Útěk z Absolomu

• Austrálie

No Escape

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1994, 114 min

Je zaujimave, ze v 80. a 90. rokoch sa dokazali tocit beckove filmy, ktore vdaka pomerne vydarenej vyprave zvacsa naberali na pozitivnej intenzite. Neinak je to i v tomto pripade. Myslim, ze z hladiska spracovania ide o vskutku nadpriemerne becko. Ray Liotta predvadza svoju, zrejme, vrcholnu rolu a Lance Henriksen nezabuda sirit svoju povestnu charizmu. Myslim, ze prave duch becok tohto typu, uz dnesnym beckoidnym filmom chyba. Jedina moja vycitka smeruje k dlzke snimky, ktora mohla byt naozaj aspon o pol hodiny kratsia. Avsak inak som sa bavil jedna radost. 75%.(21.3.2012)

Útěk z Absolomu je nenáročné akční sci-fi béčko, které působí, jako by bylo starší než ve skutečnosti je. Býválý voják Robbins (Ray Liotta) je kvůli zabití svého nadřízeného poslán do toho nejtvrdšího vězení, protože však je člověkem, který se nerad přizpůsobuje, tak je poslán na ostrov Absolom, kam jsou posíláni ti nejhorší vězni, neplatí tam žádná pravidla a nelze odtamtud utéct. Poté co se setká s gangem Outsiderů vedených Markem (Stuart Wilson), dostatne se do útočiště vězňů, kteří se snaží žit co nejvíce civilizovaně, jejich vůdcem je Otec (Lance Henriksen), Robbins nechce mít s žádnou skupinou nic společného, ale na tábor se chystá nájezd Outsiderů a Robbins si chtě nechtě musí vybrat stranu ke které se přidá... Je zajimavé, že jen o rok později se režisér Martin Campbell vytasí s bondovkou Zlaté oko (a později také Casina Royale), protože tady předvedl pouze standardní práci. Herecky je to však zvládnuté kvalitně a to neplatí jen pro ústřední trio Liotta-Henriksen-Wilson. Ale jak už jsem zmínil na začátku, snímek je béčko jako vyšité, přesto nabízí v rámci možností slušný příběh a solidní herecké obsazení. Film na pohodové odreagování jako dělaný (především pro příznivce futuristických věznic).(25.5.2014)

je to sice béčko, ale hodně nadprůměrný béčko. občas se sice nevyhne klišé (třeba jak si šéf věznice předvede později problémového vězně, který do té doby by byl v pohodě). nebo ten konec mě moc nepřesvědčil, vůbec tam neměli důvod přistávat. ale jinak to ušlo. není to sice žádnej velkofilm, ale propadák rozhodně taky ne. taková oddechovka, s příjemnou výpravou a docela zábavná. hloubku v tom taky moc nehledejte, ale kdo to bude očekávat spíše se smíšenými pocity, bude příjemně překvapen až to uvidí. jako já. v propadle filmových dějin to rozhodně neskončí.(13.12.2005)

Je to celkom dobrý dobrodružno akčný film. Má zaujímavý príbeh o vojakovi, ktorý v budúcnosti po vražde svojho nadriadeného skončí v tajnom väzení, čo je ostrov, kde žijú dve skupiny mužov, agresívna a bojovná väčšina a civilizovaná menšina a tak sa vojak pridá k menšine, ktorej chce pomôcť vyhrať a zároveň hľadá spôsob úteku. Spracovanie nie je zlé, film dokáže zaujať celý čas, ale kvôli trochu prehnanej dĺžke miestami stráca tempo a navyše film využíva viac koncept historického žánru na úkor akčného a to je škoda. Akcie je tu pomerne dosť, ale je skôr iba priemerná. Ako som už spomínal pri spracovaní, viac pripomína historický film, čomu je prispôsobená aj akcia a tak sa tu nájde hlavne streľba šípov a používanie rôznych rezných nástrojov, ale poteší niekoľko slušných likvidácií. Najviac sa mi páči útek vojaka od bojovnej skupiny, kde behom toho zaujímavo zabije viacerých zabijakov. Herecké obsadenie je celkom dobré, síce by som v hlavnej úlohe bral skôr nejakého akčného herca, ale ani Ray Liotta nesklame, ale potešia aj velitelia oboch skupín, hlavne Lance Henriksen a niektoré zaujímavé postavy z civilizovanej skupiny. Réžia v ničom neprekvapí, ale film zvládla dobre a technická stránka je veľmi dobrá. Keby sa Útek z Absolomu viac podobal na akčný film, tak by moje hodnotenie bolo lepšie, ale aj takto je to slušný film. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 63%.(24.6.2011)

Absolom – vězení budoucnosti. Utajený ostrov s hustou džunglí, kde jsou vězni ponecháni svému osudu a kde panují podmínky více než kruté. Jsou tu dvě bandy vězňů – hodní a zlí, těch je samozřejmě většina. A do tohohle bachaři z vrtulníku vyhoděj Robbinse, chlapíka kterej na ňákej respekt k autoritám zvysoka kašle, a má jen jedinej cíl – útěk. Jenže ostrov je monitorován, takže to nebude tak jednoduchý. Takže se musí k někomu přidat, čas od času někoho sejmout a mezitím spřádat plány jak z toho průseru ven. V podstatě je to dobrodružnej akční film, říznutej sc-fi. A co se mě týče, zábava to není vůbec špatná. K tomu pár moc pěkných scén (třeba napichovací scéna) a celkově dobře staromódně zvládnutá akce. Jen ten závěr je trochu přitaženej za vlasy.(18.4.2009)