Černá Barbie

• USA Black Barbie: A Documentary
Trailer

VOD (1)

Jak vlastně vznikla první černošská Barbie od Mattela? Lví podíl na tom mají tři odvážné ženy černé pleti, které navrhly panenku, která vypadala stejně jako ony. (Netflix)

Trailer

rikitiki

Těšila jsem se na dokument o zajímavém tématu, místo toho jsem dostala dojímavé vyprávění, které místy připomínalo rodinný sraz po letech. Je fajn, že autorčina prateta ve firmě pracovala, ale možná ji ten osobní vhled až příliš svázal. Přitom bylo z čeho čerpat a i dokument částečně ukazuje některé podstatné momenty, proč je tak důležité zabývat se i trochu kýčovitou panenkou. ()

NinadeL

Black Barbie je obrovské téma americké kultury. Pokud máte nějaký názor nebo je pro vás nejoblíbenější hračka firmy Mattel jakkoli relevantní, je dobré vidět tento dokument společně s Tiny Shoulders. O historii Barbie a Mattelu mám povědomí, o BLM také, přesto jsem měla k průsečíku těchto témat otázky, které jsem si chtěla díky tomuto dokumentu doplnit. Bohužel Lagueria Davis natočila spíše emotivní, než informační dokument. Udělala rozhovory s klíčovými POC z historie Mattelu, se současnými lidmi, kteří v Mattelu řeší inkluzi atd. Historie panenky jako takové je tu zdánlivě podaná vyčerpávající formou, ve které nechybí časová osa doplněná odkazy na různé zásadní události spojené s výrobou panenek tmavé pleti (i mimo Mattel). Proč je ale důležité celý koncept Barbie přebarvit na černo mi nikdo nevysvětlil. Proč nestačí celá ta duhová inkluze, kdy jsou k mání nepřeberné panenky s vitiligem, na vozíčku, s protetickou nohou nebo naslouchátkem, afroamerické, latinskoamerické, pihaté, slepé, s downovým syndromem atd. Jistě, stereotypní obraz teen blondýnky, která se živí modelingem a tráví spoustu času na pláži, je v dnešní době už značně archaický. Ale ani sama Barbie nikdy nežila výhradně v roce 1959 a vyvíjela se ruku v ruce s rozvojem americké společnosti. Což je mnohem víc, než kdy dělala jakákoli jiná linie hraček. Koncept příběhu Barbie vychází z toho, jak postupně vznikaly další panenky a byli jim přisuzovány různé role. A POC se rozhodli, že je potřeba změnit význam "Barbie" ze jména jedné konkrétní panenky na jakýsi přenosný univerzální titul, kterým lze označit v podstatě cokoli. Panenky zobrazující dospělé i dětské postavy, mužské i ženské, všech ras i velikostí a všichni a všechno jsou a budou Barbie. Barbie je očividně stav mysli. O čemž svědčí i strategie Mattelu v posledních letech, když všechny své panenkovské produkty označují jako Barbie, i když jsou to třebas jen malé krabičky nebo sáčky s doplňky pro Kena. Nikdo samozřejmě nechce, aby děti jakékoli barvy pleti, velikosti nebo případně hendikepu trpěli tím, že jim chybí projekce sebe sama ve světě hraček. Ale zároveň si nemyslím, že problémy dnešního světa vyřeší rodiny tím, že budou kupovat jen černé Barbie. Krása je v pestrosti. Pokud mají děti mít jakékoli hračky, ať je každá jiná. ()

Ketri

Přiznám se, že mě tyto typy pořadů začínají děsit. Byla bych pro zavedení nové kategorie, protože pojem dokument je v tomto případě dost zavádějící. Takže kromě toho, jaké mají hovořící postavy pohlaví (uvedeno v závorce), se nedozvíte zhola nic. Nechápu, proč se musí neustále něco přebarvovat. Nemůže prostě vzniknout něco nové a to staré nechat být? ()

Arsenal83 odpad!

Pre mňa, za mňa, nech je Barbie aj kankalinková, ja sa s bábikami už dlhšie nehrávam a aj tak v ich edícií je už aj postihnutá Barbie, transgenderová Barbie, Barbie so psom, čo serie, takže bizár nad bizár, nech je kľudne aj čierna. Ale keď sa z toho robí takmer dvojhodinový dokument, kde sa zdôrazňuje, akú veľkú diskrimináciu zažívala istá komunita, keď Barbie nemala afro črty, a že dodnes je to utrpenie vidieť, ako málo čiernych bábik máme na trhu, tak to sa človek musí poklepať na čele. Pritom riešenie je jednoduché. Ak máš v obchode málo čiernych bábik, tak si kúp tú bielu, do košíka pribaľ aj centrofixu a pri troške šikovnosti budeš mať Barbie ako z Ugandy. ()