• slovenský

• slovenský

Muž z inej hviezdy

Dobrodružný / Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 1984, 115 min

Příběh o hodném mimozemšťanovi, co přiletí na Zemi, aby tu něco udělal nebo aby odsud aspoň úspěšně odletěl, už tu byl mockrát a několikrát se taky zadařilo, aby z toho byl zábavný film :). A zadařilo se i když točil John Carpenter. Mimozemšťan sice nemá masku a kuchyňský nůž, ani pásku přes oko a ani nemá chapadla a několik hlav, ale protože ho hraje Jeff Bridges, tak je to sympaťák i když úvodní scény filmu (ne ty vtipné kdy sonda letí vesmírem za zpěvu Micka Jaggera) vypadají skoro až zlověstně asi jako kombinace Věci a Terminátora :). Jeff Bridges zahrál klasicky fajn a jeho mimozemšťan byl takovej roztomilej :), ale občas to jeho mimozemšťanské hraní působilo trochu moc "hraně", jindy ale působilo přirozeně vtipně, třeba když se ufoun učil reakcím na různá gesta nebo fráze a zvlášť s tím přihlouple zvědavým výrazem, co měl Jeff Bridges na tváři pořád :). Příběh je takové roadmovie s mimozemšťanem a Jenny, která ho má odvézt na místo, kde na něho čekají další mimozemšťani a po cestě krom různých zvláštních a vtipných situací se mezi nimi taky vytvoří stejný vztah jako měla Jenny se svým zesnulým manželem, jehož podobu mimozemšťan převzal. Je tady vidět, že Carpenter je mnohem jistější spíš v úplně jiných žánrech, ale taky je znát, že umí natočit i romantickou road movie, která s minimem efektů (ale s fajn využitím světla, když je to potřeba) působí pořád dojemně a trochu sentimentálně a hlavně nenudí a správně tam vybrali Jeffa Bridgese :). Asi jako E.T. nebo Den kdy se zastavila země, akorát bez nějaké přílišné citové ždímačky (jenom trošku), takže svým civilnějším pojetím působí mnohem blíž běžnému životu a je to zábava :).(1.10.2010)

....přijeďte prosím navštívit naši planetu Zemi...... Sonda Voyager si za mohutné hudební podpory skupiny Rolling Stones a jejich hitu Satisfaction ( I can´t get no ) http://www.youtube.com/watch?v=MejtR81RzCo letí vesmírem a láká mimozešťany na návštěvu naší planety. No, snad to splní svůj účel. Mezitím se Karen Allen ( Jenny Hayden ) utápí ve smutku, alkoholu a cigaretách a zatím netuší jaká setkání a překvapení jí čekají. Jeff Bridges ( Starman ) si za volantem taky zatrylkuje a to píseň New York, New York Franka Sinatry http://www.youtube.com/watch?v=ftI6otZX1Rg . ...jo a posílám pozdravy.... Jeff Bridges je fascinující, ty jeho pohyby, spousta pěkných grimas a pár vtipů to je Starman. Přidejte lásku, všímavost, krásné scény, a máte pěkný filmeček. ČERVENÁ - Stůj !! ZELENÁ - Jet. ORANŽOVÁ - Jet velmi rychle !! Prostě si režisér John Carpenter dal na osobnosti Starmana hodně záležet. Třeba scéna ze srnkou je nádherná a sem tam ukápne i slza.(2.2.2010)

Vo filme sa v podstate odohrávajú len dve veci. Dvojica cestuje z bodu A do bodu B. A tá druhá je zaujímavo podaný mimozemšťan v podaní Bridgesa, ktorý objavuje čo znamená byť človekom. Ak ste jeho fanúšikom pridajte si jednu hviezdu navyše, pre tých ostatných je to len sci-fi podané tak nejak civilne.(13.3.2011)

Strašně mi to připomnělo Svět podle Prota, jen že to nebylo tak filozofické. Jinak je to podobný princip, který se víc zaměřuje na vztah hlavních hrdinů. Tak jako tak ale Carpenter opět ukazuje, že za kamerou je na pravém místě, a že dobré filmy točit umí. Dvě hodiny utekly jako nic a závěr nabídl překvapivé emoce, takže za mě spokojenost. 85%(2.1.2017)

Prvá polhodina je skvelá, veľmi silný rozbeh predurčujúci silné sci-fi dobrodružstvo, ale veľmi skoro dochádzal dych. Film sa premenil na putovanie vyprahnutou krajinou z bodu A do bodu B, pri čom sem tam sa niečo dialo, ale chýba silnejší výraz. Celkovo je to natočené nadpriemerne, ale scénu z vlaku si mohli naozaj odpustiť. Carpenter ma aj tak celkom potešil, mám rád podobné námety, aj keď tento mohol mať o niečo lepšie spracovanie. Každopádne bol zážitok sledovať Bridgesove herectvo, mimozemšťana stvérnil vcelku originálne. Záver filmu je mierne rozporuplný, ale dá sa prekusnúť. Mám rád sci-fi a ja som sa pri tom bavil asi tak na 72%(16.4.2009)