"Keď sa ľudia obzrú, zistia, že som stál pri zrode 20. storočia." Násilné (napriek tomu, že brutality sú tvorené najmä drastickými zvukovými efektmi, zo srandy si to všimnite) a šteklivé (podprahový záber medzi nohy si údajne všimol iba Marilyn Manson). To sa však dalo čakať. Čakať sa dal aj vynikajúci výkon ópiového melancholika Johnnyho Deppa (ktorému pomáhajú zdatne obsadené podporné roličky - Holm, Graham, Coltrane, Fleming). Prekvapením je skôr odvážna, provokatívna a škandalózna teória o identite Jacka Rozparovača a smutné finále s domom na skalách, ktoré som fakt nečakal. Bratia Hughesovci s razanciou sebe vlastnou v Čechách výborne adaptovali kultový komiksový román Alana Moorea a Eddieho Campbella (čítal som ho, je to bomba a filmové spracovanie je o dosť iné a viem, že fanúšikovia komiksu ho nemajú príliš v láske, mne sa ale veľmi páčil ako komiks, tak aj film). Ozdobou snímky je úchvatná atmosféra a pôvabné drobnosti (Sloní muž John Merrick). Kino Považan NMnV 2002(1.11.2004)

No tak tohle me spis zklamalo. Namet byl zajimavej, v hlavni roli Johnny Depp a novela od Alana Moorea a vysledek je takovej nijakej. Problem je, ze tvurci nevyuzivaj spoustu veci. Tak treba, proc ma Johnny vidiny, kdyz mu vlastne k nicemu nejsou a k vyreseni pripadu mu nijak nepomuzou. Taky me nastvalo, ze se zjisti, kdo je Rozparovac, dyt ho prece nikdy nechytli. Ale tak chapu, ze americani to tak museli mit, kdyby se vrah nenasel, tak by to nerozdejchali. Ale kdyz pominu tenhle fakt, tak nechapu, proc se do toho serou nejaky reci o sekte a proc je Rozparovac starej dedek, kterymu musi pro vetsi efekt zacernit oci. Ani Johnny Depp nedela nic extra, protoze prakticky nema co hrat, takze se vetsinu casu jen tvari zhulene. A co se tyce atmosfery, nebylo to nejhorsi, chvilema je film i docela napinavej, ale uz jsem videl daleko lip vyliceny 19. stoleti. Navic ani krvavy sceny nejsou nijak zvlast velky jatka a mrtvoly vypadaj jak figuriny. Proste nijakej a zbytecnej film. No tak po druhym skouknuti, mozna taky diky originalnimu zneni, se mi film libil vic.(16.4.2007)

Skvělá hororová krimi podívaná, napsaná podle jedné z pravděpodobnějších verzí legendy o Jacku The Ripperovi... Rozhodně netypický kladný hrdina Johny Depp je skvěle zahrán a narozdíl od jiných věcí v tomto filmu mi sedí lépe než kreslený Abberline. A to, co na ostudně malém prostoru předvádí skvělý Ian Holm lze jen těžko popsat slovy. Za vzhled některých scén bych kameramana vynesl až do nebe, tak jsou ponuré, syrové a úžasné, přesně jako v comicsu Alana Moorea (který je ovšem o poznání rozsáhlejší a propracovanější...a taky podstatně drsnější, vřele doporučuju dát za něj těch sedm set vočí;))...a soundtrack od Trevora Jonese taky není k zahození, takže výsledkem je 80% i přes to, že od Campbellovic a Mooreovic dítka jsme až na ten vizuál skutečně někde hodně jinde.(30.1.2003)

Dvacáté století bylo stvořeno oddaným vzívačem Jah-bul-ona, svobodným zednářem, který po halucinační mrtvici poznal pravou podstatu dělohy ženy :-) Nu dobrá ... vím, že tato extra fikce pochází z pera Alana Moora, a při čtení jeho mnohovrstevnatého násilně-sexuálního komixu jsem se bavila. U filmu to však trochu skřípe, je tak moc smrtelně vážný, až je nudný. Charismatický inspektor Abberline v podání Johny Deepa může fetovat jak chce, ale moc smyslu to filmu nepřináší, Ian Holm coby William Gull se rovněž moc snaží, ale jeho postava je tak moc osekaná, že v podstatě hraje jen průměrného sériového vraha (i když jeho černé oči při extázi z vraždění jsou strašidelný brr :-o), stejně tak dopadl panský kočí Netley a řada dalších postav. Ale dost už srovnávání, děj si je podobný, poselství je trochu pošramocené, ale dílko filmové jako takové má zajisté atmosféru. Temnou, dusnou, sexuální, halucinogenní ... tvůrci se vskutku vyřádili v barevných filtrech, klipových střizích, zrychlených záběrech, v agresivním mixu zvuku. V tomto směru však u mě zvítězil podobný Vidocq (tuším, že je taky z roku 2001), který měl sice o třídu slabší děj, avšak vizuálně byl mnohem vypilovanější. No , pár specialitek přece Z pekla má - hlavně ty česko-pražské ext-interiéry (nevědět to dopředu, ani bych to nepoznala, to se upřímně přiznávám). Filmu Z pekla jsem dala po prvním shlédnutí o jednu hvězdu méně, protože mě v podstatě nezaujal a neoslovil, po zhltnutí komixu jsem po něm sáhla podruhé a našla jsem jisté přednosti. Suma sumárum = pokud znáte komix a nejste fanatiční vyznavači věrných adaptací, film si užijete!(29.6.2006)

• honajz

Působivý vizuál, ale jinak si film hraje na něco, co není, navíc má naprosto tuctový scénář s několika logickými mezerami (třeba když Depp běží celou noc, aby zachránil prostitutku, což dává vrahovi hromadu času). Navíc vysvětlit celou záhadu kolem Jacka Rozparovače tajnými zednářskými rituály mi přijde trochu za vlasy přitažené.(25.6.2010)

• - Pravou identitou vraha sa zaoberá i "vedecká" disciplína. Ľudia, ktorí pátrajú po identite Jacka Rozparovača, sa nazývajú ripperológovia (ripperologists). (Carol Pifková)

• - Vyčíňanie Jacka Rozparovača trvalo od 31. augusta až do 9. novembera 1888. V porovnaní s filmom sa v skutočnosti prípad Jacka Rozparovača riešil niekoľko rokov a nie je dodnes vyriešený. (Carol Pifková)

• - Seržant Peter Godley několikrát cituje Shakespeara - dvakrát Hamleta, jednou Romea a Julii a Jindřicha V. (liquido26)