Šílenství krále Jiřího

The Madness of King George

Komedie / Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1994, 107 min

• Houdini

Oscar 1 : Výprava + 3 nominace: Herec HR - Nigel Hawthorne, Hereč HR - Helen Mirren, Scénář - A . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(5.4.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $15,238,689Tržby Celosvetovo $24,200,000(13.11.2009)

Když jsem tenhle film viděl poprvé, jméno Nigel Hawthorne mi ještě nic neříkalo. Už tehdy mě ale nadchl svým hereckým repertoárem. Scénář filmu velmi dobře reflektuje postavení panovníka a celou dvorskou a vládní mašinérii, kdy zpochybnit královský majestát (i když král je slabomyslný), je takřka rouhání. Najdou se lidé, kteří se pokusí situace využít k nastolení republiky, význam úkolu krále mávat davům je však natolik vrostlý do chápání lidí, že něco takového nelze připustit...(8.1.2008)

Šialenstvo kráľa Juraja III. ma nezasiahlo tak ako som čakal. Nebolo to zlé, niektoré scénky sa celkom vydarili (humorne aj dramaticky) a páčil sa mi aj spôsob, akým bol vykreslený šľachtický život vtedajšej vyššej spoločnosti, pričom tu bola aj slušná výprava, ale inak sa celý príbeh utápal v nezaujímavej šedi. Skrátka nudy tu bolo viac ako bolo treba. Na druhú stranu potešila zmienka o skutočnej chorobe tohto vladára - porfýrie, pri ktorej takéto stavy nie sú nič neobvyklé. Priemer. 60/100(3.2.2017)

• WANDRWALL

Pro mě jen na jedno shlédnutí. A přece jsem si ho dal do své filmotéky, co kdybych po něm ještě někdy šáhl. Jaké štěstí, že dneska se dají filmy archívovat, a to za pár korun. Líbí se mi, jak Helen Mirren nemá vlastně co hrát a tak se tam v tom filmu pohybuje a "jede" jen na půl plnyu, čím vyčnívá nad ostatními, co hrají jako o život, ale působí to na mě že tentokrát hrají naplno zbytečně, kus není dobře napsán, takže výsledek není moc vzrušující, ba průměrný. Co na tom, že jsou zde pěkné kostýmy, ale s tím se počítá samo sebou. Když mě nedostal film dějem, tak už může být vše pěkné, ale už se na to nedokáži podívat. K samotnému Jiřímu III. přečetljsem si kousek z jeho životopisu a to mi za pár minut dalo víc, než tenhle film.(23.6.2010)

Ecce homo, chcelo sa mi zvolať pri sledovaní strednej pasáže filmu. Toho filmu, ktorý som vnímal, ako historický i keď tak nie je označený a nie ako komédiu, za ktorú je považovaný. Zaujal ma zobrazením odvrátenej strany života vládcov, tej, ktorá je pred verejnosťou starostlivo ukrývaná a kamuflovaná. Filmu som uveril, pričom ma príliš nezaujíma, či bol historicky verný. Výborná výprava a obdivuhodné herecké výkony boli pre mňa dôležitejšie.(20.4.2010)

Skvělá britská záležitost! Nigel Hawthorne (milovníkům série Jistě pane ministře a Jistě pane premiére - ta tvář skrytá v šedivém vousu určitě neušla! :-) si zde střihl anglického krále Jiřího III. A zvládl to s přehledem. Ba co víc, kostým mu skvěle slušel a jeho obličej je typově předurčen anglickým barokním postavám. S parukou je to pak naprosto dokonalý outfit. Nazvat tento film komedií je velmi zavádějící. Spíše je to historické drama. Drama o panovníkovi, který je odstaven od vlády a je nucen sledovat, kterak jeho syn usiluje o kralování a království. Máme možnost sledovat druhý rub mince vládců velkých impérií. I oni jsou jen lidmi, i oni jsou čas od času slabí, nemocní a staří. Na prsou jim leží neskutečná odpovědnost za svoji zemi, svůj lid. Pošmákl jsem si. - Jo a pokud máte pevnou pravidelnou stolici, neznamená to ještě, že jste normální ! * * * *(29.5.2013)

"Víte, monarchie a šílenství spolu sousedí až příliš blízko.. Mnozí z mých bláznů se pokládají za krále.. Ale on je král !!"(31.5.2016)

Moc fajn komedie z doby vlády krále Jiřího III., který přišel o kolonie a to ho trošku dohnalo k šílenství. Je to sice primárně komedie, ale nic bláznivého a místa s královou léčbou působí spíš jako docela drsné drama. Skvělí herci, kostýmy a dobová atmosféra, kdy jsem měl pocit, že koukám na nějaká plátna z 18. století.(16.4.2014)

Tato nepříjemná epizoda ze života anglického krále Jiřího III. byla podána spíš jako komedie a to mi moc nesedělo. Neříkám, že je to špatný film a že by herci nehráli dobře. To vůbec ne. Jen bych si já osobně představoval, aby to bylo pojato jinak, víc seriozněji. Takhle bych radši sáhl po nějaké té biografické literatuře. Ale věřím, že mnoha divákům právě tohle pojetí sedne.(21.12.2011)

Film mě zaujal z jednoho prostého důvodu - Helen Mirren, má oblíbenkyně, skoro v hlavní roli, za kterou získala vůbec první oscarovou nominaci. Nějak jsem si nezjišťovala, o čem přesně film bude, něco se samozřejmě dalo odvodit z názvu. Musím říct, že mě jeho excentričnost a šílenost překvapila a nebyla mi vždy po chuti. Přece jenom bych raději viděla pořádné drama plné intrik, ne drama s nádechem komedie či až parodie. Ale herci byli na druhou stranu skvělí. Bohužel mě film místy dost nudil a nesplnil má očekávání.(16.4.2012)

Je otázkou, do jaké míry můžeme být v současné době rádi za pokrok, který nám přinesla medicína, anebo jsme dříve měli být rádi za neznalost. Ale neznalost vede k omylům, což tenhle film krásně ukazuje, navíc v mistrovském hereckém výkonu Nigela Hawthorna. Šílenství prostě není vždy šílenství.(4.2.2018)

• d-fens

ocenenia : BAFTA 1995 - Najlepší britský film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1995 - Najlepšia herečka (Helen Mirren)(25.7.2012)

Pokud vám zmodrá moč (ať jste, či nejste aristokrati)- pozor! A pravidelná, bohatá a pěkně zakroucená stolice ještě nemusí nic vypovídat o vašem duševním zdraví...(10.5.2010)

Pokud si uz tvurci filmu vybrali cast z zivota krale George III, zvlaste pak tu, kdy onemocni metabolickou poruchou, tak mi zde trochu vadi nadech komedie. Film tak ztraci na duveryhodnosti. Film spise urceny pro fanousky britskeho trunu a jeji historie. Me na filmu nic nijak zvlast nezaujalo.(25.10.2012)

Smysl pro ironii mají i šílení králové aneb Do you like music, Warren? If it´s played, sir, I listen to it. 1) Film s typickým anglickým suchým humorem glosuje zákulisí britské politiky konce 18. století. Nenazval bych ho komediíí, a pokud ano, tedy komedií smutnou, trochu hořkou. Král i jeho následník nejsou postavy černobílé, ani si nenárokují naše sympatie či antipatie. Prostě tu jsou a je na divákovi, aby se s tím nějak vypořádal. Very British, I´d say. 2) Film stojí a padá se skvělým hereckým výkonem Nigela Hawthorna (sir Humprey v Jistě, pane ministře), kterému neméně zdatně sekundují další hvězdy anglického hereckého Olympu. 3) A na konec výstižný popis pracovní náplně anglických králů posledních staletí z úst královny Charlotty: Come on, smile and wave. That's what you get paid for. Smile and wave.(7.3.2010)

Chcete-li si odpočinout od průměrných filmů a průměrných herců, toto je ta pravá chvíle a ten pravý film. Tato hra je vskutku "královská". Projeví-li král slabost, vždycky se najde banda padouchů, kteří toho chtějí využít, a třeba i parlamentní cestou. Vždycky se najdou ale i takoví, kteří za králem stojí, neboť s jeho postavením by padlo i postavení jejich. A máme tu politický souboj dvou stran, souboj o zdravou či bláznivou hlavu krále Jiřího III. Nigel Hawthorne jako král Jiří dokazuje, že je famózním hercem a je mi líto, že jsem z generace, která si ho nemohla užít víc. Excelentní scénář plný černého humoru, celkově volnější přístup k látce i soukromí anglické královské rodiny, výsledkem je překvapivě vtipný a zábavný film. Pro milovníky zfilmovaných aglických her (např. K. Brannaghem) přímo povinné. 100%(19.9.2011)

nádherný film vo všetkých ohľadoch :) treba vidieť...herci boli famózny...a ten britský humor tu zase sedel jak riť na šerbel :) 8/10(3.11.2011)

Vcelku veľkolepé spracovanie historickej udalosti, ktorá síce nijako neovplyvnila dejiny ľudstva, ale určite mala nemalý dosah na vtedajších obyvateľov Anglicka. Kráľ George III. totiž jedného dňa začal prejavovať zvláštne syndrómy neznámej choroby (na vtedajšiu dobu samozrejme:) a tak sa hneď našlo zopár chytrých ľudí - potenciálny nástupca trónu a jeho prívrženci, ktorí túto situáciu chceli "využiť". Našiel sa však aj lekár, ktorý sa s kráľovou chorobou odhodlal popasovať...(17.6.2011)

Naprosto strhující výkon Nigela Hawthorna dělá z tohoto jinak celkem nerealistického filmu nervy drásající drama plné skutečného utrpení psychicky nemocného člověka. Bez újmy jej přežijí jen ti, co mají silné nervy, nebo úplný ignoranti.(24.1.2014)

<< předchozí 1 2