• slovenský

• slovenský

Muž z inej hviezdy

Dobrodružný / Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 1984, 115 min

Pokud si někdo myslí, že John Carpenter může točit jen krvavé a nechutným gore nasáklé filmy, tak je na omylu! Starman je velmi milý a napínavý příběh mimozemšťana (na oscara naminovaného Jeffa Bridgese), který se jen chce vrátit domů na svou rodnou planetu. K tomu mu pomáhá nevinná Jenny (krásná Karen Allen). Je to sice téma už několikrát přešrotované, ale tenhle film do něj vtiskl něco kouzelného, něco, co se mi moc a moc líbilo.(2.7.2011)

Romantický film jsem od Johna Carpentera asi ještě neviděl, ale zvládl to jedničku. Úvodní přeměna z hrozivého mimina do Jeffa Bridgese je silně znepokojující, ale pak už to jede na klasickou notu ufona dobráka, co zažívá patálie. Jeff Bridges je perfektně toporný a Karen Allen velice sympatická. Moc se mi to líbilo.(10.9.2016)

Vúbec mi nevadilo, že je tenhle sci-fi příběh jednoduchý a předvídatelný. Já ho mám strašně ráda. Film sice pořádně zestárl, ale já se k němu pořád vracím. Jeff Bridges byl výborný jako mimozemšťan. Ty jeho zvláštní pohyby byly nezapomenutelné. Docela rychle se naučil být člověkem. Velmi mě překvapilo, že tenhle film má na svědomí John Carpenter, přece jenom se tenhle člověk věnoval úplně jinému žánru.(22.1.2012)

Prvá polhodina je skvelá, veľmi silný rozbeh predurčujúci silné sci-fi dobrodružstvo, ale veľmi skoro dochádzal dych. Film sa premenil na putovanie vyprahnutou krajinou z bodu A do bodu B, pri čom sem tam sa niečo dialo, ale chýba silnejší výraz. Celkovo je to natočené nadpriemerne, ale scénu z vlaku si mohli naozaj odpustiť. Carpenter ma aj tak celkom potešil, mám rád podobné námety, aj keď tento mohol mať o niečo lepšie spracovanie. Každopádne bol zážitok sledovať Bridgesove herectvo, mimozemšťana stvérnil vcelku originálne. Záver filmu je mierne rozporuplný, ale dá sa prekusnúť. Mám rád sci-fi a ja som sa pri tom bavil asi tak na 72%(16.4.2009)

Jeff Bridges si vysloužil svého Oscara a divák dostal film spíše jen se scifi prvky a s množstvím citlivě a dojemně natočených scén o návštěvníkovi z jiné planety. Carpenter překvapil svojí trpělivě inscenovanou režií kdy se neřítil vysokým tempem dopředu, ale pomalými kroky směřoval ke konci za doprovodu tklivé hudby Jacka Nitzscheho. Bridges a Allenová vytvořili fungující pár, ale kdyby film ubral na své délce nic by se nestalo. Trochu natahovaný závěr se mohl korigovat. 80%(12.2.2012)

• - Na začátku osmdesátých let se ve stejnou dobu objevily ve studiu Columbia dva scénáře o mírumilovné návštěvě z kosmu, a to k filmu Starman a E.T. – Mimozemšťan (1982). Columbia se nakonec rozhodla pro realizaci Starmana a druhý scénář pustila studiu Universalu. (Olík)

• - Starman ve filmu kupuje Cadillac, a to hotově. Ve filmu Thunderbolt a Lightfoot Jeff Bridges v roli Lightfoota sní o tom, že se jednou koupí Cadillac "cashem" (hotově). (D3VIL)

• - Starmana měl původně hrát Kevin Bacon. (D3VIL)