Něžné sestřenice

Tender Cousins

Romantický / Drama

Francie / Západní Německo, 1980, 92 min

• Vančura

Protivně užvaněný film, který na mě působil amatérským, téměř až diletantským dojmem. Nikde žádný náznak příběhu ani psychologie postav, místy nechtěná komičnost a prapodivné balancování mezi několika žánry. "Něžné sestřenice" jsou jakýmsi (pseudo)poeticko-historickým softpornem, které se snaží jednu chvíli zabrnkat i na vážnou strunu. Fungujícího poetična i erotiky je zde však pomálu, nemluvě o absenci jakékoli tvůrčí invence ze strany herců i scénáře. "Něžné sestřenice" snesou srovnání s podobně laděným snímkem J. Jireše "Helimadoe" z r. 1992, Jireš však nad Hamiltonem vyhrává na celé čáře. Ve výsledku je tento film těžká nuda, u které jen těžko nacházím jiné klady než pár záběrů na hezké holky, což přiznávám i byla hlavní motivace, proč jsem si tuto blbost pustil :) Z rozmazané kamery filmu mě ale teď bolí oči, a tak jediné, co mohu každému doporučit, je obloukem se tomuto nepodařenému filmu vyhnout.(11.6.2011)

Celkem příjemná, jemně erotická oddechovka o milostném dospívání patnáctiletého Juliena (Thierry Tevini), který je zamilovaný do své o rok starší sestřenice Julie (Anja Schüte). Nejdříve si ho ženy a dívky na rodinném statku moc nevšímají, ale pak začne válka a všichni dospělí muži odejdou na frontu...(4.4.2005)

Film, který se svým tématem dospívání a komediálními tóny vymyká z Hamiltonovy tvorby. Komentáře: https://www.videothekenkind.de/2018/06/12/zaertliche-cousinen/ http://schlombies-filmbesprechungen.blogspot.com/2018/03/zartliche-cousinen-tendres-cousines.html(14.7.2020)

Co na tomhle chcete kritizovat? Kouzelný film o dospívání, erotice, létě a sexu, navíc z mého nejmilejšího období, meziválečné Evropy. Něco mezi Saturninem a Helimadoe, jenže explicitnější. Každej pořádnej chlap musel Julienovi závidět, tolik zářezů během jednoho léta, ve čtrnácti, a ještě s většinou nedospělými. První polovina filmu je čistá komedie s mnoha milými vtipnými detaily, lehce obrušující až groteskní žánr, se začátkem druhé světové války ustupující do vážnějších vod. Erotika je tu vkusná, kamera úmyslně mázlá, hudba kouzelná, cvrčci hlasití a seno voňavé. Malinko se mi zprvu pletly postavy, i přes to, že jsou v úvodu hezky představeny. Služky to chtěj taky, a nedělají cavyky. Podle nejmenovaného serveru se ve filmu objeví hned pětice svlečených hereček, a to (věk v závorce): Anne Fontaine (21) - služka, Gaëlle Legrand (19) - služka, Anja Schüte (16) - šestnáctiletá sestřenice Julie, do které je Julien zamilovaný, Fanny Bastien (18) - služka, Elisa Servier (25) - Julienova sestra Claire. Já bych ale ještě přidal i mladičkou Carmen Weber v roli služky, na kterou zjevně zapomněli.(6.2.2014)

Nic, co by posílilo váš vztah ke kinematografii, jen velmi precizně zkomponovaný příběh o čtrnáctiletém chlapci Julienovi, který se seznamuje s taji sexuality. Režisér David Hamilton vzešel z profese módního či aktového fotografa a softerotickým snímkem Tendres Cousines nikterak neuráží, jen ve svém kýči snoubí dospívající nevinnost s právě se probouzejícím zájmem o opačné pohlaví. V úmyslně rozostřených pastelových barvách sledujeme příběh hocha, který se stane horkým zbožím na rozlehlém statku po odjezdu všech mužů do války.. postel, seno, louka – a žádný „bobr“ se mu nevyhne..(26.8.2009)

• - Představiteli hlavní role bylo v době natáčení čtrnáct let, stejně jako jeho postavě. (Folky)