Růžový telefón

• Francie

Le téléphone rose

Komedie

Francie, 1975, 95 min

Tenhle film je unikátní tím, že scénář k němu vypracoval Francis Veber na základě rozhovorů se skutečnou call girl. Některé věty, které vložil Veber Mireille Darcové do úst, jsou dokonce totožné s větami, jež mu sama prostitutka řekla. Původně tvůrci uvažovali o obsazení Lina Ventury do role Benoita, musím však přiznat, že ten by určitě postrádal jistou míru grotesknosti, kterou naopak Pierre Mondy disponuje. Nutno říci, že je to dost smutná komedie, humor se tu objevuje ve velmi omezené míře. Nečekejte ani žádné strhující tempo, film se zabývá postupnou degradací hlavního hrdiny, který se vzdává všeho, co mu bylo dosud blízké, aby se poddal lásce ke kur...prostituce. A z této lásky se pomalu stává závislost... Kromě hlavní dvojice mě potěšil i Michael Lonsdale, který si tak jako v bondovce zahrál tu nejzápornější roli (zde Američana Morrisona). Francis Veber ve své autobiografii tvrdí, že je to kur...ky dobrý film. Tento názor sice úplně nesdílím, poněvadž jiné jeho scénáře jsou podstatně lepší a nápaditější, přesto to stojí za to se na něj podívat. A je pro mě naprostou záhadou, že se u nás dosud v televizi ani na DVD neobjevil. 70%(30.11.2014)