Útěk z Absolomu

• USA No Escape (více)

Píše se rok 2022 a do odlehlé trestanecké kolonie, řízené špičkovou elektronikou a psychopatickým ředitelem, právě přivezli nebezpečného vězně. Bývalý kapitán Robbins dává od počátku najevo, že s tímhle systémem nehodlá spolupracovat ! Se zvlášť vzpurnými chovanci hraje sadistický ředitel speciální hru, kterou jen málokdo přežije. A tak je provokující Robbins vyhozen z vrtulníku do elektronicky monitorované džungle, v níž již číhají smrtelně nebezpeční Outsideři, vedení chladnokrevným zabijákem Markem. Ale Robbins se dokáže probít až do pobřežní osady mírumilovných Insiderů, kteří vedou s barbarských Markovým kmenem krvavou válku o přežití. Na ostrově Absolom se schyluje k poslednímu střetnutí a ředitel dělá osudnou chybu, když nastupuje do helikoptéry, aby osobně zkontroloval situaci. Kapitán Robbins byl totiž kdysi velitelem vrtulníku a toto je příležitost, na kterou dlouho čekal... (oficiální text distributora)

Radyo

Vážně nevím, proč měl tenhle snímek tolik zastánců a proč jsem na něj dokonce četl dokonce několik relativně pozitvních kritik. Jde podle mě jen o průměrné béčko s tuctovým dějem a záletkou už omletou nejméně stokrát. Odlišuje se jenom zasazením do neradostné budoucnosti a množstvím solidních herců, kteří ale jeden vedle druhého předvedli jen odvar z hereckého mistrovství. ()

Djkoma

Slušná podívaná. Jeden z těch filmů vypovídajících o trestancích v budoucnosti, tentokrát mi tu ale chyběl král podobných filmů, Christopher Lambert. Ray Liotta tu nevypadá tolik přesvědčivě jako "pan uteču vám". Když jsme byl menší, tenhle film na mě ve videopůjčovně koukal až mě přemluvil a já si ho půjčil. Určitě mě potěšil více než by tomu bylo dnes a tak slušné tři, které neurazí.Pro filmy z budoucnosti a ještě z vězní mám lehce slabost. ()

tron

„Problém je, že tu žiadny obchod nie je.“ Toto je jedno z tých béčok, ktoré som si v 90. rokoch nechal s chuťou ujsť, pretože mali blbé kritiky, ale keď sa k nim vraciam po desaťročiach, tak si ich paradoxne možno užívam viac, ako by som si ich užíval vtedy, pretože od nich nič nečakám a azda dokážem oceniť veci, ktoré by som vtedy oceniť nedokázal. Nechcem tým snáď povedať, že je Útok z Absolomu skvelý film. To naozaj nie. Ale vlastne ide nakoniec o príjemné béčkarské prekvapenie s nie úplne najhorším rozpočtom. Tých investovaných 20 miliónov je na vizuálnej stránke vcelku vidieť. Prvé minúty som bol zaskočený, pretože dej sa odohrával vo futuristickej väznici a ja som z fotiek vedel, že by malo ísť o džungľu. Po desiatich minútach sa ale príbeh konečne presunul na exotický ostrov s dvoma znepriatelenými obrovskými skupinami väzňov, z nich jedni sú zlí a druhí dobrí a vedie ich Lance Henriksen. Asi už sami tušíte a vidíte, že scenár bude značne naivný, jednoduchý, priamočiary a miestami až, nuž, prečo to nepovedať, hlúpy. Veľa tomu ale okrem ostrovnej výpravy a početnej akcii (ktorá je dosť drsná, čo je v zaujímavom rozpore s celkovou miestami až detskou naivnosťou ohľadom psychológie postáv a univerza, ktoré skôr nefunguje, než funguje) nečakane dáva Ray Liotta. Ray mal vždy povesť jedného z najnesympatickejších hercov Hollywoodu (česť pár výnimkám – Identita, Narkotiká), tu je však sympaťák, ktorý to drží výrazne nad hladinou a dá sa mu fandiť, hoci po ranu nejde ďaleko (alebo možno práve preto). Potešil ma aj zvyšok kastingu, v ktorom je veľa rôznych v dobrom tzv. „ksichtov“ (okrem Henriksena Ernie Hudson, Stuart Wilson alebo mladučký Kevin Dillon). Každopádne, napriek tomu, že to vlastne bolo fajn, si toto veru Gale Anne Hurd do vitrínky nedá. SPOILER Úplne absurdné je finále, kedy sa očakáva zrážka dvoch armád, na čo to tam však hrdina následne celé odpáli (!) a k žiadnej bitke nedôjde. Ešte pozoruhodnejšie je, že po megaexplózii nasleduje záber na desiatky preživších zločinov, unikajúcich z miesta činu. A korunu tomu na hlavu nasadí moment, kedy sa zrazu nečakane na scéne zjaví ústredný zlosyn a zvedie s hrdinom súboj, pričom pred explóziou stál v jej epicentre a zjavne nikam neutekal a ani na to nemal čas. SPOILER ()

Radek99

Béčkové filmy se vyznačují tím, že používají jako jediný sociální katalyzátor v příběhu násilí. To samo o sobě eliminuje možné významové přesahy. V subžánru antiutopických vězeňských filmů je to ještě docela opodstatněné, takže se lze dobrat k tomu, že Útěk z Absolomu má své občasné relativně světlé chvilky... ()

Gemini

Film je pro mě především o zážitku. Což je pro Útěk Z Absolomu smůla, protože mě nezaujal takřka ničím kromě Lance Henriksena v bílé říze a Raye Liotty o poznání hubenějšího než v Hanniballovi. Z toho si asi odvodíte, že toho příliš zajímavého k vidění nebylo, a máte pravdu. Takřka veškerá akce je vtěsnána do jedné velké scény, takže v této kategorii hodnocení nahoru nepůjde...a nestane se tak ani v oblasti scénáře, prostě a jednoduše - pokud Útěk Z Absolomu neuvidíte, o moc nepřijdete. ()

• Ve filmu se neobjeví ani jedna žena. (pornogrind)