Starman

• USA Starman (více)
Trailer

Láska dokáže překonat i vzdálenost mezi galaxiemi. Na začátku 80. let kolovaly Hollywoodem dva scénáře s tematikou mírumilovné návštěvy z kosmu. Oba se shodou okolností ocitly ve stejnou dobu ve společnosti Columbia, která se nakonec rozhodla pro realizaci Starmana a druhý scénář pustila Universalu. Když se onen druhý scénář pod názvem E.T. – Mimozemšťan objevil v létě 1982 v kinech a zaznamenal fenomenální úspěch, vedení Columbie celkem pochopitelně odsunulo výrobu Starmana na pozdější dobu a zpytovalo svědomí (nutno dodat, že podobně nešťastné rozhodnutí udělala Columbia už dvacet let předtím, když nevyužila vlastnictví filmových práv na osudy jistého agenta Jejího Veličenstva s kódovým označením 007). Starman byl natočen až v roce 1984 a jeho režií byl celkem překvapivě pověřen John Carpenter, v té době proslavený režisér hororů (např. Halloween, Věc). Studio původně chtělo obsadit do titulní úlohy vycházející hvězdu Toma Cruise, ale vzhledem k tomu, že pro hlavní ženskou roli už byla vybrána Karen Allenová (populární představitelka neohrožené Marion ve Spielbergových Dobyvatelích ztracené archy), hledal se herec, který by jí byl věkově blíž. Volba nakonec padla na Jeffa Bridgese a byla to volba víc než šťastná. Bridges přesvědčivě ztvárnil postavu návštěvníka z kosmu v „cizím těle“, který hltavě objevuje zázraky pozemského života, a jeho výkon mu vynesl nominace na Oscara a na Zlatý glóbus. Carpenterův film sice patří do žánru sci-fi, ale mnohem víc je romantickým milostným příběhem. Mírumilovný mimozemský tvor se na Zemi dostane na základě výzvy, jež byla uložena do kosmické sondy Voyager II, vypuštěné v roce 1977, ale ještě na oběžné dráze je sestřelen a po nouzovém přistání pronásledován vojenskými i kosmickými odborníky. Transformace do podoby zemřelého manžela mladé ženy mu pomůže najít spojence, ale nejdřív musí překonat její strach a nedůvěru. Jakmile se mu to podaří, je k milostnému vztahu už jenom krůček. Smutek z nevyhnutelného rozloučení vyváží tím, že do té doby neplodnou ženu přivede do jiného stavu. Snímek, jehož výkonným producentem byl známý herec Michael Douglas, obsahuje v podstatě jen dvě trikové sekvence, na svou dobu poměrně zdařilé – mimozemšťanovu transformaci do lidské podoby (jejími autory jsou maskérští odborníci Rick Baker, Dick Smith a Stan Winston) a závěrečné setkání s mateřskou kosmickou lodí (ta vznikla v Lucasově továrně Industrial Light & Magic pod vedením Roye Arbogasta a Bruce Nicholsona). Starman sice v kinech neslavil takový úspěch jako E.T. – Mimozemšťan, ale postupem času (zvláště po uvedení v televizi) zaznamenal zasloužený divácký ohlas a dokonce inspiroval vznik stejnojmenného televizního seriálu (1986–87; 22 epizod) s Robertem Haysem v hlavní roli. (Česká televize)

Trailer

Djkoma

Starmana jsem poprvé viděl tak 15 let zpět, takže druhé shlédnutí jednou přijít muselo. Naštěstí po tolika letech jsem v něm našel mnohem více, nejen co do poetiky jednoduchého příběhu (správně vyvolané emoce), ale také co do Carpenterových hororových kořenů (typické děsivé světlo v pozadí noci). Scifi a romance se nespojují lehce, hlavně obavy z kýče byli veliké, ale film dokáže příjemně chytit za srdce i pohladit. Určitě tomu pomáhá jemná hudba s dobrými motivy, ale především vynikající Jeff Bridgess, který z role nevypadne ani na sekundu a je radost se dívat na jeho přeměnu z "nepopsaného" mimozemšťana do člověka. Ve zkratce je to méně epická a více civilní verze Blízkých setkání třetího druhu s love story. ()

Radek99

Starman po těch letech zestárl jako málokterý film, dnes už je vyšumělý jako dlouho odstátá limonáda, na tak primitivním scénáři prostě nejde stavět, ani kdyby se Jeff Bridges třeba uhrál k smrti. Daný žánr pozitivně laděných sci-fi má řadu mezníků, ale snímek Johna Carpentera k nim tedy rozhodně nepatří, jede sice na vlně Spielbergem odstartované kasovními trháky jako E.T. - Mimozemšťan a hlavně Blízká setkání třetího druhu, Starman pak svým zasazením do krajiny a celkovým vyzněním nejvíce připomíná mix obou, ale narozdíl od Pana Režiséra Spielberga John Carpenter namíchal jen řídce bublinatou limonádu plnou logických lapsů, nevěrohodných scenáristických berliček a laciného příběhu. Jeden z nejvíce přeceňovaných film na tomto webu... Podobné filmy a seriály: E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu ()

T2

Rozpočet $24miliónovTržby USA $28,744,356Tržby Celosvetovo $31,700,000║ Film sa vezie na vlne príchodu mimozemskej civilizácie na planétu Zem, ktorá bola na prielome 80.rokov moc obľúbená(Blízke stretnutie tretieho druhu, E.T.) a darí sa mu ponúknuť celkom príjemný miestami odľahčený príbeh, kde svoje čaro spraví ústredná dvojica Jeff Bridges-Karen Allen, trikovo tiež zvládnuté k spokojnosti, film v podstate nemá ani nejakú slabšiu chvíľku a ubehne ako voda. /75%/ ()

Gemini

Nějakým způsobem, přes ten primitivní a nevěrohodný děj, mám z tohohle filmu skvělý pocit. Optimismus a tak vůbec, znáte to... Zřejmě to bude kombinace perfektního umělého (a uměleckého, ano, pane profesore, výron tvůrčího umělce, jistě, jistě...čert vem celé právo duševního vlastnictví a celého prof. Telce a jeho právo od přirození i s všeobjímajícím vesmírným řádem lásky...) výkonu Jeffa Bridgese a skvělé, romantické syntetizátorové hudby Jacka Nitzscheho (pokud vám to nic neříká, tak je to ten co skládal hudbu k Vymítači Ďábla, Přeletu Nad Kukaččím Hnízdem a 9 a 1/2 Týdne). Opovažte se někdo říct, že je Starman béčko jako spousta jiných. ()

Superpero

Romantický film jsem od Johna Carpentera asi ještě neviděl, ale zvládl to jedničku. Úvodní přeměna z hrozivého mimina do Jeffa Bridgese je silně znepokojující, ale pak už to jede na klasickou notu ufona dobráka, co zažívá patálie. Jeff Bridges je perfektně toporný a Karen Allen velice sympatická. Moc se mi to líbilo. ()

• Jediný film Johna Carpentera, který obdržel nominaci na Oscara (Jeff Bridges - Nejlepší herec v hlavní roli). (D3VIL)
  • Na začátku osmdesátých let se ve stejnou dobu objevily ve studiu Columbia dva scénáře o mírumilovné návštěvě z kosmu, a to k filmu Starman a E.T. – Mimozemšťan (1982). Columbia se nakonec rozhodla pro realizaci Starmana a druhý scénář pustila studiu Universalu. (Olík)
  • Fenomenální úspěch snímku E.T. – Mimozemšťan (1982) zapříčinil odsunutí natáčení tohoto filmu až na rok 1984. (Olík)

Související novinky

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi

19.01.2014

Režisér a scenárista Jeff Nichols (1978) se řadí mezi nejtalentovanější tvůrce nastupující filmařské generace v USA. Jeho tvorba se zatím vyhýbá prestižním a sledovaným oceněním, ale již 3 filmy (z…

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

Rozhovor s Jeffem Bridgesem

16.12.2010

Jeff Bridges je jedním z nejúspěšnějších hollywoodských herců, pětkrát nominovaný na Oscara, který si svým působivým výkonem v nedávném snímku Crazy Heart právem vysloužil tuto prestižní cenu v…