z najlepších thrillerov s mojím oblúbeným plazom v hlavnej úlohe. Geniálne vybudovaná atmosféra zaručuje, že tento film mi nevyfučí asi nikdy z hlavy, tak ako nevyfučal doteraz (po cca 5-6 rokoch od posledného zhliadnutia). Krásna čierna mamba dokonale kontrastuje s kuchyňou posypanou múkou. V celom filme hrajú dokopy možno 4 ľudia, ale tá pani čo je zatvorená v dome s hadom to celé ťahá, lebo jedna postava sedí celú dobu pri PC a druhá umrie po chvíli a tretia neviem kdo bol. Už sa teším, kedy si to pozriem zas, aj keď tak skoro to asi nebude. 8 z 10.(15.4.2013)

• JardoLe

Mamba je animal horor,v ktorom je zena uzatvorena s hadom v dome,namet fajn,ale prevedenie slabe a nudne,mozno keby som to videl v tej dobe,tak by sa mi to asi pacilo viac,ale takto bohuzial jedna hviezdicka za Trudie Styler...:-)(28.2.2019)

Překvapivě podařený thriller. Napětí by se dalo krájet. Stará dobrá klasika, už trochu zapomenutá.(18.9.2012)

• djbarrel

Nijak zvlášť napínavý film s krajně nesympatickou herečkou v hlavní roli. Vše je děsně předvídatelné, snad až na krajně podivné chování hlavní herečky. Nuda a nuda. žádná atmosféra. 39 %(12.6.2011)

Podle mě trochu podhodnocený film, v kterém graduje atmosféra a s napětím čekáte, kde se ta potvora objeví.(4.8.2013)

• Mark1983

Hm,nic moc,ale jako malého mě film zaujal kvůli mambě,ale s postupem času jsem zjistil,že tento hororový thriller je spíše směšný,než napínavý a dějový.Dávám odpad.(28.11.2014)

<< předchozí 1 2