Upíři

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Horor / Akční / Thriller

USA, 1998, 108 min (Director's cut: 104 min)

Na několika místech se Johnu Carpenterovi podařilo navodit stylově bezchybnou atmosféru, na jakou jsme si zvykli u jeho starších děl. Scény z lovů na upíry jsou brilantní a zachraňují slabší scénář. Herci jsou většinou dobří, ale jejich postavy špatně napsané. Přes všechny zápory jde o kvalitní horror, který stojí zato shlédnout minimálně jednou. Společně s In The Mouth Of Madness jeden z těch lepších filmů mistrova pozdního období.(13.4.2005)

Parádní upírský filmek s Jamesem Woodsem jako lovcem upírů a šéfem místní lovecké party, který chrlí hlášku za hláškou, při kterých se prostě musíte neustále smát. A prakticky o nich je nejvíc celý film. "Mám vás moc rád padre, ale jestli mi hned neřeknete vše co víte, tak to z vás vytřískám!" ... "Když mám své dny, tak jsem nehořlavej." ... "Rychle padre, než mi propálí koule!" ... "Je to už víc než 600 let, to si vážně myslíš, že se ti ještě postaví?" ... A to je opravdu jen výcuc a to nejlepší, co jsem si v tu chvíli zapamatoval. Pak mi ještě zůstala dlouho v hlavě ústřední melodie, která mi nápaditě připomínala jednu skladbu od AC/DC. :) Když Jackovi ještě k tomu všemu stojí v cestě někdejší český kacíř Jan Válek, nyní vůdce všech upírů a upírský kníže, to už prostě nejde hodnotit jinak. :) Tim Guinee navíc občas vypadal jako Tom Cruise v The Last Samurai s těma jeho vlasama (což by mohlo potěšit i ženské publikum). 75%(28.4.2014)

Tvorbu Johna Carpentera sledujem od filmu Vec z roku 1982, no a tento film pojednava o upiroch. A takuto hororovu tematiku mam ja hodne rad. Skoda akurat toho, ze Carpenter rezignoval na strasidelnu atmosferu, ale rezisersku pracu stale zvlada. Na to, aby film vystupil zo sediveho priemeru, je to vsak malo. Akurat tu hra James Woods, ktory zaziaril uz v Stone-ovom Salvadore z 1985. 69 %(25.5.2013)

Nenápadný a pozapomenutý skvost mezi upírskými béčky, v mých očích téměř rovný takovým peckám a srdcovkám, jako jsou třeba Interview With The Vampire, Vampire's Kiss, nebo From Dusk Till Dawn. Woods se v roli kápa upírobijců překonává - šklebí se, xichtí se, machruje, pózuje, hláškuje, při mordování upírů řádí jako černá ruka a neváhá ani krapet zbouchat a zmučit nějakého toho kněze, když si to jeho nemilosrdná vendetta žádá. Hodně furiantský je jeho způsob zabíjení upírů - zaháčkovat a navijákem šup s potvorou na Slunce. Za navijákem stojí jeden z Baldwinů (takový ten dobře narostlý), který není o mnoho horší figurou než Woods. A moc se mi samozřejmě líbila Sheryl Lee, které šla její upírská přeměna vyloženě k duhu - jak postupně bledla, propadaly se jí tváře a rýsovaly se kruhy pod šílenýma očima, tak jsem se do ní úplně nekrofilně zamiloval a chtěl se od ní okamžitě nechat pokousat. Kapitolou sama pro sebe je pak zbrusu nová a originální upírská mytologie. Mysleli jste si třeba, že upíři vznikli kdesi v sedmihradských horách v časech bojů Valachů s Turky? Tak to jste na omylu - první upír byl prosím nějaký Honza Válek z Prahy, a to už téměř sto let před Husem!(13.6.2017)

• MM_Ramone

Pre mňa osobne sú "Vampires" najhorším filmom, inak môjho obľúbeného režiséra Johna Carpentera. Nebol som spokojný zo scenárom, ani spracovaním, ale najviac mi vadilo herecké obsadenie. James Woods sa na stvárnenie zabijaka upírov vôbec nehodí. Skazil celý film. Preborník béčkových filmov Thomas Ian Griffith, v úlohe vampíra so sedláckym menom Jano Valek, je tiež hodne nepresvedčivý. Tento vamp-horror sa mi nepáčil. **(11.2.2008)

• - Jediný film natočený v 90-tych rokoch, ktorý priniesol Johnovi Carpenterovi finančný úspech. (beso74)

• - V tomto filme sa John Carpenter chcel vzdialiť tradičnej predstave gotických upírov, ktorí rozjímajú v samote o "existenčnej prázdnote". Chcel vytvoriť predstavu upírov ako divochov, ktorí sú zaneprázdnení hlavne trhaním ľudí na kusy. (misterz)

• - Pôvodne mal film režírovať Russell Mulcahy a hlavnú úlohu stvárniť Dolph Lundgren. Tí nakoniec spolu natočili snímku Pohyblivý terč (1996). (beso74)